Κηφισιά - Ολυμπιακός: 1-3

Φώτης Καρακούσης

Με τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς να κάνει μαγικά πράγματα στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 της μαχητικότατης Κηφισιάς και κατέκτησε το 16ο Κύπελλο στην ιστορία του. ΑΠΟΣΤΟΛΗ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: ΦΩΤΗΣ ΚΑΡΑΚΟΥΣΗΣ.

Ο μεγάλος τελικός στο Αλεξάνδρειο ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με την Κηφισιά όχι απλά να δυσκολεύει τον Ολυμπιακό αλλά να βρίσκεται μια ανάσα από το να κάνει το 2-2. Στο 24-23 όμως ανέλαβε δράση ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς. Ο Σέρβος ακραίος αρχικά σταμάτησε εμφατικά τον Γιορντάνοφ και δεν τον άφησε να κάνει το 25-23 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ και στο 27-26 πήρε μόνος του τον τελικό. Αρχικά με επίθεση ισοφάρισε και με δύο άσους έδωσε το 16ο Κύπελλο στους Πειραιώτες, σε μια μαγική δική του βραδιά. Οι... ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 (13-25, 25-19, 22-25, 27-29) και έκαναν δικιά τους ακόμα μία κούπα, επιβεβαιώνοντας την φετινή τους υπεροχή εντός συνόρων.

Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή!

Πριν ασχοληθούμε με τα του αγώνα, αξίζει να γίνει μια αναφορά στην Κηφισιά. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη μόνο φτωχός συγγενής του φάιναλ φορ δεν αποδείχθηκε. Αρχικά πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όντας φαβορί στο ματς με την Ορεστιάδα και εν συνεχεία όχι απλά στάθηκε με αξιοπρέπεια στον τελικό, αλλά δυσκόλεψε αφάνταστα τον Ολυμπιακό και στις λεπτομέρειες δεν μπόρεσε να στείλε το ματς στο τάι μπρέικ. Η παρέα του Γιορντάνοφ ήταν η ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης και σίγουρα αξίζουν πολλά μπράβο σε όλους για την παρουσία τους.

Κανένα ντέρμπι στα δύο πρώτα σετ

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και τα δύο πρώτα σετ. Εκεί που παρότι πήρε από ένα η κάθε ομάδα, δεν είχαμε κανένα ντέρμπι. Αρχικά ο Ολυμπιακός χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα έκανε το 0-1 και εν συνεχεία η Κηφισιά αντέδρασε και επίσης εύκολα ισοφάρισε.

Αμφίρροπο ματς από το πουθενά

Στα επόμενα δύο είχαμε ντέρμπι και με το παραπάνω, παρότι στο τρίτο φαινόταν πως ο Ολυμπιακός θα έκανε με άνεση το 2-1, καθώς προηγήθηκε με 15-20. Στο σημείο εκείνο οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν, άρχισαν να μειώνουν την διαφορά και την έφτασαν στους 2 πόντους (21-23). Μπροστά όμως στο να υπάρξει έκπληξη, οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με τον Αγκάμεζ αρχικά και φιλέ του Παπαγγελόπουλου πήραν έστω και πιο δύσκολα από όσο θα περίμεναν το προβάδισμα.

Ματσάρα στο τέταρτο

Και έτσι φτάσαμε στο τέταρτο σετ, ένα σετ που ήταν καλύτερο συνολικά του φάιναλ φορ, καθώς και οι δύο ομάδες πάλεψαν και με το παραπάνω για τη νίκη. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα και έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα θα έφταναν και πάλι στην ισοφάριση, ειδικά όταν προηγήθηκαν με 24-22. Ωστόσο οι... ερυθρόλευκοι είχαν άλλη άποψη ή για την ακρίβεια ο Τσούπκοβιτς είχε άλλη άποψη. Ο Σέρβος μείωσε με επίθεση σε 24-23, έκανε μονό μπλοκ στον Γιορντάνοφ για την ισοφάριση και στο 27-26 πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους. Τον έναν με επίθεση, τους άλλους δύο με σερβίς και μια ακόμα κούπα πήγε στον Ολυμπιακό.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αγκάμεζ με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Τσούπκοβιτς με 23 και Σουλτανόπουλος με 11. Για τους ηττημένους ο Γιορντάνοφ είχε 27, οι Πούλκο και Παπαγγελόπουλος από 15 και ο Χριστοφιδέλης 11.

Τα σετ: 13-25 (22’), 19-25 (26’), 22-25 (30’), 27-29 (35')

Α.Ο.Π. Κηφισιάς (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 11 (9/20 επ., 59%υπ.-41%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/11 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Πούλκο 15 (14/22 επ., 27%υπ.-13%αρ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (26/58 επ., 1 άσος), Ταμπουρατζής –λ (55%υπ.-34%αρ.)/ Λάππας, Εφραιμίδης, Κάπελας –λ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 11 (3/4 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 89%υπ.-56%αρ.), Άθος Κόστα 8 (6/11 επ., 2 άσοι), Λίμπερμαν Αγκάμεζ 26 (22/46 επ., 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 23 (18/30 επ., 60%υπ.-20%αρ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζντα –λ (53%υπ.-33% αρ.)/ Φιλίποφ 1 (1 άσος). Ρουμελιωτάκης