Νίκη σωτηρίας για ΜΕΝΤ, αγωνία για ΑΕΚ

Φώτης Καρακούσης

Σημαντική νίκη για την ΜΕΝΤ με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν σημαντικό βήμα σωτηρίας επικρατώντας με 3-0 της ΑΕΚ. Στην Κηφισιά το ντέρμπι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (3-2).

Με δύο παιχνίδια συνεχίστηκε η 9η αγωνιστική στην Volley League. Στη Τούμπα η ΜΕΝΤ επικράτησε με 3-0 της ΑΕΚ, πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα και άφησε πίσω της τρεις βαθμούς την Ένωση, ενώ στο Ζηρίνειο η Κηφισία επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2, σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Προβάδισμα παραμονής για ΜΕΝΤ

Σημαντικό παιχνίδι για την σωτηρία στην Θεσσαλονίκη με την ΜΕΝΤ να υποδέχεται την ΑΕΚ. Οι νεοφώτιστοι παίζοντας καλύτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη επικρατώντας με 3-0 (25-22, 28-26, 30-28), σε ένα ματς που... έσπασαν καρδιές ειδικά στα δύο τελευταία σετ. Αρχικά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σχετική άνεση κάνοντας το 1-0. Στα υπόλοιπα δύο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα, αλλά στα κρίσιμα σημεία τους πρόδωσαν τα προβλήματα χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω στο συγκεκριμένο ματς και πλέον τα πράγματα γίνονται όλο και πιο δύσκολα για τους «κιτρινόμαυρους».

Διαιτητές: Ιωαννίδης – Στεργιόπουλος

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. - 64% υπ – 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. - 50% υπ -25% άριστες), Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.

Η γνώμη του πάγκου

O προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Πήραμε πολύτιμη και σπουδαία νίκη χωρίς να κάνουμε καλή εμφάνιση. Κρατάμε τη νίκη. Το αποτέλεσμα μας ικανοποιεί απόλυτα. Φτάσαμε στους 9 βαθμούς και συνεχίζουμε για να πετύχουμε το στόχο μας. Η ΑΕΚ λόγω των γεγονότων των τελευταίων ημερών δεν μπόρεσε να πιάσει καλή απόδοση. Πήραμε τρεις πολύτιμους βαθμούς αλλά ακόμα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας μέχρι να πετύχουμε το στόχο της παραμονής».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε: «Τα παιδιά προσπάθησαν, έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους αλλά μας στοίχισε το ό,τι λόγω των τελευταίων γεγονότων δεν είχαν προπονήσεις στα πόδια τους. Στις κρίσιμες στιγμές, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, κάναμε εύκολα λάθη. Η αλήθεια είναι ότι οι λεπτομέρειες ήταν εις βάρος μας. Ήμασταν μπροστά στο σκορ και στα δυο σετ αλλά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Τώρα κοιτάμε την επόμενη ημέρα. Να δούμε πως θα πορευτούμε».

Μεγάλη νίκη Κηφισιάς και... αυτοκτονία Εθνικού

Το μεγάλο ντέρμπι της σημερινής ημέρας διεξήχθη στο Ζηρίνειο με την Κηφισιά να καταφέρνει να επικρατεί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13), σε ένα ματς που όλοι θα μιλάνε για την εξέλιξη που υπήρξε στο τέταρτο σετ. Συγκεκριμένα με τον Εθνικό να προηγείται με 2-1, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 24-18. Η λογική λέει πως μια τέτοια διαφορά, ειδικά σε ανδρικό βόλεϊ δεν μπορεί να καλυφθεί, αλλά σήμερα αυτό έγινε. Έγινε και γιατί οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ όμορφο βόλεϊ, αλλά και γιατί οι φιλοξενούμενοι... αυτοκτόνησαν, με συνέπεια να γίνει η μεγάλη ανατροπή από την Κηφισιά, που πήρε επίσης στις λεπτομέρειες και το πέμπτο σετ, πανηγυρίζοντας την μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 67 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 15 (9/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (13/16 επ), Φερρέρα 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 48% άριστες), Ρουμελιωτάκης 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 45% άριστες), Γιοβάνοβιτς 32 (25/50 επ, 7 άσσους) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ - 54% άριστες), Κάπελλας (λ, 67% υπ - 67% άριστες), Κόβαλτσουκ 9 (8/16 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 53% άριστες), Κόντος, Όστιν

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 27 (19/35 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 67% υπ - 52% άριστες), Αν. Δαλακούρας 8 (6/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 41% άριστες), Άντριτς 28 (23/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 47% άριστες), Κασαμπαλής.

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης, δήλωσε: «Ο Γιοβάνοβιτς μας βοήθησε και μας έδωσε μεγάλη ώθηση με τα σέρβις του. Βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα σε αυτό το κομμάτι. Αποδείχτηκε ο άνθρωπος που μας έδωσε αυτό που θέλαμε στην ψυχολογία. Μετά στο 5ο σετ ήταν σίγουρο ότι θα παίξουμε καλά. Αν και στο τέλος φοβηθήκαμε μη το γυρίσουν. Αυτός είναι ο αθλητισμός. Έχουμε δύσκολο παιχνίδι με μεγάλο ταξίδι, κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και πάμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο».

Εκνευρισμένος ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Σάκης Μουστακίδης, δήλωσε μόνο: «Μόνο ότι χάσαμε το 4ο σετ από 24-18 δείχνει πως δεν είμαστε σοβαρή και μεγάλη ομάδα».