Κέρδισε και δεν χάνει την πρωτιά ο Ολυμπιακός (pics)

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλο ντέρμπι στην Κυψέλη, με τον Ολυμπιακό να κάνει το οκτώ στα οκτώ επικρατώντας με 3-1 σετ και ουσιαστικά να εξασφαλίζει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με τις δύο ομάδες να έχουν από επτά νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, το ντέρμπι της Κυψέλης θα ήταν ένα ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Σε αυτό το ξεκαθάρισμα ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο έτοιμος, πιο τυχερός, πιο δυνατός ή ότι άλλο θέλετε, κέρδισε με 3-1 (27-25, 24-26, 16-25, 21-25), έκανε αυτός το οκτώ στα οκτώ και με δεδομένο το ότι είχε ήδη έναν βαθμό διαφορά από τον Παναθηναϊκό, την ανέβασε στους 4 και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Νίκησε το άθλημα, εξαιρετικός ο κόσμος

Ο αγώνας των δύο... αιωνίων διεξήχθη στην κατάμεστη Κυψέλη, με τον κόσμο να γεμίζει το κλειστό, να δημιουργεί εξαιρετική ατμόσφαιρα και να... αναγκάζει τον τεχνικό των «ερυθρολεύκων» Μπράνκο Κοβάσεβιτς να μιλάει με τα καλύτερα λόγια για την κερκίδα. Συνολικά από τέτοια ντέρμπι, σε μια τόσο καυτή αλλά αθλητική ατμόσφαιρα, νικητής θα είναι το γυναικείο βόλεϊ και μόνο.

Όλα ντέρμπι εκτός του τρίτου

Όσον αφορά το ντέρμπι, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός τα έδωσαν όλα και με το παραπάνω στα τρία από τα τέσσερα σετ. Μοναδική εξαίρεση το τρίτο, στο οποίο οι φιλοξενούμενες έκαναν περίπατο κάνοντας την συγκεκριμένη στιγμή με άνεση το 1-2. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούσση ξεκίνησαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν.

Για να το καταφέρουν η αδρεναλίνη χτύπησε... κόκκινο, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και στο 25-25 και αφού ήδη είχαν χαθεί δύο σετ μπολ, η Μερτέκη με επίθεση με το αριστερό και η καββαδία με πέρασμα έκαναν το 27-25 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα τους.

Στο δεύτερο είχαμε και πάλι ντέρμπι με διαφορετική κατάληξη. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 7-3 και με την ψυχολογία υπέρ τους έδειχναν πως θα έκαναν με άνεση μάλιστα το 2-0. Ωστόσο οι τρεις φορές τα τελευταία ισάριθμα χρόνια, πρωταθλήτριες, ανέβασαν την απόδοσή τους μείωσαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ με 19-20. Και πάλι είχαμε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με την Λαζάρεβιτς να κάνει το 24-25 και την Καββαδία με φιλέ να κάνει άθελά της το 24-26 φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Όπως αναφέραμε στο τρίτο ο Ολυμπιακός έκανε με άνεση το 1-2 και όλα κρίθηκαν στο τέταρτο. Εκεί και πάλι ο Παναθηναϊκός πήρε αρχικά το προβάδισμα, μέχρι το 9-10, όταν ήταν και η πρώτη στιγμή που ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά. Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν μετά να πάρουν με την σειρά τους ένα προβάδισμα τριών πόντων, το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν για να φτάσουν στη νίκη, παρότι οι «πράσινες» είχαν καταφέρει να μειώσουν στο πόντο (20-21). Στο 21-22 όμως, ένα σερί 0-3 για τα κορίτσια του Κοβάσεβιτς με Λαζάρεβιτς (δύο επιθέσεις) και λάθος της Νομικού διαμόρφωσαν το τελικό 1-3.

Δεν χάνει την πρωτιά

Μια νίκη που όπως αναφέραμε είναι ουσιαστικά νίκη πρωτιάς για τον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν την διαφορά τους από τις «πράσινες» στους 4 βαθμούς, ενώ έχουν και το ματς στο Ρέντη. Ακόμα και να ηττηθούν εκεί όμως, είναι δύσκολο να βρεθεί άλλη ομάδα να τις κοιτάξει στα μάτια, κάτι που σε μεγάλο βαθμό ισχύει και για τον Παναθηναϊκό με τις δύο ομάδες αυτές να έχουν μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες.

Τα σετ: 27-25, 24-26, 16-25, 21-25

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Φίλντ 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (8/36 επ., 4 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3/4 επ.), Καββαδία 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 17 (16/32 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 26% άριστες), Τσίμα 15 (11/38 επ., 4 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Ρόγκα -λ (66% υπ. – 38% άριστες) / Παπαδοπούλου, Κωνσταντινίδου.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 12 (6/14 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μαλασάι 16 (15/32 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 34% άριστες), Λαζάρεβιτς 14 (12/32 επ., 2 άσοι, 55% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 12 (7/18 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Τσβετάνοβα 18 (16/46 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (53% υπ. - 26% άριστες / Τέζα, Εμμανουηλίδου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Ο αγώνας χάθηκε καθαρά από λάθη δικά μας, λάθη που δεν πρέπει να γίνονται, αφού τέτοιοι αγώνες κρίνονται στις λεπτομέρειες. Η ήττα δεν σημαίνει κάτι για εμάς πέρα από ψυχολογικoύς λόγους που παίζουμε με τον Ολυμπιακό. Δεν δουλεύουμε μόνο για σήμερα ή για αύριο αλλά κάνουμε συνολική προσπάθεια και συνεχίζουμε»

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι σε μια δύσκολη, αλλά εξαιρετική ατμόσφαιρα. Χάρηκα που παίξαμε ένα σκληρό ματς με έναν δύσκολο αντίπαλο και φυσικά, είμαι χαρούμενος που νικήσαμε. Οι δύο ομάδες έδειξαν πολύ καλά στοιχεία και είμαι ικανοποιημένος για τη νίκη. Δεν παίξαμε καλά στο πρώτο σετ, δεν ήμασταν τόσο τυχεροί. Από εκεί και μετά όμως βελτιωθήκαμε και παίξαμε καλύτερα. Ο Δεκέμβριος είναι ο μήνας με τα συνεχόμενα δύσκολα παιχνίδια για εμάς και πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι».