Ξεπέρασε τον αποκλεισμό με νίκη ο ΑΟ Θήρας

Φώτης Καρακούσης

Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό από το φάιναλ φορ του Κυπέλλου μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, ο ΑΟ Θήρας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του Πορφύρα στον Πειραιά.

Πριν λίγες μέρες ο ΑΟ Θήρας δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου χάνοντας από τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη με 3-2, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Σήμερα τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου φιλοξενήθηκαν από τον Πορφύρα στον Πειραιά, φάνηκαν επηρεασμένα στο πρώτο σετ, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επικρατώντας με 3-0 (24-26, 20-25, 10-25).

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, εκεί οι φιλοξενούμενες ήταν πιο ψύχραιμες και με δύο συνεχόμενα μπλοκ πήραν το προβάδισμα. Στα υπόλοιπα δύο είχαν σχετικά πιο εύκολο έργο (ειδικά στο τρίτο), φτάνοντας στο τρίποντο.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Μπρίνκμαν με 13 πόντους και την ακολούθησε η Μουντάκη με 12. Για τις ηττημένες η Χρήστου με 10 ήταν η μοναδική που έφτασε τον διψήφιο αριθμό.

Τα σετ: 24-26, 20-25, 10-25

Πορφύρας (Πανδής) Γκούρα 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 2 (2/19 επ., 71% υπ. – 57% άριστες), Χρήστου 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 37% άριστες), Καράκου 6 (4/14 επ., 2 άσοι), Θεοχάρη 4 (2/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπούρμπη, Σκυθιώτη -λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Λιάρου -λ (25% υπ. - 25% άριστες), Χαλβατζή, Θαλασσινού 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Σιδεράτου, Παλημέρη 1 (1/1 επ.).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 13 (10/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Μουντάκη 12 (10/19 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 60% άριστες), Οικονομίδου 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 5 (5/20 επ.), Αρτακιανού -λ (82% υπ. – 45% άριστες) / Καραφουλίδου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κιγιάκοβα, Σκορδίλη.

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Πανδής: «Στα δύο σετ παίξαμε πολύ καλά, αλλά μετά στο τρίτο σετ όταν άνοιξε η διαφορά δώσαμε χρόνο στα υπόλοιπα παιδιά από τις ακαδημίες του συλλόγου κι αυτό είναι που κρατάμε από το σημερινό αγώνα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια καθώς σε ένα ακόμη παιχνίδι με μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος ήμασταν μαχητικοί και ανταγωνιστικοί.

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον Πορφύρα και τον ευχαριστούμε για την φιλοξενία. Ο αντίπαλος μας σε ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε αυτό που μπορούσε και στάθηκε με αξιοπρέπεια ενώ αντιθέτως θεωρώ ότι η δική μου ομάδα έχει κάνει τα δύο χειρότερα σετ στη φετινή σεζόν. Όσο κι αν υπάρχουν δικαιολογίες δεν πρέπει να σταθούμε σ’ αυτές, γιατί όταν είσαι ομάδα που έχει υψηλές βλέψεις πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι κάποες καταστάσεις.

Μόνο στο γ’ σετ παίξαμε σαν ΑΟ Θήρας, ενώ το μόνο καλό είναι ότι κάποιες αθλήτριες που λόγω τραυματισμών έχουν ενεργοποιηθεί δείχνουν ότι μπορούν να μας βοηθήσουν κι είναι πολύ σημαντικό καθώς μπαίνουμε πλέον στην τελική ευθεία».