Ο Άλβες Ρόκα Φάμπιο Κάιο MVP της 7ης αγωνιστικής

Ο Βραζιλιάνος διαγώνιος του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκού Άλβες Ρόκα Φάμπιο Κάιο αναδείχτηκε MVP της 7ης αγωνιστικής.

Ο Κάιο ήταν ο κορυφαίος του Παμβοχαϊκού στη νίκη με 3-1 σετ επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα. Ο Άλβες Ρόκα Φάμπιο Κάιο σημείωσε 34 πόντους με 27/42 τελειωμένες επιθέσεις, 4 μπλοκ και 3 άσσους. Ο Κάιο είναι γεννημένος στις 15 Αυγούστου 1986 και λαμβάνει για πρώτη φορά τη διάκριση του mvp στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Βραζιλία

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»
MVP: Άλβες Ρόκα Φάμπιο Κάιο (Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός)
Bασική 7αδα της 7ης αγωνιστικής:
Πασαδόρος: Ματέο Πάρις (Α.Ο. Φοίνικας Σύρου)
Διαγώνιος: Άλβες Ρόκα Φάμπιο Κάιο (Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός)
Λίμπερο: Λάμπης Μπαμπαλιούτας (Α.Σ.Άρης)
Κεντρικοί: Κάσσανδρος Στίγγας (Ηρακλής), Μπλάζο Μίλιτς (Ορεστιάδα)
Ακραίοι: Γιάννης Ρουμελιωτάκης (Α.Ο.Π. Κηφισιάς), Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Α.Ο. Φοίνικας Σύρου)
Δεύτερη 7αδα της 7ης αγωνιστικής:
Πασαδόρος: Γιάννης Χαριτωνίδης (Α.Σ.Άρης)
Διαγώνιος: Ζόραν Γιοβάνοβιτς (ΑΟΠ Κηφισιάς)
Λίμπερο: Δημήτρης Ζήσης (ΑΟ Φοίνικας Σύρου)
Κεντρικοί: Αντρέι Σπίνου (Ολυμπιακός), Δημήτρης Χαραλαμπίδης (ΑΟ Φοίνικας Σύρου)
Ακραίοι: Μάρκο Βουκασίνοβιτς (Α.Ο.Ορεστιάδας), Mπόζινταρ Τσουκ (Ολυμπιακός)
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 7Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Ηρακλής (Κάσσανδρος Στίγγας) - Α.Σ.Άρης (Αινείας Τζελάτης)
Α.Ο.Ορεστιάδας (Μπλάζο Μίλιτς) - Γ.Σ.Λαμία (Μάθιου Λέσκε)
Α.Ο.Π.Κηφισιάς (Γιάννης Ρουμελιωτάκης) - Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Λούκα Σούλιαγκιτς)
Παναχαϊκή (Νίκος Ρουμελιώτης) - Παμβοχαϊκός (Άλβες Ρόκα Φάμπιο Κάιο)
Ολυμπιακός (Αντρέι Σπίνου) - Παναθηναϊκός (Σωτήρης Πανταλέων)
Φοίνικας Σύρου (Τόμισλαβ Ντόκιτς) - ΠΑΟΚ (Θανάσης Ντίνας)
Ανάδειξη και προβολή των MVP και των δύο κορυφαίων 7αδων
*Η ανάδειξη των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής γίνεται μέσω των στατιστικών των αγώνων. Λαμβάνονται υπ΄όψη τα index, οι προτάσεις των στατιστικολόγων, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση, σερβίς, υποδοχή, μπλοκ, η κρισιμότητα του αγώνα, ο αριθμός των σετ, η βαθμολογική θέση των ομάδων, εάν η νίκη είναι εντός - εκτος έδρας και το αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον της αναμετρησης. Επίσης λαμβάνονται υπ΄όψη τα δημοσιογραφικά - δεοντολογικά κριτήρια σε συνεργασία με τους υπευθύνους Τύπου των ΤΑΑ, τον υπεύθυνο Τύπου της ΕΣΑΠ και του δημοσιογραφικού επιτελείου των καναλιών Novasports.
*Η ΕΣΑΠ ακολουθώντας την πρακτική των διεθνών διοργανώσεων της FIVB και της CEV αλλά και των κορυφαίων επαγγελματικών πρωταθλημάτων από τη σεζόν 2015-16 θα αναδεικνύει και την δεύτερη 7αδα κάθε αγωνιστικής.
*Η βράβευση του αθλητή - MVP θα γίνεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας που αγωνίζεται. Η διαδικασια της βράβευσης θα γίνεται αμέσως μετά την παρουσίαση των ομάδων του αγώνα και αφού ο παρατηρητής έχει κάνει έλεγχο για την παρουσία επίσημου φωτογράφου του γηπεδούχου σωματείου.