Ήττα για τις γυναίκες από την Βουλγαρία

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, η εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε στον τρίτο της αγώνα στον προκριματικό γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ρόττερνταμ. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Βουλγαρία, κάνοντας την καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνισή της στο τουρνουά.

Το ματς θα μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη εάν στο πρώτο σετ που οι αντίπαλες κέρδισαν 26-24, ο διαιτητής δεν είχε δύο κακές αποφάσεις στους τελευταίους πόντους. Με 25-21 κέρδισαν τα κορίτσια του Γ. Ορφανού το δεύτερο σετ, στοίχισαν τα αρκετά χαμένα σέρβις στο τρίτο (21-25), ενώ στο τέταρτο η Βουλγαρία πήρε καλή διαφορά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, που διατήρησε κι αύξησε στο τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο πόντους για την ελληνική ομάδα, με την Μερτέκη κι άστοχη επίθεση των Βουλγάρων, γρήγορα όμως το μικρό προβάδισμα χάθηκε με άσσο της Ντιμίτροβα. Η Χαντάβα με ωραίο καρφί ισοφάρισε 4-4, ενώ στο τεχνικό τάιμ άουτ η Ελλάδα προηγήθηκε 8-5 χάρη σε δύο σερί άσσους της Ανθής Βασιλαντωνάκη. Στο +4 με δύο πετυχημένες επιθέσεις από την Χαντάβα και πολύ καλές άμυνες από τις παίκτριες του Γιάννη Ορφανού (6-10) αλλά οι Βουλγάρες πήραν τέσσερις διαδοχικούς πόντους και ισοφάρισαν, παίρνοντας επίσης κεφάλι στο σκορ με 14-11.Η Βασιλαντωνάκη είχε ωραίο καρφί στην ευθεία και απάντησε η Ντιμίτροβα σε πρώτο χρόνο, για το 16-14 υπέρ της Βουλγαρίας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Μερτέκη μείωσε 19-18, ακολούθησαν δύο πόντοι για την Βουλγαρία και τρία σερί καρφιά της Βασιλαντωνάκη (22-21). Με μια άστοχη επίθεση από τις αντιπάλους κι ένας άσσος της Γιώτα, η Ελλάδα πέρασε μπροστά 23-22 σε ένα καθοριστικό σημείο του πρώτου σετ. Ο διαιτητής έδωσε μεταφορά της μπάλας στην Βασιλαντωνάκη (24-23) και η Χαντάβα με εξαιρετική επίθεση έφερε το ματς στα ίσια. Το πρώτο σετ το κέρδισε η Βουλγαρία με 26-24, με μπλοκ στην Χαντάβα κι ενώ στην προηγούμενη φάση, πόντο, δεν δόθηκε μεταφορά της μπάλας σε παίκτρια της Βουλγαρίας. Δύο καθοριστικές αποφάσεις του ρέφερι που επηρέασαν σημαντικά την εξέλιξη του σετ.

Η ισοφάριση

Στο δεύτερο σετ, φοβερή εκκίνηση για τις διεθνείς μας με 5-0 όταν η Παπαφωτίου ήταν στο σέρβις. Η Βουλγαρία πήρε τον πρώτο της πόντο σε μια εντυπωσιακή φάση που οι Ελληνίδες είχαν τρία μπλοκ αλλά το τέταρτο ήταν άουτ. Με καρφί της Χαντάβα και άσσο από την Γιώτα, το σκορ έγινε 8-2, αλλά γρήγορα το σημαντικό προβάδισμα εξανεμίστηκε (9-7). Η Παπαφωτίου με έξυπνη επίθεση αιφνιδίασε κάνοντας το 11-9, η ίδια παίκτρια σταμάτησε στη συνέχεια την Πάσκοβα με μπλοκ και η Γιώτα σε πρώτο χρόνο το 14-10. Τέσσερις σερί πόντοι για τη Βουλγαρία με την Ντάντσεβα στο σέρβις. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η Βουλγαρία προηγήθηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ με 16-15, αλλά η απάντηση ήταν άμεση και μάλιστα διπλή (17-16). Με καρφί και άσσο από την Βασιλαντωνάκη, το σκορ διαμορφώθηκε 19-18, μετά 20-18 με άστοχο πλασέ της Στογιάνοβα και 21-18 με καρφί της Χαντάβα. Με ωραίο πλασέ της Βασιλαντωνάκη στο πίσω μέρος του τερέν έγινε το 23-21 και σετ-πόιντ που κέρδισε με μπλοκ-άουτ η ίδια παίκτρια. Η Γιώτα έδωσε τον 25 ο πόντο και το πρώτο σετ της Ελλάδος στη διοργάνωση της Ολλανδίας.

Στο τρίτο σετ, η Βασιλαντωνάκη δεν τα κατάφερε στις δύο πρώτες της επιθέσεις, με μπλοκ- άουτ έγινε το 3-0, με άσσο της Κιτίποβα το 4-0 και με καρφί της Ντάντσεβα αυξήθηκε το σερί, που σταμάτησε η Μερτέκη. Η Ελλάδα μείωσε 6-3 αλλά ακολούθησαν δύο πόντοι από την Ντάντσεβα, ο δεύτερος με άσσο. Με καρφί της Μερτέκη στην ευθεία έγινε το 12-9 και με μονό μπλοκ της Γιώτα το 12-10. Η Βουλγαρία προηγήθηκε 16-14 σε ένα σημείο που η ελληνική ομάδα είχε τρία συνεχόμενα άστοχα σέρβις κι ακολούθησε και τέταρτο για να γίνει το 18-16. Με τέσσερις διαδοχικούς πόντους, η Βουλγαρία έφθασε στο +7 (23-16) αλλά ένα ξέσπασμα των διεθνών μας διαμόρφωσε το 23-20. Με μπλοκ-άουτ η Ντιμίτροβα έκανε το 24-20, μείωσε η Γιώτα και το σετ έληξε 25-21 ύστερα από πετυχημένη επίθεση της Πάσκοβα.

Με διπλό μπλοκ από Βασιλαντωνάκη-Γιώτα έγινε η ισοφάριση σε 2-2, στο τέταρτο σετ, με την Βουλγαρία να διατηρεί μικρό προβάδισμα πριν η Εμμανουηλίδου με άσσο κάνει το 6-6. Στο τεχνικό τάιμ άουτ το σκορ ήταν 8-7 υπέρ της βουλγάρικης ομάδας, συνεχίστηκε έτσι το ματς, μέχρι οι αντίπαλες να κάνουν σερί 4-0 και να προηγηθούν 14-10. Ένα μπλοκ της Παπαφωτίου μείωσε αλλά η Στογιάνοβα είχε την απάντηση. 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και 19-13 όταν ο Γιάννης Ορφανός κάλεσε τις αθλήτριές του στον πάγκο για οδηγίες. Η διαφορά έφθασε μέχρι τους οκτώ και το σετ κρίθηκε 25-17.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 21-25, 25-21, 25-17)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ντιμιτρόφ): Ντιμίτροβα 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πάσκοβα 19 (16/31 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιτίποβα 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιανέβα 14 (14/42 επ, 28% υπ - 28% άριστες), Ντάντσεβα 8 (5/10 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντιμίτροβα Γκ 12 (11/26 επ, 1 άσσος, 36% υπ -31% άριστες), Σλάντσεβα (λ, 47% υπ 20% άριστες), Φιλίποβα (λ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ορφανός): Παπαφωτίου 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λαμπρούση (0/2 επ), Μερτέκη 15 (14/28 επ, 1 άσσος, 43% υπ -33% άριστες), Βασιλαντωνάκη 22 (18/45 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 12 (11/26 επ, 1 μπλοκ, 31% υπ -22% άριστες), Γιώτα 15 (7/17 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ)/ Κονόμη (λ, 43% υπ 33% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (1/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπανού, Καραφουλίδου, Καλανταρίδου.

Βαθμολογία

1. Βουλγαρία 3 νίκες - 0 ήττες 6 βαθμόί, 6-3 σετ, 286-257 πόντοι)

Τρίτη 22 Αυγούστου
Σλοβενία - Βουλγαρία 1-3 (18-25, 19-25, 25-20, 22-25)
Βέλγιο - Τσεχία 3-2 (25-22, 23-25, 25-20, 13-25, 15-11)
Ολλανδία - Ελλάδα 3-0 (25-13, 25-13, 25-18)

Τετάρτη 23 Αυγούστου
Τσεχία - Βουλγαρία 1-3 (25-18, 24-26, 16-25, 21-25)
Ελλάδα - Σλοβενία 0-3 (17-25, 22-25, 19-25)
Βέλγιο - Ολλανδία 0-3 (18-25, 18-25, 22-25)

Πέμπτη 24 Αυγούστου
Βουλγαρία - Ελλάδα 3-1 (26-24, 21-25, 25-21, 25-17)

20.00: Σλοβενία - Τσεχία

*** Στα αξιοπερίεργα της αναμέτρησης το γεγονός πως ο υπεύθυνος για τη μουσική στο Topsportcentrum έδωσε μια ευχάριστη, διαφορετική, νότα με το «Ξημερώματα» του Κωνσταντίνου Αργυρού στην προθέρμανση και ύστερα από κερδισμένους πόντους της ομάδος μας, ξεσηκώνοντας τα κορίτσια του Γιάννη Ορφανού και τους Ολλανδούς φιλάθλους!

Χωρίς αγώνα την Παρασκευή
Ύστερα από τρεις συνεχόμενες ημέρες με αγώνες, αύριο η διοργάνωση έχει ρεπό. Το πρωινό θα είναι ελεύθερο για τις παίκτριες της εθνικής μας ομάδας προκειμένου να ξεκουραστούν και να επισκεφθούν ενδεχομένως κάποια μέρη του Ρόττερνταμ, ενώ το απόγευμα υπάρχει προγραμματισμένη προπόνηση στις 17:30. Τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια είναι το Σάββατο με αντίπαλο την Τσεχία στις 20:30 (ώρα Ελλάδος) και την Κυριακή με το Βέλγιο στις 17:30.