Ο Ολυμπιακός 3-0 τον Αίαντα και «13 στα 13»

Ακόμα μια εύκολη επικράτηση για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που επιβλήθηκε με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου στο κλειστό του Ρέντη για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων έφερε μια άνετη επικράτηση με διαφορές στο σκορ και στα τρία σετ. Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 13-0 σερί για να κάνει το 1-0 σετ με 25-7.

Στο δεύτερο σετ, ο Αίαντας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 11-14 με τις «ερυθρόλευκες» να πατούν γκάζι για την ισοφάριση (14-14) και το 25-16 για το 2-0 σετ.

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολία, ο Ολυμπιακός κατέκτησε εύκολα με 25-10 και το 3ο σετ, πανηγυρίζοντας τη 13η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η γνώμη του πάγκου

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν ένα πολύ εύκολο παιχνίδι και θεωρητικά και πρακτικά. Στο πρώτο σετ παίξαμε πολύ καλά, κυρίως στο σερβίς και στην κόντρα επίθεση. Στο δεύτερο σετ υπήρξε μία χαλάρωση, αλλά αυτό είναι κάπως φυσιολογικό. Πάντως, είμαι ικανοποιημένος από τη δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις. Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ήταν αυτό που θα μπορούσε να φανεί όλη η ποιότητα που έχουμε σαν ομάδα, αλλά θα έχουμε την ευκαιρία να το κάνουμε στον αγώνα με την CSM Βουκουρεστίου την Τετάρτη. Έχουμε μέσα σε μία εβδομάδα τρία δυνατά ματς, καθώς μεταξύ των δύο αγώνων με τις Ρουμάνες παρεμβάλλεται αυτό με τον ΑΟ Θήρας εκτός έδρας».

Ηλίας Ζωλάσταθιάδης: «Στόχος μας δεν ήταν φυσικά να κοντράρουμε στα ίσα τον Ολυμπιακό, δεν περιμέναμε να πάρουμε κάτι από αυτό το ματς. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι κάποια από τα κορίτσια είναι ακόμα ανώριμα για την κατηγορία, θέλουν χρόνο για να σταθούν στην Α1. Χρησιμοποίησα ό,τι σύστημα μπορούσα για να βρω κάποια λύση. Αν μπορούσα να βάλω και τον… έφορο, θα τον έβαζα, πιστέψτε με. Θα συνεχίσουμε να διεκδικούμε την παραμονή μας στην κατηγορία. Μέχρι τώρα δείχνουμε ότι μπορούμε να τον πετύχουμε. Περιμένουμε στα επόμενα παιχνίδια να έχουμε βαθμολογικό όφελος».

Τα σετ: 25-07, 25-16, 25-10

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 19 (12/20 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 70% άριστες), Μαλασάι 10 (5/11 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες), Λαμπρούση 13 (4/4 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Τσβετάνοβα 10 (9/20 επ., 1 άσο), Κονόμι -λ (92% υπ. - 54% άριστες) / Κοκκινάκη -λ, Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 2 (2/3 επ.), Τέζα

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Χρηστινίδου, Ναϊντένοβα 2 (2/15 επ., 29% υπ. - 29% άριστες), Φαμπιάν 9 (8/22 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 50% άριστες), Ανδρονικίδου 1 (1/11 επ., 25% υπ. - 17% άριστες), Στεφανίδου 4 (0/3 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γεωργιάδου -λ (41% υπ. - 27% άριστες) / Ακριτίδου -λ (36% υπ. - 27% άριστες), Τοσουνίδου 1 (1 άσο), Καράτερζη 1 (1/2 επ.), Γλυκίδου 1 (1/5 επ., 67% υπ. - 50% άριστες).