Άρης - Παναθηναϊκός 3-2

Φώτης Καρακούσης

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά, πέτυχε ο Άρης επικρατώντας με 3-2 του Παναθηναϊκού στην άδεια λόγω τιμωρίας Μίκρα.

Το ρόδι στις εντός έδρας αναμετρήσεις έσπασε ο Άρης με τους «κίτρινους» να επικρατούν με 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 33-35, 15-13) του Παναθηναϊκού στην άδεια λόγω τιμωρίας Μίκρα. Ο αγώνας ήταν ένα ντέρμπι με τους «πράσινους» να το χάνουν και να είναι μάλιστα το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που έχασαν στο τάι μπρέικ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και έκαναν το 1-0, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα, για να φτάσουμε στο τέταρτο σετ που ήταν εξαιρετικό. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά, με τον Άρη να δείχνει πως θα έπαιρνε το τρίποντο καθώς προηγήθηκε με 23-21.Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και μετά το σετ μπολ πήγαινε από χέρια σε χέρια για να κάνουν τελικά οι «πράσινοι» το 33-35 και να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Και εκεί είχαμε επίσης ένα μεγάλο ντέρμπι με τους παίκτες του Γιώργου Γιάτση να προηγούνται με 5-2 και παρά την πίεση των αντιπάλων τους να καταφέρνουν στο τέλος να πανηγυρίζουν τη νίκη και το δίποντο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κυριακίδης με 20 και τον ακολούθησαν οι Μπέλλος με 19 και Μαυροβουνιώτης με 17. Για τους ηττημένους που έκαναν 38 λάθη, ο Κουκ ειχε 23, ο Καμίνσκι 21, ο Πρωτοψάλτης 16 και ο Πανταλέων 15.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 65 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 72 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-22, 20-25, 25-19, 33-35, 15-13)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (18/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 31% άριστες), Μαυροβουνιώτης 17 (12/38 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 82% υπ - 64% άριστες), Ντόχερτι 8 (7/11 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/39 επ, 3 μπλοκ), Στίγγας 17 (9/15 επ, 8 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ - 47% άριστες), Πιπέργιας, Μηλής, Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 21 (16/37 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 23 (21/35 επ, 2 μπλοκ, 61% υπ - 39% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (13/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ - 42% άριστες), Χόι 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Αριστόπουλος, Σαμαντάς

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης ήταν εκνευρισμένος μετά το τέλος του αγώνα: «Για μένα ο Άρης πήρε 3 πόντους και οι διαιτητές έναν. Παίξαμε πολύ καλά αλλά οι επιλογές των διαιτητών μας εκνεύρισαν και μας κόστισαν το 4ο σετ. Ακόμα και έτσι οι δύο βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Πιάσαμε 17 μπλοκ, σπάσαμε πολλές επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνιση τους».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Κάναμε την χειρότερη μας εμφάνιση. Δεν ήμασταν καθόλου συγκεντρωμένοι. Με αυτή την κακή εμφάνιση είναι και επιτυχία που πήραμε και έναν βαθμό».