Άνετα την πρόκριση ο Παναθηναϊκός

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου επικρατώντας στο Μετς των Μακεδόνων Αξιού με 3-0.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ των Μακεδόνων Αξιού στο κλειστό του Μετς και πήρε το πρώτο «εισιτήριο» για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός πιέζοντας την υποδοχή των Μακεδόνων προηγήθηε με 9-2 με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν με την Τοάζι σε 9-5 και τις γηπεδούχες να φτάνουν πρώτες στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-10. Οι Μακεδόνες δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και ο ΠΑΟ με άσος της Πολ έφτασε πρώτος στο 1-0σετ (25-15).

Το δεύτερο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τις «πράσινες» να φτάνουν και πάλι πρώτες με 16-14 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Μακεδόνες ροκάνισαν τη διαφορά αλλά οι γηπεδούχες έκαναν το 2-0 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλά (6-2) με τον άσο της Στεφανίδου να φτάνει τους Μακεδόνες στο 7-6 ενώ και πάλι με «όπλο» το σερβίς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 11-6 (άσος Μερτέκη). Η «ψαλίδα» στο σκορ άνοιξε περισσότερο +8 (20-12) ενώ στο 22-13 πέρασε στην αναμέτρηση η Παρασχάκη αντί της Χρυσομάλλη, η οποία έκανε ντεμπούτο με τα «πράσινα» με το σετ να κλείνει 25-17 (μπλοκ της Φίλντ).

Τα σετ: 25-15, 25-22, 25-17

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Πολ 15 (12/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ. 44% υπ. – 22% άριστες), Μερτέκη 12 (10/24 επ., 2 άσοι), Ρίτσι 14 (11/19 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 22% άριστες), Φίλντ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (43% υπ. – 36% άριστες) / Καββαδία 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Παρασχάκη 2 (2/2 επ.).

Μακεδόνες (Σκουλικάρης) Πολυνοπούλου 5 (3/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 15 (11/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 38% άριστες), Σπανού 1 (1/3 επ.), Σαγκάρντια 1 (1/1 επ.), Τοάζι 3 (3/9 επ., 50% υπ. – 40% άριστες), Καραφουλλίδου 12 (12/26 επ.), Μυρίδου –λ (54% υπ. – 46% άριστες) / Τζαγκαράκη-λ, Στεφανίδου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου, Τσουκαλά.

Η γνώμη του πάγκου

Δημήτρης Καζάζης: «Ο στόχος μας εξαρχής ήταν να βρίσκεται η ομάδα στην τελική φάση του Κυπέλλου. Αυτό συνδυάστηκε από μια σοβαρή εμφάνιση και με σωστή διαχείριση αυτού του παιχνιδιού. Είμαστε ευχαριστημένοι».

Μανώλης Σκουλικάρης: «Αν και είχαμε καλή υποδοχή δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που έπαιρνε εύκολα την αλλαγή. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα από τα προηγούμενα παιχνίδια του και έδειξε να βρίσκει τον καλό του εαυτό. Εμείς πλέον συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο πρωτάθλημα και στόχος είναι να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται».