Πρότον Σάρατοφ - Ολυμπιακός 2-3

Αν και βρέθηκαν με την... πλάτη στον τοίχο, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν της Πρότον Σάρατοφ με 3-2 στην Τουρκία.

Με μία ακόμα νίκη, συνέχισε την παρουσία της στην Τουρκία η Γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε της Πρότον Σάρατοφ με 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες», μάλιστα, σημείωσαν εντυπωσιακή ανατροπή, αφού είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0, όμως έδειξαν σθένος και με 3 σερί σετ, πήραν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο τουρνουά στην Μπούρσα.

Επόμενος αγώνας για τις «ερυθρόλευκες» το Σάββατο το μεσημέρι στις 15:30, όταν και θα αντιμετωπίσουν την Μαρίτζα Πλόβντιβ για την τρίτη από τις τέσσερις αγωνιστικές του τουρνουά Genzin Gollu Volleyball Cup.

Τα σετ : 16-25 (21’), 19-25 (24’), 25-22 (25’), 25-15 (23’), 15-12 (16’)

Διακύμανση

1ο σετ : 3-8, 11-16, 15-21, 16-25
2ο σετ : 8-3, 15-16, 18-21, 19-25
3ο σετ : 8-7, 16-14, 21-19, 25-22
4ο σετ : 8-4, 16-10, 21-14, 25-15
5ο σετ : 5-4, 10-7, 12-10, 15-12

Ολυμπιακός Σ Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς) : Γιώτα 10 (5/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (3/11 επ., 27%υπ.-23%αρ.), Λαμπρούση 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65%επ.-50%αρ.), Χριστοδούλου 6 (3/4 επ., 3 άσσοι), Χίππε 22 (18/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμη -λ (100%υπ.-80%αρ.), Μαλασάι 10 (7/15 επ., 3 άσσοι, 70%επ.-57%αρ.), Βλαχάκη, Κοκκινάκη -λ (67%υπ.-33%αρ.), Τέζα

Πρότον Σάρατοφ (Κουκούσκιν Ρομάν) : Ενινά 12 (10/14 επ., 25%υπ.25%αρ., 2 μπλοκ), Μακάροβα 14 (13/35 επ., 32%υπ.-23%αρ.,1 μπλοκ), Χαλέκαγια 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ), Ζαΐτσεβα 13 (7/19 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Νόβικ, Ουάταρα 14 (9/23 επ., 2 άσσοι, 11%υπ.-11%αρ., 3 μπλοκ), Ταλίσεβα -λ (43%υπ.-29%αρ.), Αλίσεβα 1 (1/4 επ.), Γκονσόντρε (25%υπ.-25%αρ.), Φεντόροβα, Τολστούχινα -λ (67%υπ.-67%αρ.), Κιτίποβα 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά τον αγώνα στο osfp.gr:

"Αντιμετωπίσαμε μια από τις καλές ομάδες της Ρωσίας και είμαι χαρούμενος διότι δείξαμε χαρακτήρα ως ομάδα, όταν όλα μας πήγαιναν στραβά. Αρχίσαμε τον αγώνα πραγματικά άσχημα σε όλους τους τομείς, αυτό όμως άρχισε να αλλάζει όταν ξεκινήσαμε να παίζουμε ομαδικά. Βελτιώσαμε πολύ την υποδοχή μας και χτυπήσαμε τον αντίπαλο ρισκάροντας στο σερβίς. Είμαι ικανοποιημένος με την ομάδα μου."