Πέρασε από Ορεστιάδα και... κλειδώνει τρίτη θέση ο Φοίνικας

Μια ανάσα από την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είναι ο Φοίνικας, μετά την εκτός έδρας νίκη του επί της Ορεστιάδας με 3-1.

Άλμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έκανε ο Φοίνικας Σύρου. Οι... πειρατές επικράτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους μέσα στην Ορεστιάδα επί της ομώνυμης ομάδας με 3-1 (21-25, 22-25, 25-22, 19-25) και όπως όλα δείχνουν απέφυγε τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό και θα παίξει με Κηφισιά με μειονέκτημα έδρας.

Οι ακρίτες από την άλλη έχασαν την ευκαιρία να οριστικοποιήσουν την παραμονή τους χωρίς την ψυχοφθόρα διαδικασία των πλέι άουτ, αλλά αυτό μπορεί να το καταφέρει αν η διαφορά της με τον Άρη παραμείνει στους 7 βαθμούς.

Όσον αφορά το ματς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο τάραφλεξ και κατάφεραν να πάρουν τα δύο πρώτα σετ αποκτώντας προβάδισμα για νίκη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν όμως στο τέταρτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ οι νησιώτες ήταν πιο σοβαροί και έφτασαν στη νίκη.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (21-25, 22-25, 25-22, 19-25) σε 54΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Αμπουίλα 1 (1/5 επ), Μίλιτς 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Βουκασίνοβιτς 22 (20/40 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ - 50% άριστες), Ριζόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Καρντόσο 19 (19/46 επ) / Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 45% άριστες), Πεντίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 9 (6/15 επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Πάρις 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 15 (14/29 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Παπαδόπουλος 6 (6/14 επ, 80% υπ - 70% άριστες), Ντόκιτς 23 (20/43, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ - 52% άριστες), Ηλίας, Λάππας (100% υπ - 67% άριστες), Ανδρεάδης.

*Την τελευταία αγωνιστική ο Φοίνικας υποδέχεται τον Ηρακλή και η Ορεστιάδα θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη στο ντέρμπι του Έβρου.