Άνετα και... Ολυμπιακά!

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ στο κλειστό της Λαμίας, της τοπικής ομάδας και με έναν πόντο ακόμη σφραγίζει και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Volley League!

Mεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα και πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Έρμανς Έγκλεσκαλνς! Με το εύκολο 0-3 στην Λαμία ο Ολυμπιακός έφτασε την 18η νίκη στο πρωτάθλημα και την 9η συνεχόμενη. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στους δύο αγώνες που απομένουν με τον ΠΑΟΚ και την Κηφισιά θέλουν μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσουν και τυπικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, κάτι που φυσικά θα καταφέρουν.

Από την άλλη πλευρά η γηπεδούχος Λαμία κινδυνεύει πλέον να υποβιβαστεί κατ΄ευθείαν και χωρίς πλέι άουτ. Η διαφορά της Λαμίας με τον Άρη που είναι στην 11η θέση διατηρήθηκε στο -6 με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν έναν επί πλέον αγώνα (με την Παναχαϊκή την Καθαρή Δευτέρα).

Τα σετ: 17-25, 19-25, 9-25

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 5 (3/13 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ -38% άριστες), Δημητριάδης, Αραούχο 11 (10/25 επ, 1 άσσος, 50% υπ -31% άριστες), Παπαθωμόπουλος 4 (4/12 επ), Χάκγουορθ 11 (10/28 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 46% υπ -32% άριστες), Καπίδης 1 (1/3 επ, 17% υπ -17% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Στιβαχτής 3 (άσσοι), Εγκλεσκαλνς 17 (11/19 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (7/17 επ, 80% υπ - 80% άριστες), Τσουκ 9 8/16 επ, 75% υπ - 50%άριστες), Παπαδόπουλος 9 (4/7 επ, 5 μπλοκ), Σφενδυλάκης 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 36% υπ --25% άριστες), Σακόγλου 1 (1/2 επ), Δαληπρίμης 5 (3/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).