Στην 5η θέση Τσιαρτσιάνη και Αρβανίτη

Μετά από τρεις σερί νίκες η Εθνική ομάδα γυναικών Μπιτς Βόλεϊ γνώρισε την ήττα με 2-0 (21-19, 21-12) στον προημιτελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και αποχαιρέτισε το Κλάγκενφουρτ και την Αυστρία με την 5η θέση.

Ο αγώνας με τις Γερμανίδες Λούντβιχ, Βάλκενχορστ ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ, όπου Βίκυ και Μαρία έφτασαν να προηγούνται με 12-9, ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι Γερμανίδες εκμεταλλευόμενες κάποια δικά μας λάθη ισοφάρισαν 12-12 και μετέτρεψαν το 13-13 σε 13-16. Με επίθεση της Τσιαρτσιάνη το σκορ έγινε 17-18, αλλά ένας γερμανικός άσος έφερε το 17-20. Η άουτ επίθεση της Βάλκενχορστ δημιούργησε νέες ελπίδες (19-20), αλλά οι Γερμανίδες τελείωσαν το σετ στην επόμενη φάση.

Στο β’ σετ το 4-7 έγινε 7-7 με μπλοκ της Τσιαρτσιάνη, αλλά με τη βοήθεια της τύχης (δύο άσοι με επαφή στο φιλέ) οι Γερμανίδες ξέφυγαν 9-15 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά.