Στην κορυφή του κόσμου η Πολωνία

Στο... Έβερεστ του Παγκοσμίου βόλεϊ οι Πολωνοί, που αν κι έχασαν το πρώτο σετ, νίκησαν με 3-1 στο μεγάλο τελικό τη Βραζιλία, με κορυφαίο τον Μίκα.

Την κορυφή του... κόσμου πάτησε η εθνική ομάδα της Πολωνίας, που σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι μπροστά σε11 χιλ. οπαδούς της κι ακόμα 40 χιλ. Πολωνούς να παρακολουθούν εκτός γηπέδου σε γιγαντοοθόνες, πανηγύρισε απολύτως δίκαια τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας.

Η ομάδα του Αντιγκά μάλιστα έβαλε «στοπ» σε ένα σερί τριών κατακτήσεων που είχαν οι Βραζιλιάνοι, χάνοντας την ευκαιρία να γίνουν η πρώτη ομάδα που θα έκανε και το 4/4.

Το παιχνίδι βέβαια ξεκίνησε ιδανικά για το συγκρότημα του Ρεζέντε, καθώς πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 25-18. Στο δεύτερο, οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 17-12, έδειχναν να το ελέγχουν απόλυτα, αλλά μία εκπληκτική «επιστροφή» των Βραζιλιάνων έφερε το 17-17, χωρίς ωστόσο να γλιτώσουν το 1-1.

Η πιο συγκλονιστική μάχη έγινε στο τρίτο σετ, όπου στο 23-23 ο κορυφαίος του αγώνα, Μίκα έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του για σετ-μπολ και με άουτ-επίθεση του Λουκαρέλι έγινε το 2-1 , με τους διοργανωτές να έχουν πάρει πλήρως πλέον την ψυχολογία του αγώνα.

Παρ' όλα αυτά οι Βραζιλιάνοι έδωσαν μεγάλη μάχη και στη συνέχεια, βρέθηκαν να προηγούνται στο τέταρτο με 20-17, έγινε η ισοφάριση στο 21-21, όμως ο κορυφαίος της ομάδας του, Λουκαρέλι έγινε... μοιραίος, αφού έκανε υπέρβαση κι αμέσως δέχτηκε δύο συνεχόμενα μπλοκ για το 24-21! Εκείνος πάντως έδωσε στη Βραζιλία τον επόμενο πόντο για το 24-22, αλλά ο Βλάζλι τελείωσε το παιχνίδι στη συνέχεια κι έδωσε το... σύνθημα για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί.

Τα σετ: 1-3 (25-18, 22-25, 23-25, 22-25)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρεζέντε) : Ρεζέντε 3, Ντε Σόουζα 18, Ντος Σάντος 7, Εντρές 8, Λουκαρέλι 18, Σάατκαμπ 15 / Σίλβα (λ), Ντα Σίλβα (λ), Καρμπονέρα, Βισότο 2, Φοντέλες, Βιέιρα.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Νοβακόρσκι 10, Βινιάρσκι 13, Κλος 5, Βλάζλι 14, Ντρζίζγκα, Μίκα 22 / Κονάρσκι, Ζαγκούμνι, Κούμπιακ.