Μεγάλη νίκη – πρόκριση για Κοτσιλιάνο, Ζουπάνη!

Αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, Γιώργος Κοτσιλιάνος και Νίκος Ζουπάνης νίκησαν στον ‘τελικό’ του ομίλου τους Λετονούς Πλάβινς, Ρέγκζα και προκρίθηκαν στα νοκ άουτ παιχνίδια στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην πόλη Μπιέλ Μπιένε της Ελβετίας.

Η Εθνική Ανδρών έχασε το πρώτο σετ αλλά δεν το έβαλε κάτω και στο β’ σετ ενώ είχε το προβάδισμα συνέχεια μέχρι το 19-18 βρέθηκε να χάνει με 19-20! Οι Λετονοί δεν εκμεταλλεύτηκαν το ματς μπολ, ο Κοτσιλιάνος μας έδωσε ξανά το προβάδισμα και με άουτ επίθεση ισοφαρίσαμε σε 1-1.

Στο τάι μπρέικ ‘Κότσι-Ζούπα’ προηγήθηκαν με 9-6, όμως εκεί κολλήσανε επιθετικά και οι Λετονοί ισοφάρισαν 9-9, προηγήθηκαν 11-12, αλλά ο Ζουπάνης με δικό του σερί έκανε το 14-12. Έχασε όμως το σερβίς για να ακολουθήσει μπλοκ στον Κοτσιλιάνο για το 14-14! Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το 17-17 όπου επίθεση του Ζουπάνη και κόντρα του Κοτσιλιάνου (από δική του άμυνα) μας χάρισαν τη νίκη και την πρόκριση στον επόμενο γύρο (η κλήρωση για τα νοκ άουτ θα γίνει αργότερα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του ομίλου:
Τετάρτη 1 Ιουνίου
Μπρούβερ / Μέουφσεν (Ολλανδία) – Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης 2-0 (21-19, 21-14)
Κρου / Ροουλαντσόν (Γαλλία) – Πλάβινς / Ρέγκζα (Λετονία) 2-1(21-17, 16-21, 16-14)
Πέμπτη 2 Ιουνίου
Μπρούβερ / Μέουφσεν (Ολλανδία) – Πλάβινς / Ρέγκζα (Λετονία) 2-0 (21-18, 21-19)
Κρου / Ροουλαντσόν (Γαλλία) – Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης 2-1 (21-18, 17-21, 15-4)
Παρασκευή 3 Ιουνίου
Μπρούβερ / Μέουφσεν (Ολλανδία) – Κρου / Ροουλαντσόν (Γαλλία) 2-1 (19-21, 21-14, 15-11)
Πλάβινς / Ρέγκζα (Λετονία) – Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης 1-2 (21-16, 20-22, 17-19)