Δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ο Φοίνικας

Φώτης Καρακούσης

Αφού αρχικά δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ, στην συνέχεια ο Φοίνικας πήρε με άνεση τη νίκη επικρατώντας με 3-0 του Άρη στην Σύρο.

Από την αρχή θεωρούνταν φαβορί για το ματς, στο πρώτο σετ δυσκολεύτηκε καθώς ο Άρης το πάλεψε όσο μπορούσε και ακόμα περισσότερο, αλλά τελικά ο Φοίνικας δεν έχασε ούτε σετ, επικρατώντας στην Σύρο των «κιτρίνων» με 3-0 (34-32, 25-10, 25-13) και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό στη Κυψέλη.

Ο αγώνας όπως φαίνεται και από την διαφορά στους πόντου6ς, ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο σετ. Από την στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν στις λεπτομέρειες το 1-0, δεν είχαν πρόβλημα να πάρουν ακόμα δύο και να πάρουν το τρίποντο.

Για ακόμα μία φορά για τους... πειρατές ο Ντόκιτς ήταν πρώτος σκόρερ φτάνοντας τους 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Κάλντγουελ με 14, Χαραλαμπίδης, Παπαδόπουλος με 13 και Φέργκιουσον με 12. Για τους ηττημένους ο Σωτηρίου με 10 ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό, αλλά δεν έφτανε για να πάρει η ομάδα του κάτι καλύτερο.

Διαιτητές: Βουδούρης - Κουτσούλας

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 10 άσσους, 54 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (34-32, 25-10, 25-13)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 13 (8/9 επ, 5 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (7/9 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 5 (1/4 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 57% υπ 29% άριστες), Ντόκιτς 18 (14/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 13 (10/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 49% υπ - 33% άριστες) / Ζήσης (λ, 59% υπ -28% άριστες), Ηλίας, Μάρκου, Μουρούτης 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 8 (6/16 επ, 2 άσσοι, 42% υπ -11% άριστες), Γκιρτζίκης 2 (0/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ),Χαριτωνιδης, Ανδρεάδης 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ 47% υπ - 26% άριστες), Τζελάτης 8 (6/24 επ, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 58% υπ -42% άριστες), Κουτσονίκας, Μέλκας 1 (1/3επ), Μήλης 1 (1/7 επ), Μούχλιας Παπασταματατος