Τρίποντο ανάσα η Παναχαϊκή

Την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη μετά από τέσσερις ήττες σημείωσε η Παναχαϊκή.

Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη νίκησε με 3-1 σετ την Ορεστιάδα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς ανέβηκε στους 11 βαθμούς μπροστά από τον Ηρακλή και μόλις 3 βαθμούς πίσω από τους ακρίτες. Η Ορεστιάδα γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα και έμεινε καθηλωμένη στους 14 βαθμούς.

Στην Αγυά έγινε μεγάλο ντέρμπι με την Παναχαϊκή να έχει υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ και κορυφαίους του Βάλτερ, Τόρρες και Ρουμελιώτη.

Η Ορεστιάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα με καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση και πήρε προβάδισμα από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7, 16-14). Μάλιστα έφτασε και στο +3 (21-18), αλλά η Παναχαϊκή με τα σέρβις του Βραζιλιάνου Βάλτερ διέλυσε την υποδοχή των ακριτών και με σερί 6-0 έφερε τα πάνω κάτω. Έτσι η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 24-21 και τελείωσε το σετ με τον Ρουμελιώτη

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ. Η Παναχαϊκή με τους Τόρες, Βλαχοστάθη να σταματούν στο μπλοκ τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων και το Νίκο Ρουμελιώτη να έχει υψηλά ποσοστά στην επίθεση, προηγήθηκε με 8-5 και 16-14. Η Ορεστιάδα μείωσε 18-17 όμως οι κοκκινόμαυροι άντεξαν στην πίεση και με υπεροχή στην επίθεση από τους Βάλτερ, Ρουμελιώτη διατήρησαν τη διαφορά και έκανε το 2-0 σετ.

Η απάντηση της Ορεστιάδας ήρθε στο 3ο σετ όπου ξεκίνησε με 9-5. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 11-11. Έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 15-15 αλλά η Ορεστιάδα στη συνέχεια 15-15. Σε εκείνο το σημείο η Ορεστιάδα με τα σερβίς του Αλαν Καρντόσο έκανε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε 22-15 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Η Παναχαϊκή μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οικοδόμησε διαφορά στο σκορ χάρις το μπλοκ - άμυνα αλλά και το πάθος των παικτών της που ήθελαν πολύ τη νίκη. Με μίνι σερί 3-0 η Παναχαϊκή ανέβασε τη διαφορά στο 15-10. Η Ορεστιάδα μείωσε σε 18-16 αλλά από εκεί και πέρα ο Λιβαθηνός έπαιξε με τον Τόρρες που έδωσε λύσεις στην επίθεση. Η χαριστική βολή ήρθε από τους Βάλτερ, Ρουμελιώτη που ολοκλήρωσαν τη νίκη της Παναχαϊκής.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-20, 18-25, 25-18)

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 25-23
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-20
3ο σετ: 5-8, 15-16, 15-21, 18-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-20, 18-25, 25-18) σε 100΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 13 (9/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ - 9% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Τόρρες 9 (4/7 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (14/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (8/14 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ - 11% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 72% υπ - 24% άριστες), Ντονάς 1 (1/1 επ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αμπουίλα 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Μίλιτς 8 (1/5 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 8 (8/23 επ, 65% υπ - 11% άριστες), Ριζόπουλος 6 (6/13 επ, 100% υπ - 27% άριστες), Καρντόσο 26 (20/39 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 63% υπ - 4% άριστες).

O προπονητής της Ορεστιάδας Γιώργος Λυκούδης, δήλωσε: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη που θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Προερχόμασταν από παιχνίδια με δυνατές ομάδες που είναι στην 4αδα και σήμερα θέλαμε οπωσδήποτε τους βαθμούς, παίξαμε καλό βόλεϊ και τα καταφέραμε. Πλέον κοιτάζουμε το παιχνίδι με τον Ηρακλή που έχει πολύ μεγάλη σημασία και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα. Κάθε παιχνίδι που παίζουμε με ομάδες που είχαν χαμηλά στη βαθμολογία θέλουμε να κερδίζουμε βαθμούς και στις υπόλοιπες να παίρνουμε ότι καλύτερο.

Ο Ισπανός κεντρικός της Παναχαϊκής Τζούλιαν Τόρες δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδια, θέλαμε πολύ τη νίκη και το πετύχαμε. Η ομάδα είναι διαφορετική σε σχέση με το πρώτο γύρο, έχει δυο νέα πρόσωπα και έπρεπε να βρούμε ρυθμό για να δείξουμε τις πραγματικές μας δυνατότητες. Νομίζω πως σήμερα ήμασταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δίκαια νικήσαμε. Πλέον κοιτάζουμε το ματς με τον Ηρακλή που είναι πολύ σημαντικό».

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Πλάμεν Κριστόφ δήλωσε: «Σήμερα παίξαμε κακό βόλεϊ. Η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη σε αρκετά σημεία και νίκησε δίκαια. Με τέτοιο βόλεϊ δεν μπορούμε να πάμε μπροστά στο πρωτάθλημα και πρέπει να μιλήσω με τους παίκτες μου για να ανασυνταχτούμε ενόψει της δύσκολης συνέχειας».

Ο αρχηγός και ακραίος της Ορεστιάδας Δημήτρης Χριστόπουλος δήλωσε: «Ήρθαμε για τη νίκη αλλά δυστυχώς χάσαμε και το παιχνίδι κρίθηκε στα δικά μας λάθη. Σε πολλά σημεία κάναμε λάθη που δεν έπρεπε και δώσαμε το δικαίωμα στην Παναχαικη να πάρει τη νίκη.