Η ταυτότητα της Μπούνγκε Ραβέννα, αντιπάλου του Ολυμπιακού

Η Ραβέννα είναι από τις πιο παραδοσιακές ομάδες του ιταλικού βόλεϊ. Εχει κατακτήσει έξι πρωταθλήματα στην Α1 Ιταλίας και ένα στην Α2 Ιταλίας όπου υποβιβάστηκε την προηγούμενη δεκαετία μετά από μία μακρά περίοδο οικονομικών προβλημάτων.

500+ κορυφαία παιχνίδια καζίνο για ατέλειωτη διασκέδαση. (21+)

Κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα Ιταλίας το 1946. Το καλοκαίρι του 2013 και προκειμένου να κλείσουν οι αμαρτίες του παρελθόντως έγινε συγχώνευση με τις Ρόμπουρ Κόστα και το Πόρτο και ο σύλλογος έκανε νέα αρχή διατηρώντας πρόεδρο τον Νταμιάνο Ντονάτι. Από το 2016 ο Μάρκο Μπονίτα ανέλαβε τεχνικός διευθυντής.

Εχει στεφθεί τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης και μάλιστα συνεχόμενες με προπονητή τον σημερινό προπονητή του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι. Τότε χορηγός ήταν ο εκδοτικός όμιλος Μεσατζέρο που ανήκε στον Σίλβιο Μπερλουσκόνι. Μάλιστα τα δύο από τα τρία τρόπαια τα κατέκτησε στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το 1992 και το 1993. Το 1992 νίκησε τον Ολυμπιακό 3-0 και το 1993 νίκησε την Μαξικόνο Πάρμα. Το 1991 κατέκτησε και το παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων που έγινε στην Φλορεντία και στην Τεργέστη όπου ο Ολυμπιακός πήρε την 3η θέση.

Εχει κατακτήσει δύο φορές το Σούπερ Καπ Ευρώπης και το CEV Cup του 1997 που ήταν και η τελευταία διάκριση. Εχουν περάσει από τον πάγκο της σπουδαίοι αθλητές όπως οι Βούλο, Σαρτορέτι, Γκαρντίνι και οι Αμερικανοί χρυσοί Ολυμπιονίκες Στιβ Τίμονς και Καρς Κίραλι.

Τα τελευταία τρία χρόνια την ομάδα έχει αναλάβει η εταιρεία Bunge. Πρόκειται για πολυεθνική εταιρεία με μητρική έδρα τις ΗΠΑ που δρταστηριοποιείται στο χώρο της εστίασης και των έτοιμων φαγητών.

Η πορεία της τη σεζόν 2017-18

Η Ραβένα μπήκε στο Τσάλεντζ Καπ από τη φάση των «32» καθώς από τα προκριματικά πέρασε άνευ αγώνα.

Αντιμετώπισε την Γκεντόφτε από την Δανία την οποία νίκησε στη Δανία 3-0 (25-19, 25-12, 25-20) ενώ στο Παλάτσο Μάουρο ντε Αντρέ της Ραβένα νίκησε με 3-2 (25-09, 20-25, 25-19, 25-27, 15-09).

Στη φάση των «16» υποδέχτηκε την Βόλεϊμπολ Μπρνο από την Τσεχία την οποία και νίκησε στον πρώτο αγώνα στην Ραβέννα με 3-0 (25-15, 25-19, 25-14) όπου πρώτος διαιτητής ήταν ο Γιώργος Γεωργουλέας. Στη ρεβάνς νίκησε και στην Τσεχία 3-0 (25-23, 29-27, 25-23).

Στη φάση των «8» αντιμετώπισε την πορτογαλική Μπενφίκα Λισαβώνας την οποία νίκησε στον πρώτο αγώνα στην Ιταλία με 3-1 (22-25, 25-22, 25-23, 25-20). Πέρασε δύσκολα στη ρεβάνς στην Πορτογαλία καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ αλλά νίκησε με 3-2 (21-25, 25-22, 25-18, 22-25, 14-16) και προκρίθηκε.

Στα ημιτελικά γνώρισε ήττα σοκ στον πρώτο αγώνα στη Ραβέννα από την τουρκική Μάλι Μίλιε Πιγιάνκο με 3-0 (25-21, 25-19, 25-23) αλλά στη ρεβάνς που έγινε στην Άγκυρα δικαίωσε τη φήμη της και εκπροσώπησε επάξια τη μεγάλη ιταλική σχολή που έχει αποδείξει πως δεν επηρεάζεται από έδρες. Στη ρεβάνς νίκησε με 3-1 και πήρε την πρόκριση με 16-14 στο χρυσό σετ.

Το Παλάτσο ντε Αντρέ

Η έδρα της είναι το Παλάτσο ντε Αντρέ (Viale Europa 1) μέσα σε ένα αχανές εμπορικό κέντρο στην καρδιά της πόλης.

Έχει στη σύνθεση της πέντε ξένους

Ο Αυστριακός Πολ Μπουτσέγκερ είναι ο διαγώνιος της ομάδας και σηκώνει το μεγαλύτερο βάρος της επίθεσης και έχει το πιο αποτελεσματικό σερβίς. Πασαδόρος είναι ο Σαντιάγκο Ορντούνα που γεννήθηκε στην Αργεντινή αλλά έχει πάρει την ιταλική υπηκοότητα. Ακραίοι είναι ο Αργεντινός Κριστιάν Πολγκάγιεν και ο Γάλλος Νίκολας Μαρεχάλ. Κεντρικοί είναι ο Βούλγαρος διεθνής Κράσιμιρ Γκεοργκίεφ που είναι και συμπαίκτης του ερυθρόλευκου Αλεξίεφ στην Εθνική Βουλγαρίας. Τη θέση του δεύτερου κεντρικού κατέχει ο Ενρίνκο Ντιαμαντίνι. Είναι ομάδα που διακρίνεται για την άμυνα και την ταχύτητα της και κάνει λίγα λάθη.

Νίκησε την Περούτζια

Στην κανονική περίοδο του ιταλικού πρωταθλήματος 2017-18 πήρε την 8η θέση με 41 βαθμούς σε 26 αγώνες. Βρίσκεται σε περίοδο φόρμας καθώς εκτός από τη νίκη της στην Άγκυρα νίκησε πριν λίγες μέρες την Περούτζια με 3-2 σετ στον δεύτερο αγώνα της φάσης 1-8 των πλέι οφ και διεκδικεί την απόλυτη ανατροπή με πρόκριση στα ημιτελικά. Η Περούτζια τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου με μόνο 3 ήττες σε 26 ματς.