Κανένα ντέρμπι στην Κυψέλη

Φώτης Καρακούσης

Τα δύσκολα-εύκολα έκανε ο Παναθηναϊκός στην Κυψέλη επικρατώντας με 3-0 του ΑΟ Θήρας και ανέβηκε και πάλι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με δεδομένο το ότι ο ΑΟ Θήρας παλεύει για την τετράδα, έχοντας μάλιστα αλλάξει και προπονητή, θεωρητικά ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη θα ήταν ντέρμπι. Θεωρητικά όμως γιατί στο γήπεδο τα κορίτσια του Γιώργου Ρούσση είχαν άλλη άποψη και με... όπλο το σερβίς επικράτησαν με 3-0 (25-21, 25-22, 25-17).

Στα δύο πρώτα σετ πάντως και κυρίως στο δεύτερο οι νεοφώτιστες το πάλεψαν, προσπαθώντας να πάρουν κάτι από το ματς, αλλά οι «πράσινες» πιο έμπειρες έφτασαν στη νίκη. Η Μερτέκη με 12 πόντους ήταν πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες, με την Τσίμα να την ακολουθεί με 11. Για τις ηττημένες η Τένεβα είχε 12, η Καβαθά 10 αλλά δεν έφτασαν για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω η ομάδα τους.

Τα σετ: 25-21, 25-22, 25-17

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (11/32 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 20% άριστες), Βίλκου 5 (2/19 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 11 (8/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Πατσέκο 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 56% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Χρήστου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου 2 (2/2 επ.).

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Μουντάκη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 33% υπ. – 17% άριστες), Ψυλλάκη Μ. 2 (2/15 επ.), Οικονομίδου 7 (5/15 επ., 2 μπλοκ), Καβαθά 10 (6/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 12 (9/36 επ., 3 μπλοκ, 72% υπ. – 50% άριστες), Αρτακιανού –λ (71% υπ. – 57% άριστες) / Ξαγοραράκη, Ψυλλάκη Μ. 2 (2/3 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Το ξέραμε ότι ήμασταν το φαβορί αλλά έπρεπε να το δείξουμε. Στις αρχές των σετ μας δυσκόλεψε γιατί είναι μια διαφορετική ομάδα από τις περισσότερες του πρωταθλήματος έχοντας πολύ δυνατό κέντρο. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μετά από αρκετό καιρό πήγαμε καλά στο μπλοκ και στην άμυνα και ξεπεράσαμε τις δυσκολίες του αγώνα. Από δω και πέρα έχουμε το Κύπελλο που είναι η προτεραιότητας μας και ανεξάρτητα από τον αντίπαλο πρέπει να είμαστε προσεκτικοί για να περάσουμε στο φάιναλ φορ».

Απόστολος Οικονόμου: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟ για τη δίκκαιη νίκη του. Στα δύο πρώτα σετ με την τακτική μας ήμασταν ανταγωνιστικοί κρατώντας τον ΠΑΟ κάτω από 30% στην επίθεση αλλά κάποια ανόητα λάθη δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε ένα σετ τουλάχιστον. Κι όταν ο Παναθηναϊκός προηγείται με 2-0, ανεβαίνει η ψυχολογία του, έπαιζε η δική μας και σε συνδυασμό με την κούραση του αγώνα από το Ανατόλια, αφού δεν είμαστε συνηθισμένοι να παίζουμε δύο ματς την εβδομάδα ήρθε αυτό το 3-0. Ο Παναθηναϊκός είναι πιο γυμνασμένη και περισσότερο δουλεμένη τακτικά, αφού δουλεύει με τον ίδιο προπονητή ενώ εγώ τώρα προσπαθώ να αλλάξω κάποια πράγματα, ενώ είχαμε και κάποιες ατυχίες. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί ως το τέλος αρχής γενομένης από το παιχνίδι Κυπέλλου στο Ρέντη»