Μόνο... χρυσό δεν ήταν το σετ για «ερυθρόλευκες»

Φώτης Καρακούσης

Παρά την μεγάλη προσπάθεια, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 3-1 στη Ρουμανία από την C.S.M. Βουκουρεστίου, έχασαν και το... χρυσό σετ και αποκλείστηκαν.

Έχοντας κερδίσει με 3-0 μέσα στο Ρέντη και πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκες» ήταν το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Για να το κατάφερναν έπρεπε να πάρουν δύο σετ από την C.S.M. Βουκουρεστίου μέσα στη Ρουμανία. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς αυτό δεν έγινε.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 (3-1, 25-18, 25-18, 14-25, 25-15), ενώ έχασε και το... χρυσό σετ με 15-13 και έτσι ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του παρουσία για τη φετινή σεζόν. Ο αγώνας ήταν ένας κλασικός αγώνας γυναικείου βόλεϊ, καθώς τα τέσσερα σετ οι ομάδες που τα κέρδισαν το έκαναν με χαρακτηριστική άνεση.

Η μεγάλη... μάχη έγινε στο χρυσό, με τις Ρουμάνας να είναι πιο ψύχραιμες στο τέλος και να καταφέρνουν να παίρνουν την σημαντική πρόκριση, αφήνοντας εκτός τις «ερυθρόλευκες», που στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να πιάσουν την απόδοση που είχαν πιάσει στο Ρέντη.

Τα σετ: 3-1 25-18 (26’), 25-18 (27’), 14-25 (24’), 25-15 (25’), Χρυσό σετ: 15-13 (17’)

C.S.M. Βουκουρεστίου: Μπαξίς 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ), Μαϊστόροβιτς 16 (13/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% αρ. -31% υπ.),Πινσεράτο 5 (1/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φάλις 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),Καρακάσεβα 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ. 32%αρ.), Σούσιτς 11 (3/13 επ., 8 μπλοκ) Ρουζίνι –λ (50% υπ.-38% αρ.)/ Ρόσκα 1 (1 άσσος), Καρμπουνεάνου 1 (1/3 επ.), Σούσιτς, Τατάρου, Πιχλαγιαμάκι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ.-50% αρ.), Μαλασάι 15 (11/40 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ.-25% αρ.), Χριστοδούλου 5 (3/6 επ., 2 άσσοι) Τσβετάνοβα 15 (13/39 επ., 2 άσσοι), Λαμπρούση 15 (8/19 επ., 7 μπλοκ), Κονόμι -λ (65% υπ.-50% αρ.) / Τέζα 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ), Κωνσταντίνου, Βλαχάκη

Κοβάτσεβιτς: «Δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήμουν σίγουρος ότι μπορούσε να παίξει καλύτερα από το πρώτο παιχνίδι ο αντίπαλός μας. Σήμερα είχε την υποστήριξη των φιλάθλων του αλλά φυσικά δεν μας φταίει αυτό. Εμείς παίξαμε πολύ κακό παιχνίδι κάναμε πολλά λάθη και τους βοηθήσαμε να παίξουν αυτοί καλά. Στο χρυσό σετ το άγχος ήταν πολύ μεγάλο, ίσως ήταν λίγο τυχερός ο αντίπαλός μας αλλά άξιζε τη νίκη. Εμείς είχαμε τις δικές μας ευκαιρίες να κερδίσουμε αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Δυστυχώς για εμάς τελείωσε η Ευρώπη και τώρα πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας στο Πρωτάθλημα και το Κύπελλο στην Ελλάδα».