Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική ομάδα, αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ της Γερμανίας, στον «τελικό» της 4ης αγωνιστικής του Α’ όμιλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Γυναικών U18 στο βουλγαρικό Σάμοκοβ, γνώρισε την ήττα με 3-1.

Αν και πολύ θα θέλαμε, λόγω ημέρας ο αποκλεισμός της Εθνικής Κορασίδων από την 8άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών U18 να ήταν ένα ακόμη… πρωταπριλιάτικο ψέμα, δυστυχώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρουσιάζοντας για μια ακόμη φορά πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Γερμανίδων, οι οποίες σφραγίζοντας το τελευταίο εισιτήριο της 8άδας, ετοιμάζουν ήδη τις βαλίτσες τους για την Φιλιππούπολη. Ωστόσο, αν η Εθνική μας κέρδιζε το καθοριστικό όπως αποδείχθηκε γ’ σετ, ίσως να ήταν εκείνη που θα έστελνε σπίτι τους τις Γερμανίδες.

Σε ένα παιχνίδι, λοιπόν όπου το θέαμα ήταν πολύ κακό και από τις δύο ομάδες, καθώς αυτό που μετρούσε ήταν μόνο η νίκη, η Ελλάδα όπως σε όλα της τα παιχνίδια μέχρι σήμερα στη διοργάνωση, παρουσία περίπου 125 θεατών μπήκε πολύ δυνατά και με αποτελεσταματικά σερβίς-επίθεση, προηγήθηκε με 8-4. Τα πολλά λάθη των αντιπάλων της διατήρησαν το σταθερό προβάδισμα για τις διεθνείς μας και στο 16-11, ώσπου παρά τις αλλεπάλληλες αλλαγές του Γερμανού προπονητή η Εθνική πήρε με 25-14 το σετ, 1-0.
Στο β’ σετ η Γερμανία ξεκίνησε με την αρχηγό της, Λέβελινγκ αντί της Αγκμπορτάμπι, μία κίνηση που βοήθησε τις «πεταλούδες» με το καλό τους μπλοκ , αλλά και τα ελληνικά λάθη να περάσουν μπροστά με 8-3. Παρά την ανεβασμένη την ψυχολογία των Γερμανίδων, ο διαγωνισμός λαθών που επιδόθηκαν στη συνέχεια οι δυο ομάδες, βρήκε κερδισμένη την Ελλάδα, η οποία μείωσε σε 16-14. Η νέα κίνηση του Τιτμπολ να περάσει διαγώνια αντί της Όρτμαν την Αγκμπορτάμπι αποδείχθηκε αποτελεσματική, καθώς οι Γερμανίδες ξέφυγαν ακόμη περισσότερο με 18-14 και παρά το... ανακάτεμα της τράπουλας από τον Γιάννη Ανδρεάδη, η Γερμανία βάζοντας απλά σίγουρα τη μπάλα στο δικό μας τερέν, ισοφάρισε εύκολα με 25-19, σε 1-1 σετ.

Το γ’ σετ όπως αποδείχθηκε ήταν «όλα τα λεφτά» για την τελική έκβαση του αγώνα. Έπειτα από αλλεπάλληλες εναλλαγές στο σκορ, η Γερμανία πήρε κεφάλι με 8-7, το καλό σερβίς της Ελλάδας έφερε την ομάδα μας επικεφαλής στο σκορ με 10-9, αλλά και πάλι η Γερμανία με τρεις συνεχόμενους πόντους από το έξυπνο παιχνίδι της Αγκμπορτάμπι ανέκτησε το προβάδισμα με 15-11. Το σερί 5-0 της ελληνικής ομάδας, με τους πολύτιμους πόντους από τη Φάκη, που χε περάσει νωρίτερα ως διαγώνια αντί της Κάστανου, έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Εθνική με 16-15, το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού οι Γερμανίδες με καλό μπλοκ σερβίς-μπλοκ ξέφυγαν πάλι 18-16. Στην προσπάθεια να βελτιώσει την υποδοχή της Εθνικής, ο Ανδρεάδης αντικατέστησε την Φακοπουλίδου με την Αλεξάκου, όμως παρά την αντεπίθεση των διεθνών μας στο 24-21 η Γερμανία ζευγάρωσε με 25-23 στα σημεία τα κερδισμένα της σετ, 2-1.

Με την Φάκη να παραμένει βασική και στο τέταρτο σετ η Εθνική μας πήρε κεφάλι με 4-1, όμως το μπλοκ της θηριώδους Κράουζε και τα δικά μας λάθη μας έβαλαν με 8-6 στη θέση της οδηγού την Γερμανία. Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός προσπάθησε να βρει λύση στο πρόβλημα της υποδοχής, ρίχνοντας ξανά την Αλεξάκου στη θέση της Παπαζογλου, όμως η γερμανική ομάδα εκμεταλλευόμενη και πάλι τα «γαλανόλευκα» λάθη έφτασε σε double score 12-6. Κάπου εκεί ο Ανδρεάδης, βλέποντας πως αρχίζει να ξεφεύγει το σκορ πήρε εσπευσμένα το τελευταίο του ταίμ άουτ, σε μία προσπάθεια να φρενάρει το ρυθμό των αντιπάλων μας. Η Εθνική όμως, χωρίς ψυχολογία φάνηκε στο 16-7 να πετάει «λευκή πετσέτα» και έτσι το τελικό 3-1 σετ της Γερμανίας με 25-12, έδωσε τέλος στο όνειρο της Εθνικής μας για πρόκριση στην 8άδα.
Αύριο λοιπόν κόντρα στην Ρωσία (20.30) η ελληνική ομάδα στο τελευταίο της παιχνίδι επί βουλγαρικού εδάφους, παρά το δύσκολο έργο της θα προσπαθήσει να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση με «ψηλά το κεφάλι».

Γιάννης Ανδρεάδης (Προπονητής Ελλάδας): «Ξέραμε πως σήμερα δεν μέτραγε το θέαμα, αλλά το αποτέλεσμα, καθώς κρίνονταν η πρόκριση στην 8άδα. Κάναμε ιδανικό ξεκίνημα και προηγηθήκαμε 1-0 σετ, όμως στο β’ σετ οι Γερμανίδες μας πίεσαν στο σερβίς, μας έβγαλαν εκτός ρυθμού, χάλασε το δικό μας σερβίς και με τις αντίπαλές μας να είναι πολύ δυνατές δεχθήκαμε την ισοφάριση, καθώς μας ανάγκασαν σε λάθη. Καθοριστικό για την έκβαση του ματς ήταν το γ’ σετ, που το χάσαμε στις λεπτομέρειες και ήταν αυτό που έδωσε στη Γερμανία το ψυχολογικό προβάδισμα για να φτάσει στη νίκη.

Γενς Τίτμπολ (Προπονητής Γερμανίας): «Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα… Αλλά αποφασιστική σημασία στην εξέλιξή του είχε το γ’ σετ το οποίο κερδίσαμε τελικά, αφού αν το κέρδιζε η αντίπαλός μας ίσως και να χάναμε το ματς με 3-1 σετ. Επίσης σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γύρισμα της Αγκμπορτάμπι ως διαγώνια, αφού μπορεί να μην είναι τόσο δυνατή όσο η Όρτμαν, αλλά έχει σταθερή παρουσία στο παιχνίδι, όπως εξάλλου και η είσοδος της αρχηγού, Λέβελινγκ, που έδωσε μία ώθηση στην ομάδα με την καλή της υποδοχή και το μαχητικό της πνεύμα».

Κερδισμένοι πόντοι: Σερβίς 11-6, Μπλοκ 12-9, Επίθεση: 41-30, Λάθη αντιπάλου: 31-35
Ελλάδα (Γ. Ανδρεάδης): Βλάχου 1, Φακοπουλίδου 6, Καλαγασίδη 6 (3 μπλοκ), Παπάζογλου 14 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Διάλλα 7 (3 μπλοκ), Κάστανου 4, λίμπερο η Ξανθοπούλου (47% υπ., 13% αρ.), Φάκη 6, Καραφουλίδου, Αλεξάκου 1
Γερμανία (Τιτμπολ): Αγκμπορτάμπι 14 (3 μπλοκ), Κάστνερ 3, Κέπεν 15, Κράουζε 11 (4 άσοι, 5 μπλοκ), Βάιντ 6, Όρτμαν 3, λίμπερο η Χένιγκ (38% υπ., 12% άριστες), Λέβελινγκ 8, Λέντζ 2, Κλάιν, Λόμαν.