Νίκη Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην Σλοβενία

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε με 3-2 της Πανβίτα Πόμγκραντ στην Σλοβενία και έχει πλέον το πάνω χέρι στη μάχη της πρόκρισης στους '32' του. Challenge Cup.

Την τρίτη εκτός έδρας νίκη του στην ευρωπαϊκή του ιστορία σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, στον πρώτο αγώνα της β΄προκριματικής φάσης του Τσάλεντζ Καπ επικράτησε με 3-2 σετ και άνοιξε την πρόκριση για την κυρίως φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα του Έβρου προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη.

Στη ρεβάνς που θα γίνει την Τετάρτη 18 Νοεμβρίου στις 19.00 στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» θα προσπαθήσει να πάρει νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προκριθεί. Εάν ηττηθεί με 3-2 σετ η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ των 15 πόντων.
Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτοι σλοβένοι είχαν μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων, αλλά ο Εθνικός με πολύ καλό μπλοκ και πίεση στο σερβίς ο Εθνικός εκανε σερί 4-0 για το 21-17. Στο 24-20 η Πανβίτα απάντησε με δικό της σερι 4-0 και ισοφάρισε 24-24, ο Εθνικός δεν έχασε όμως το προβαδισμα και πήρε το σετ 27-25.

Στο 3ο και στο 4ο σετ οι Σλοβένοι ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς και οδήγησαν τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου προηγήθηκαν 1-0 και 2-1, αλλά ο Εθνικος με δύο σερί 3-0 ξέφυγε στο σκορ και πήρε τη νίκη.
Πρώτος σκόρερ του Εθνικού ήταν ο διαγώνιος Σούλιαγιτς με 17 πόντους και 15 / 35 επιθέσεις, πολύ δουλειά σε άλλο ένα ματς για Τουράνιανιν και Κιόσση, ενώ Κώστας και Ανέστης Δαλακούρας κράτησαν την υποδοχή.

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 17-21, 25-27
3ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-13
4ο σετ: 8-3, 16-6, 21-10, 25-15
5ο σετ: 3-5, 5-10, 6-12, 6-15

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-27, 25-13, 25-15, 06-15)

*Οι πόντοι της Πανβίτα προήλθαν: 6 άσσοι, 60 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν: 1 άσσος, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων,

ΠΑΝΒΙΤΑ (Ντεγιάν Φούις): Σμίτραν 5π. (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελέμις 3 (3/10), Κβας 1 (1/2), Ρόινικ 18 (15/26, 3 άσσοι), Μπογκοζάλετς 25 (25/43), Φλίσαρ 9 (6/13, 3 μπλοκ) / Μένιχ (λ. - 43% υπ., 29% αριστες), Φρίντριχ (λ), Ντρβάριτς 1 (1 άσσος), Ντετέλα 9 (8/17, 1 άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Κασαμπαλής 7 (4 μπλοκ), Κώστας Δαλακούρας 12 (9/17, 3 μπλοκ), Σούλιαγιτς 17 (15/35, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (4/9, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/13, 1 μπλοκ), Ανέστης Δαλακούρας 13 (12/22, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. - 25% υπ. 25% αρ.), Βλαχόπουλος, Δημητριάδης, Χαραλαμπίδης, Ίλιτς.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές μου, που κέρδισαν ένα ακόμη ευρωπαϊκό παιχνίδι και μάλιστα εκτός έδρας. Η ομάδα μου μπήκε δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού, κρατήσαμε την υποδοχή μας, πήγαμε καλά στην επίθεση και φτάσαμε να έχουμε το προβάδισμα με 2-0 σετ. Εκεί, κάπου ρίσκαρε ο αντίπαλος από το σερβίς, κάπου χάλασε η υποδοχή μας ίσως και να χαλαρώσαμε, και χάλασε η καλή μας εικόνα. Δεχθήκαμε την ισοφάριση αλλά στο 5ο σετ δείξαμε πολύ καλό πρόσωπο και φτάσαμε εύκολα στην κατάκτησή του. Είναι σημαντικό που τα παιδιά δείχνουν χαρακτήρα και κερδίζουμε και εκτός έδρας σε ευρωπαική διοργάνωση. Για την Αλεξανδρούπολη και το σύλλογο έχει τη σημασία του. Στη ρεβάνς πρέπει να είμαστε από την αρχή σοβαροί και προσεκτικοί για να μην έχουμε περιπέτειες. Ακολουθεί ένα δύσκολο και βαρύ πρόγραμμα με πολλούς αγώνες και πρέπει να κάνουμε σωστή διαχείριση».