Πρώτο βήμα με ανατροπή για Παναθηναϊκό

Φώτης Καρακούσης

Το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να προκριθεί στον τελικό έκανε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 3-1 του ΑΟ Θήρας. Οι «πράσινες» πήραν τη νίκη παρότι στο 4ο σετ βρέθηκαν πίσω με 14-20.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στα δύο τελευταία σετ, να βρέθηκε κοντά στο να δει το ματς να πηγαίνει στο τάι μπρέικ, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για πρόκριση στον τελικό. Οι «πράσινες» υποδέχθηκαν τον ΑΟ Θήρας και κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 (25-16, 25-22, 20-25, 25-23) στον πρώτο χρονικά ημιτελικό της Α1 Γυναικών (θυμίζουμε πως η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες).

Ο αγώνας μετά το πρώτο σετ που κατακτήθηκε άνετα από τα κορίτσια του Δημήτρη Καζάζη είναι ένα ντέρμπι, με τις γηπεδούχες να παίρνουν με μεγαλύτερη δυσκολία και το δεύτερο. Στο τρίτο οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου ανέβασαν στροφές και αρχικά μείωσαν σε 2-1 μένοντας... ζωντανές στην προσπάθεια που έκαναν για το μπρέικ.

Μάλιστα στο τέταρτο σετ έδειχναν έτοιμες να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, καθώς προηγήθηκαν με 20-14. Όμως εκεί που όλα έδειχναν πως θα γίνει το 2-2, οι «πράσινες» με μία μεγάλη αντεπίθεση κατάφεραν να πετύχουν μια σημαντική ανατροπή, να πάρουν τη νίκη και να ετοιμάζονται να πάνε στην Σαντορίνη για το 2-0 και την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 20-25, 25-23

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 19 (14/34 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκούζου 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Μόλναρ 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Τσίμα 13 (11/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 17% άριστες), Κωνσταντινίδου 14 (9/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ρόγκα -λ (44% υπ. – 34% άριστες) / Νομικού 2 (2/6 επ.), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Καββαδία.
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 5 (3/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 10 (8/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 39% άριστες), Οικονομίδου 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 24% άριστες), Βεργίδου 2 (1/6 επ., 1 άσο), Βίντοβιτς 16 (13/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (71% υπ. – 53% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη.

Η γνώμη πάγκου

Δημήτρης Καζάζης: «Ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι και προηγηθήκαμε 2-0 σετ. Ωστόσο, μετά χαλαρώσαμε και η Σαντορίνη έφτασε μια ανάσα από το να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ. Παρόλα αυτά το θετικό είναι ότι καταφέραμε να αντιδράσουμε στο τέλος με τη Μερτέκη και φτάσαμε στη νίκη και στο πρώτο βήμα στα πλέι οφ, που ήταν ζητούμενο».

Απόστολος Οικονόμου: «Στο πρώτο δεν υπήρχαμε στο παιχνίδι, κάναμε πάρα πολλά λάθη. ενώ στο δεύτερο σετ μέχρι το 20-20 πηγαίναμε καλά αλλά «χαρίσαμε» το σετ στον Παναθηναϊκό. Στο τρίτο σετ, μπήκαμε καλύτερα και μειώσαμε αλλά και πάλι στο τέταρτο ενώ ήμασταν μπροστά με 23-21 δεν είχαμε το καθαρό μυαλό στο τέλος για οδηγήσουμε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Από εκεί και πέρα, συγχαρητήρια στον ΠΑΟ, κρατάμε ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί από το δεύτερο σετ και το Σάββατο θέλουμε στη Σαντορίνη με τη βοήθεια του κόσμου να ισοφαρίσουμε σε 1-1 και να ξανάρθουμε στην Κυψέλη. Το ματς αυτό τελείωσε. Το ξεχνάμε και κοιτάμε το επόμενο».