Ο Εθνικός 3-2 τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι των ανατροπών

Στο ντέρμπι των ανατροπών που έγινε στο Βραχάτι ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ και μετά από τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα επέτρεψε και πάλι στις επιτυχίες.

Ο Εθνικός προηγήθηκε 1-0 σετ, βρέθηκε να χάνει με 2-1 αλλά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ο Παμβοχαϊκός δε μπόρεσε να εκμεταλυτεί τις απώλειες του Παναθηναϊκού για να φτάσει στην 5η θέση, ενώ στο 4ο σετ έχασε πολύτιμο προβάδισμα 23-20 κάνοντας πολλά λάθη. Στο 23-20 ο Παμβοχαικός έχασε το σερβίς, ο Μιχαήλοβιτς πήρε άσσο, ακολούθησαν δύο μπλοκ σε Κάιο και Ροντρίγκο και ο Τουράνιανιν τελείωσε το σετ για το 2-2. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε στην αρχή του 5ου σετ αλλά ο Εθνικός με καλύτερο σερβίς και μπλοκ - άμυνα γύρισε το σετ και πήρε τη νίκη.

5ο σετ: 5-3, 7-10, 10-12, 10-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-19, 25-19, 23-25, 10-15) σε 112΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόενβελντ 12 (10/23 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 42% άριστες), Βαν Ντορν 13 (8/10 επ, 5 μπλοκ), Ροντρίγκο 25 (22/44 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ - 26% άριστες), Πελεκούδας 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάιο 16 (15/32 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 65% υπ - 42% άριστες), Παναγιωταράς.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 12 (11/21 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ - 21% άριστες), Τουράνιανιν 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (15/31 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γκιουλέν 16 (13/35 επ, 3 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 48% υπ - 21% άριστες), Δαλακούρας 2 (2/4 επ, 25% υπ - 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Στοϊλούδης 1 (μπλοκ).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Είναι από τα ματς που συνηθίζουμε να λέμε πως... αυτοκτονήσαμε. Χάσαμε μέσα από τα χέρια μας το 4ο σετ απέναντι σε μία ομάδα που περίμενε την ευκαιρία της και την εκμεταλεύτηκε από τα λάθη μας. Και να κερδίζαμε δε μου άρεσε η αποδοση μας. Το πρόβλημα μας στην επίθεση παραμένει. Μοιραία ο αγώνας που έρχεται με τον Παναθηναϊκό θα κρίνει την 5η θέση».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης: «Ήταν πολύ καλή νίκη. Αντιδράσαμε πολύ σωστά όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Είναι κυρίως μία νίκη ψυχολογίας για το υπόλοιπο του πρωταθληματος. Ο αγώνας κρίθηκε στο μπλοκ μας αλλά και στο σερβίς. Και τα δύο λειτούργησαν πολύ καλά. Υποδεχόμαστε τον Φοίνικα και θέλουμε να κλείσουμε με νίκες μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου».