Πέρασε και από Αλεξανδρούπολη ο Παναθηναϊκός

Φώτης Καρακούσης

Παρότι έκανε τα εύκολα-δύσκολα, ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις επικρατώντας και μέσα στην Αλεξανδρούπολη του Εθνικού με 3-2.

Την τρίτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός και δεύτερη στο τάι μπρέικ. Οι «πράσινοι» όπως και στο Βραχάτι προηγήθηκε στην Αλεξανδρούπολη του Εθνικού με 2-0, είδε τον αντίπαλό του να φέρνει το ματς στα ίσια, αλλά στο τέλος έφυγε νικητής επικρατώντας με 3-2 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18).

Ο αγώνας στην Αλεξανδρούπολη ήταν ο ορισμός του ντέρμπι καθώς όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και με την μικρότερη δυνατή διαφορά. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τους Φερέιρα και Γκιμαράες ασταμάτητους κατάφεραν να πάρουν τα δύο πρώτα σετ, αλλά οι γηπεδούχοι που είχαν και την ενίσχυση του Μιγιαήλοβιτς έφεραν το ματς στα ίσια δείχνοντας χαρακτήρα.

Έτσι φτάσαμε στο τάι μπρέικ όπου και πάλι... έσπασαν καρδιές. Οι ακρίτες έφτασαν πολύ κοντά στο να κάνουν την ολική ανατροπή, έχασαν όμως τρία ματς μπολ και ο Παναθηναϊκός με δύο μπλοκ του Κανέλλου πήρε το πολύτιμο δίποντο και μείωσε μετά την ήττα του ΠΑΟΚ στους τέσσερις τους βαθμούς από την πρώτη τετράδα.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο εντυπωσιακός Γκιμαράες με τον Βραζιλιάνο ακραίο να σταματάει στους 30 πόντους και να τον ακολουθεί ο συμπατριώτης του Φερέιρα με 21 και οι Σιμεόνοφ, Κανέλλος με 16 και 11 αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ο Σούλαγιτς είχε 21, ο Φόγερ 17, ο Τουράνιανιν 15 και ο Μιγιαήλοβιτς 13.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Τσεπκινλης

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους 67 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 23-25, 25-22, 25-23, 16-18) σε 132΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/3 επ, 38% υπ 19% άριστες), Φόγερ 17 (16/28 επ, 1 άσσος, 62% υπ -43% άριστες), Σούλιαγιτς 21 (18/46 επ, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 15 (0/13 επ, 6 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 (4/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 7 (3/7 επ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 78% υπ - 67% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 13 (13/20 επ, 77% υπ - 38% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 30 (21/35 επ, 4 άσσοι, 5 μπλοκ, 65% υπ -40% άριστες), Φερέιρα 21 (18/41 επ, 3 μπλοκ), Σιμεόνοφ 16 (12/24 επ, 4 μπλοκ, 55% υπ - 23% άριστες), Κανέλλος 11 (9/13 επ, 2 μπλοκ), Παναταλέον 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% - υπ 43% άριστες), Ρούσσης, Μπέλος 2 (2/2 επ), Σαμαντάς.

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Είχαμε ευκαιρία να τελειώσουμε τον αγώνα αλλά κάναμε λάθη. Παρόλο που ξεκινήσαμε άσχημα, όπως και με την Παναχαϊκή, καταφέραμε να γυρίσουμε τον αγώνα. Τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα από εδώ και πέρα. Πρέπει να έχουμε υπομονή. Είμαι ευχαριστημένος και από τον Φόγιερ και από τον Μιγιαήλοβιτς και απ΄όλους τους παίκτες μου. Τους δίνω συγχαρητήρια για την προσπάθεια, συγχαρητήρια και στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη αλλά και για τη μαχητικότητα που δείχνει η ομάδα μου. Παλεύει κάθε αγώνα Με το τελείωμα του Α΄ γύρου είμαστε κοντά στον αρχικό στόχο που είχαμε θέσει. Καταθέτουμε την ψυχή μας σε κάθε ματς. Έχουμε βγάλει δύσκολο πρόγραμμα. Περιμένω βελτίωση και έναν καλύτερο Β΄ γύρο. Μην ξεχνάμε πως παίζαμε σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες και ο Εθνικός παρουσιάστηκε ενισχυμένος. Δεν έχει σχέση αυτό το ματ με τον αγώνα που δώσαμε στην Ορεστιάδα. Σήμερα και οι δύο ομάδες έπαιξαν δυνατά και είχαν μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοση τους».

*Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Χρήστου Παπαθανασίου που έφυγε πρόωρα από τη ζωή το Σάββατο 19/12 σε ηλικία 45 ετών.