Πρώτο βήμα για πρόκριση στους «8» για Ολυμπιακό!

Το πρώτο και ιδιαίτερα σημαντικό βήμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ έκανε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 της C.S.M Βουκουρεστίου και με δύο σετ στη Ρουμανία παίρνουν την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Δεν λέει να χάσει ο Ολυμπιακός με την ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς να πηγαίνει από νίκη σε νίκη τόσο εντός, όσο και εκτός συνόρων. Τελευταίο της... θύμα ήταν η Ρουμάνικη C.S.M Βουκουρεστίου, την οποία και κέρδισαν με 3-0 (25-23, 25-16, 25-11) και απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.

Οι «ερυθρόλευκες» που με εξαίρεση το πρώτο σετ, έκαναν ότι ήθελαν τις αντιπάλους τους, θα πάνε στην Ρουμανία θέλοντας να πάρουν δύο σετ για να σφραγίσουν την πρόκριση. Δύο σετ που αν κρίνουμε από την σημερινή εικόνα μπορούν να κατακτηθούν και μαζί τους και το εισιτήριο για την συνέχεια του θεσμού.

Όσον αφορά το ματς, όπως αναφέραμε με εξαίρεση το πρώτο σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενες πάλεψαν και με το παραπάνω, ήταν ένας μονόλογος για τον Ολυμπιακό που έφτασε με άνεση στη νίκη.

Τα σετ: 3-0, 25-23 (28’), 25-16 (27’), 25-11 (24’)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 15 (4/11 επ., 4 άσσοι, 7 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 9 (9/25 επ., 64% υπ.-45% αρ.), Μαλασάι 13 (12/22 ΕΠ., 1 άσσος, 23% υπ.-15%αρ.), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 13 (11/30 επ., 1 άσσος , 1μπλοκ), Λαμπρούση 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (70% υπ.-50% αρ.)/ Κωνσταντίνου, Βλαχάκη, Τέζα

C.S.M. Βουκουρεστίου: Μπαξίς 9 (8/36 επ., 1 άσσος), Τατάρου, Μαϊστόροβιτς 7 (5/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ 67% υπ.-50% αρ.), Φάλις 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),Καρακάσεβα 5 (5/11 επ.,30% υπ.-19% αρ.) Φιλαγιαμάκι 4 (4/7 επ., 40% υπ.-40%αρ.), Ρουζίνι –λ (33% υπ.-33% αρ.)/ Οζούν –λ, Ρόσκα 1 (1/1 επ.)Πινσεράτο 1 (1/1 επ.), Καρμπουνεάνου 3 (3/8 επ., 44% υπ.-33% αρ.), Σούσιτς

Κοβάτσεβιτς: «Αξίζουμε την πρόκριση»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά την λήξη της αναμέτρησης στο osfp.gr τα εξής: «Μετά το πρώτο σετ δεν αλλάξαμε κάτι, απλώς χαλάρωσαν τα κορίτσια και έπαιξαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, ειδικά στο σερβίς. Συνήθως ο αντίπαλός μας είναι πολύ καλός στην υποδοχή αλλά σήμερα εμείς τον δυσκολέψαμε αρκετά. Με το πολύ καλό σερβίς μας δημιουργήσαμε πολλά προβλήματα και μετά από αυτό ήταν πιο εύκολο για εμάς το μπλοκ και η άμυνα. Τώρα χρειαζόμαστε δυο σετ στη Ρουμανία αλλά θα πάμε εκεί σαν να μην έχει συμβεί τίποτα εδώ. Θα παίξουμε και εκεί για τη νίκη και ξέρουμε ότι μας περιμένει ένα δύσκολο ματς. Πάντως αυτό που είδαμε σήμερα είναι ότι είμαστε καλύτερη ομάδα και ότι αξίζουμε την πρόκριση. Βήμα βήμα μπορούμε να αγωνιστούμε σε ακόμα υψηλότερο επίπεδο και χρειαζόμαστε τέτοια παιχνίδια για να το καταφέρουμε».