Η υποδοχή στοίχισε την ήττα στην Εθνική

Τα πολλά προβλήματα στην υποδοχή έφεραν την ήττα με 3-0 από την Σλοβενία για την Εθνική ομάδα Γυναικών στο δεύτερο αγώνας της στην Μεγαλόπολη για το Ευρωπαϊκό Λιγκ.

Η Σλοβενία, όπως και στο πρώτο τουρνουά, έτσι και σήμερα στην Μεγαλόπολη με όπλο το σερβίς επικράτησε με 3-0 της Ελλάδας και κάνοντας το 5χ5 εξασφάλισε την πρώτη θέση τον όμιλο και την πρόκριση της στην τετράδα του European League γυναικών.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 8-3 και 11-4, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά η ελληνική υποδοχή άρχισε να έχει προβλήματα και η Σλοβενία ροκάνισε τη διαφορά. Αφού μείωσε σε 7-11 με την Μπόζιτς, η Πότοκαρ της επέτρεψε να προηγηθεί με 16-14 και στο 17-17 ήταν η σειρά της Τσβετάνοβιτς να κάνει ένα καλό σερί για το 21-17 και το σετ να καταλήξει στην Σλοβενία.

Στο β’ σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) πάλι η Σλοβενία με όπλο το σερβίς ξέφυγε 16-11 και 21-12 φτάνοντας εύκολα στο 2-0, ενώ το τρίτο σετ ήταν μια μικρογραφία του πρώτου.

Η Εθνική με την Βασιλαντωνάκη διαγώνια και την Μερτέκη ακραία προηγήθηκε 8-2, αλλά πάλι η υποδοχή άρχισε να μπάζει κι η Σλοβενία κάλυψε γρήγορα το σκορ (9-9) για να υπάρχει αγωνία ως το τέλος.

Το 22-19 έγινε 22-22, όμως με μπλοκ στην Γενιτσαρίδη η Σλοβενία έφτασε σε ματς μπολ. Το πρώτο ‘έσπασε’ με επίθεση της Γενιτσαρίδη, όμως το σερβίς της Εμμανουηλίδου έστειλε τη μπάλα έξω και η Σλοβενία πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-13, 25-23
Σλοβενία (Νάιντιτς): Μπόζιτς 2 (2 άσοι), Ρέτσεκ 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβιτς 8 (6/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 30% άριστες), Πότοκαρ 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 28% άριστες), Πλανίνσετς 7 (7/11 επ.), Γκρούντινα 14 (6/10 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (50% υπ. - 50% άριστες) / Ίγκλιτσαρ 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Νάιντιτς 1 (1 άσο).
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 10 (8/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 08% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κιόση 3 (1/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (3/5 επ., 1 άσο), Γιώτα 4 (0/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 5 (5/12 επ., 41% υπ. – 22% άριστες), Αρτακιανού –λ (17% υπ. – 00% άριστες) / Μερτέκη 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 25% άριστες), Ιακωβίδου, Διώτη, Εμμανουηλίδου.

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Πέμπτη 9/6
17:30, Σλοβενία – Ουγγαρία 3-1 (25-17, 25-18, 23-25, 25-23)
20:30, Ελλάδα- Ρουμανία 3-0 (25-17, 25-20, 25-20)

Παρασκευή 10/6
Ουγγαρία – Ρουμανία 0-3 (17-25, 16-25, 15-25)
Σλοβενία – Ελλάδα 3-0 (25-21, 25-13, 25-23)

Σάββατο 11/6
18:00, Ρουμανία – Σλοβενία
21:00 Ουγγαρία – Ελλάδα (ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΤ 3)

Η βαθμολογία
1.Σλοβενία (5 νίκες – 0 ήττες), 15 βαθμοί (15-1 σετ)
2.Ελλάδα (3 νίκες – 2 ήττες), 9 βαθμοί (9-7 σετ)
3.Ρουμανία (2 νίκες – 3 ήττες), 6 βαθμοί (6-9 σετ)
4.Ουγγαρία (0 νίκες – 5 ήττες), 0 βαθμοί (2-15 σετ)
Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας είναι κατά σειρά: νίκες, βαθμοί, σετ, πόντοι, αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες