Με μπλοκ - μπετό ο Παμβοχαϊκός 3-1 την Παναχαϊκή

Με όπλο το μπλοκ και πρωταγωνιστές τους Βαν Ντορν, Γκρόνεβελντ ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ την Παναχαϊκή στο μεγάλο ντέρμπι της Πελοποννήσου για την 18η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Είναι η πρώτη νίκη του Παμβοχαϊκού στο πρωτάθλημα με προπονητή τον Κώστα Δεληκώστα που του εξασφαλίζει και τυπικά τη θέση του στην 8αδα. Αντίθετα, η Παναχαϊκή παρά τη μεγάλη προσπάθεια που έκανε δε μπόρεσε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ έμεινε καθηλωμένη στους 16 βαθμούς. Οι πατρινοί κατάφεραν να ανατρέψουν το 1ο σετ παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-11 αλλά στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός με αποτελεσματική τακτική στο σερβίς πάνω σε Μένιο Ρουμελιώτη και Βάλτερ πήρε τον έλεγχο και μαζί και την 8η νίκη που τον ανεβάζει στους 26 βαθμούς.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-4 και 17-10 αλλά η Παναχαϊκή κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 23-23. Το σετ κρίθηκε με πλασέ του Δημητριάδη που έβλεπε πως η μπάλα από κακή υποδοχή έφευγε από τον έλεγχο και μπλοκ μέσα σε επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη. Μάλιστα ο επόπτης έδωσε μπλοκ - άουτ προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Οι δύο διαιτητές έδωσαν τελικά μπλοκ μέσα.

Από το ντέρμπι δεν έλειψαν τα νεύρα και η ένταση. Στο 1ο σετ δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Μένιος Ρουμελιώτης. Στο 2-1 του 2ου σετ δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Νίκος Ρουμελιώτης επειδή κάτι είπε στον προπονητή του Παμβοχαϊκού Κώστα Δεληκώστα και μόλις το σκορ έγινε 3-1 αποβλήθηκε και ο μάνατζερ της Παναχαϊκής Κώστας Παπασταθόπουλος επειδή και αυτός φώναζε στον Δεληκώστα

Στο 17-13 του 3ου σετ δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Ροντρίγκο του Παμβοχαϊκού, ενώ στην ανάπαυλα μεταξύ 3ου και 4ου σετ δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μένιος Ρουμελιώτης και το σκορ στο 4ο σετ ξεκίνησε 1-0 για τον Παμβοχαϊκό.

Το εντυπωσιακό είναι πως αγώνας τελείωσε με κεφαλιά που έκανε ο Μένιος Ρουμελιώτης προς την κερκίδα ύστερα από σερβίς του Πελεκούδα!

Διαιτητές: Βουδούρης, Νικολόπουλος

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-11, 17-21, 27-29
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-21
3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-17, 26-24
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-18

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (27-29, 25-21, 26-24, 25-18) σε 118΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (3/3 επ), Γκρόενβλεντ 15 (9/22 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ - 41% άριστες), Βαν Ντορν 14 (4/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Ροντρίγκο 20 (17/37 επ, 3 άσσοι, 70% υπ - 50% άριστες), Πελεκούδας 9 (6/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 16 (15/40 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ - 43% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 9 (9/26 επ, 45% υπ - 25% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Τόρρες 11 (4/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 21 (19/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (10/23 επ, 44% υπ - 11% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ - 24% άριστες), Ντονάς 1 (1/2 επ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος 1 (1/2 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Κωστόπουλος.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Η ομάδα έχει φοβία μετά από 5 ήττες και τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Ηρθα σε αυτή την ομάδα για τους παίκτες. Έχει ακατέργαστα διαμάντια όπως ο Ροντριγκο και ο Βαν Ντορν που ακόμα δεν παίζουν ούτε στο 20%. Η ομάδα αντιδράει αλλά ακόμα έχουμε να κάνουμε πολλά και θα περιμένω να δω την αντίδραση τους στους επόμενους αγώνες».

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Νικήτας Εφραιμίδης δήλωσε: «Πήραμε δίκαια τη νίκη. Είχαμε πολύ καλό μπλοκ - άμυνα και πιέσαμε με το σερβίς μας όταν έπρεπε. Κάναμε καλή εμφάνιση ύστερα από ένα δύσκολο 40ημερο. Θέλουμε να τερματίσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά στη βαθμολογία».

O προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Θεωρούμε πως στο σημερινό παιχνίδι αδικηθήκαμε από την διαιτησία. Υπήρχαν φάσεις που οι επόπτες συντελούσαν σε αυτό αλλά οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη και επίσης δεχτήκαμε πολλές κάρτες χωρίς λόγο, γεγονότα που δημιούργησαν ένταση στον αγώνα και δεν μας άφησαν να παίξουμε όπως έπρεπε. Κάποια στιγμή θα πρέπει να τελειώσει αυτό γιατί κάνουμε μεγάλη προσπάθεια και πιστεύω πως σήμερα θα μπορούσαμε να είχε κερδίσει βαθμούς. Πλέον κοιτάζουμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό».