Η γνωστή ασταμάτητη Κηφισιά στο Ζηρίνειο

Φώτης Καρακούσης

Για ακόμα ένα παιχνίδι στην έδρα της η Κηφισιά έδειξε την δύναμή της με την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη να επικρατεί στο Ζηρίνειο του Ηρακλή με 3-0.

Μπορεί να μην διαθέτει τους οπαδούς που θα κάνουν... κόλαση το γήπεδο, αλλά σίγουρα η Κηφισιά διαθέτει μια από τις καλύτερες έδρες στην Volley League. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη το απέδειξε και με τον Ηρακλή, επικρατώντας με 3-0 (25-13, 31-29, 25-20) και έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Από την άλλη ο «γηραιός» έμεινε στην προτελευταία θέση και θα πρέπει σύντομα να αλλάξει κάτι για να μην μπει σε σοβαρές περιπέτειες.

Ο αγώνας στο Ζηρίνειο ήταν ένας μονόλογος για τους γηπεδούχους με εξαίρεση το δεύτερο σετ. Σε αυτό οι «κυανόλευκοι» τα έδωσαν όλα, έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν ακόμα και με 22-18, αλά στο σημείο εκείνο υπήρξε η αντίδραση των γηπεδούχων οι οποίοι ισοφάρισαν αρχικά και κατάφεραν στις λεπτομέρειες να κάνουν το 2-0 με 31-29.

Έχοντας από την μία χάσει ένα... δικό τους σετ οι Θεσσαλονικείς και έχοντας από την άλλη κερδίσει αυτό το σετ οι γηπεδούχοι το τρίτο ήταν διαδικαστικής σημασίας, με τους παίκτες του Αρσενιάδη να φτάνουν με άνεση στο 3-0.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρουμελιωτάκης που σταμάτησε στους 17 πόντους για να τον ακολουθήσουν οι Γιοβάνοβιτς με 16 και Χριστοφιδέλης με 10. Για τους ηττημένους ο Παλέντζας είχε 15 και ο Χατζσηηλιάδης 11.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Κουτσούλας

*Oι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 4 άσσοι, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 31-29, 25-20) σε 78΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/4, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 10 (9/20, 1 μπλοκ, 50% υπ., 33% αρ.), Μπίσετ 7 (7/11), Παπαγγελόπουλος 7 (4/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 17 (13/16, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Γιοβάνοβιτς 16 (14/29, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 67% υπ., 33% αρ.), Κάπελλας, Κοντός, Κόβαλτσουκ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Ορφανός): Χατζηηλιάδης 11π. (7/12, 1 άσσος, 43% υπ., 25% αρ.), Παλέντζας 15 (11/25, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Στεφανίδης 7 (6/8, 1 μπλοκ, 27% υπ., 13% αρ.), Στίγγας 5 (2/5, 3 μπλοκ), Πέντσεφ 2 (2/3), Τσολάκος / Παπαδημητρίου (λ. - 63% υπ., 38% αρ.), Μαυροβουνιώτης, Γάτσης 3 (3/7).

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του Α.Ο.Π Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε για να πάρουμε το τρίποντο. Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ και δείξαμε χαρακτήρα στο δεύτερο σετ στο οποίο καταφέραμε να κάνουμε μεγάλη ανατροπή στο σκορ. Ήταν ένα ματς ανάμεσα σε δυο ομάδες που είχαν πολύ καλό σερβίς. Εμείς όμως υπερείχαμε στο σερβίς. Αυτά τα παιχνίδια είναι πολύ επικίνδυνα. Γι αυτό και είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Παίξαμε σοβαρά και πειθαρχημένα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Ο προπονητής του Ηρακλή, Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Κάνουμε τα ίδια και τα ίδια λάθη και δυστυχώς δεν έχουμε τον χρόνο να τα διορθώσουμε. Μπαίνουμε νωθρά στο πρώτο σετ και μετά κυνηγάμε το δεύτερο. Σήμερα είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε το δεύτερο σετ αλλά και πάλι δεν είχαμε την ψυχραιμία να κερδίσουμε πόντους στις κρίσιμες φάσεις μετά το 20. Αυτό λειτουργεί εις βάρος μας και στο τρίτο σετ όπου δεν έχουμε την ψυχολογία για να επανέλθουμε. Ελπίζω να ξεκουραστούμε στις γιορτές και να επιστρέψουμε δριμύτεροι».