Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός πέρασε και από Σαντορίνη

Φώτης Καρακούσης

Δεν έχει αντίπαλο ως τώρα στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη με 3-1 και να κάνουν το 14 στα 14 στο πρωτάθλημα.

Από την μία οι οικοδέσποινες του ΑΟ Θήρας με δέκα συνεχόμενες νίκες, από την άλλη οι φιλοξενούμενες του Ολυμπιακού με 13 στα 13. Ήταν δεδομένο πως ένα από τα δύο σερί θα σταματούσε σήμερα και τελικά σταμάτησε αυτό της ομάδας της Σαντορίνης, καθώς οι «ερυθρόλευκες» δεν σταμάτησαν ούτε στο όμορφο νησί επικρατώντας με 3-1 (16-25, 12-25, 25-22, 26-28) και έκαναν το 14 στα 14, δείχνοντας πως αυτή την στιγμή δεν έχουν αντίπαλο στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας στο κατάμεστο κλειστό της Σαντορίνης είχε δύο πρόσωπα. Στα πρώτα δύο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και θα λέγαμε πως έκανε πλάκα στον αντίπαλό του, κερδίζοντας με χαρακτηριστική άνεση και τα δύο. Στην συνέχεια όμως τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου αντέδρασαν και μείωσαν και όλα κρίθηκαν στο τέταρτο.

Εκεί είχαμε ένα μεγάλο ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, τον ΑΟ Θήρας να προηγείται με 23-22, τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 24-24 και τελικά να καταφέρνει να παίρνει μια σημαντική νίκη που κατά 90% του εξασφαλίζει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Για τις νικήτριες η Τσβετάνοβα με 16 πόντους ήταν πρώτη σκόρερ και την ακολούθησαν οι Λαζάρεβιτς με 14, Μαλασάι με 13, Λαμπρούση με 12 και Γιώτα με 10. Για τις ηττημένες η Μπρίνκμαν είχε 19 και η Κιγιάκοβα 13 αλλά δεν έφτασαν για να μπορέσει η ομάδα τους να πετύχει κάτι καλύτερο στο ματς αυτό.

Τα σετ: 1-3, 16-25, 12-25, 25-22, 26-28

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ: Γεωργιάδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/42 επ., 2 άσσοι, 51% υπ.-37% αρ.), Οικονομίδου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 13 (9/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 40% υπ.-37% αρ.), Βεργίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Βίντοβιτς 3 (3/15 επ.), Μουντάκη –λ (17% υπ.-17%αρ.)/ Καραφουλίδου 6 (3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσβέτκοβα 1 (1 άσσος), Σκορδίλη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 10 (5/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 14 (9/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ.-27% αρ.), Μαλασάϊ 13 (10/24 επ., 3 άσσοι, 47% υπ.-26% αρ.), Λαμπρούση 12 (6/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (15/44 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (53% υπ.-47% αρ.)/ Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Τέζα

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου: «Ήταν ένα ματς με δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και λόγω ποιότητας αλλά και γιατί εμείς μπήκαμε φοβισμένα και δεν κάναμε τίποτα από αυτά που είχαμε πει. Από το τρίτο σετ αρχίσαμε και παίζαμε στα όρια μας, πιέσαμε στο σερβίς, κρατήσαμε υποδοχή και παρά την απώλεια της Βίντοβιτς μειώσαμε, ενώ στο δ’ σετ το πήγαμε στη λεπτομέρεια αλλά εκεί μέτρησε η ποιότητα του Ολυμπιακού. Είμαι ικανοποιημένος για την αντίδραση και την προσπάθεια. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό που έδειξε ότι είναι η καλύτερη που πέρασε από εδώ, αλλά και στα κορίτσια που πάλεψαν και πήραν το χειροκρότημα από τον κόσμο που κατέκλυσε το γήπεδο. Θέλω επίσης να δώσω συγχαρητήρια στους διαιτητές οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά αλλά επίσης και η Σαντορίνη έπαιξε καλά. Ξεκινήσαμε να παίζουμε καλύτερα όταν χαλάρωσαν τα κορίτσια. Είμαι χαρούμενος γιατί μετά από αρκετά εύκολα παιχνίδια παίξαμε ένα πιο δύσκολο ματς. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Το τέταρτο σετ ήταν συναρπαστικό ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά είμαι ικανοποιημένος που ανταπεξήλθαμε στις απαιτήσεις που προέκυψαν».