Άνετα το Μαρκόπουλο ο Ολυμπιακός

Ακόμα μια νίκη για τον Ολυμπιακο με τις... ερυθρόλευκες να επικρατούν του Μαρκόπουλου σε Μεσόγεια με 3-0. Άνετα ο Πανναξιακός τον Αίαντα (3-0), τρίποντο για τους Μακεδόνες στο ματς με ΑΕΚ (3-2), ντέρμπι στο Θέτις-Ηλιούπολη 2-3.

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα κι από το Μαρκόπουλο επικρατώντας με 3-0 του τοπικού ΑΟΜ.

Αυτή ήταν η 13η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, που συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ. Εκεί υπήρχε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 11-12 με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 12-16 και να διατηρεί αυτή τη διαφορά ως το τέλος.

Στα δυο επόμενα σετ όμως οι ερυθρόλευκες πίεσαν στο σερβίς, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΑΟΜ και έφτασαν εύκολα στη νίκη στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στις Ευρωπαϊκές μάχες με την Τσανάκαλε.

Η γνώμη του πάγκου:

Γιάννης Νικολάκης: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και του εύχομαι καλή επιτυχία στις Ευρωπαϊκές του αναμετρήσεις. Δεν ήταν ένα ποιοτικό παιχνίδι, αλλά σαφέστατα ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, ήταν σοβαρός και πήρε δίκαια τη νίκη. Εμείς κυνηγάμε τους στόχους που έχουμε θέσει από τη αρχή της χρονιάς με τη διοίκηση και βλέπουμε τα επόμενα παιχνίδια».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: Σε μερικές στιγμές του αγώνα κάναμε κάποια λάθη όμως και σε κάποιες άλλες παίξαμε πολύ καλά. Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι για τη νίκη και τους τρεις πόντους όμως είναι δεδομένο ότι μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Αυτό περιμένουμε να συμβεί στο επόμενο παιχνίδι με την Τσανάκαλε»

Τα σετ: 19-25, 18-25, 17-25

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκη, Πατεράκη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιωτα, Μαλασάι, Λαμπρούση, Τσίμα, Χριστοδούλου, Χίπε, Κονόμι –λ / Βλαχάκη, Τέζα

Πανναξιακός – Αίαντας Ευόσμου 3-0

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-0 σετ απέναντι στο μαχητικό Αίαντα Ευόσμου στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Η νησιωτική ομάδα μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ (7-4, 15-11), πίεσε την υποδοχή του Αίαντα κυρίως όταν η Τοτσίδου πήγε στη γραμμή του σερβίς με αποτέλεσμα το 1-0 σετ με 25-13 (λάθος θέσεις του Αίαντα).

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, ο Αίας έβγαλε άμυνες και βρήκε λύσεις στο μπλοκ και την επίθεση με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (11-11, 17-17, 20-20) ενώ με μπλοκ της Φαλέγκα οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά 20-21. Ο ΠΑΟΝ ισοφάρισε, η Ανδρονικίδου και η Κλέπκου έφεραν σε σετ μπολ τον Αίαντα (22-24) αλλά τα σερβίς της Φρέσκο και η ψυχραιμία των γηπεδούχων έφεραν την ισοφάριση και την ανατροπή για το 2-0 σετ με 26-24 (φιλέ της Τζούριτς).

Στο τρίτο σετ, ο Πανναξιακός είχε τον έλεγχο (16-12) ενώ η ομάδα του Ευόσμου δεν τα παρατούσε. Η Πότοκαρ έκανε το 20-15 και με αυτό το +5 ολοκληρώθηκε το ματς με 3-0 σετ και 25-20 (επίθεση Τοτσίδου)

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήμασταν σοβαροί. Δώσαμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλα παιδιά. Μόνο στο δεύτερο σετ χαλαρώσαμε από το μαχητικό Αίαντα. Η νίκη ήταν ο στόχος μας και το πετύχαμε. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι»

Ηλίας Ζωλασταθιάδης: «Εμείς ετοιμάζουμε την επόμενη μέρα της ομάδας. Εμπιστευόμανστε τα νέα παιδιά και θα τα εμπιστευόμαστε, δεν έχουμε κανένα λόγο να παλεύουμε με τις ιδιοτροπίες ξένων αθλητριών. Πιστεύω στο επόμενο ματς θα είμαστε σαφως καλύτεροι, αφού ουσιαστικά ξαναχτίζουμε την ομάδα».

Τα σετ: 25-13, 26-24, 25-20

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Τοτσίδου, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου λ. /Ξαγοραράκη, Κάλλια, Μαυρομάτη

Αίας (Ζωλασταθιάδης): Βλάχου, Τζιαρλή, Κούση, Τζούριτς, Γεωργιάδου, Ανδρονικίδου Γεωργιάδου λ. /Αποστολίδου, Ξανθοπούλου, Φαλέγκα

ΑΟ Θέτις-Ηλιούπολη 2-3

Μια άκρως ανατρεπτική αναμέτρηση με σασπένς παρακολούθησαν οι φίλοι του βόλει στο κλειστό της Βούλας, εκεί όπου Θέτιδα και Ηλιούπολη μοιράστηκαν βαθμούς αλλά τη νίκη πήρε στο τάι μπρέικ η ομάδα της Ηλιούπολης.

Πλέον, η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννης βρίσκεται στους 17βαθμούς. και στην οχτάδα ενώ η Θέτιδα με το βαθμό που πρόσθεσε πήγε στους 7β (11η θέση).

Με φόρα από τις τελευταίες πολύ καλές εμφανίσεις μπήκε η Ηλιούπολη στο πρώτο σετ (3-8, 16-20) αλλά η Θέτιδα μετά τα μέσα του σετ φάνηκε να αφυπνίζεται και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν στο 23-23 και κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη είχε λύσεις στο μπλοκ και την επίθεση ενώ διατήρησε παράληλα μια μικρή διαφορά (19-22) για να φτάσει στην ισοφάριση με 21-25.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τη Θέτιδα που είδε την Εσντέλ να προσγειώνεται άτσαλα... αλλά η διαγώνια των γηπεδούχων παρά το μικρό διάστρεμα και αφού τις έδεσαν το πόδι χαμηλά συνέχισε κανονικά μέχρι το τέλος του ματς. Το συμβάν κάπως αποσυνόνισε τη Θέτιδα ενώ σε συνδυασμό με τη δυσκολία των γηπεδούχων να σταματήσουν στο φιλέ την Ηλιούπολη η διαφορά άνοιξε (13-20) και οι φιλοξενούμενες έκαναν το 1-2 με 19-25.

Στο τέταρτο σετ, η Θέτιδα επέστρεψε ξανά (8-3, 17-12) και δεν άφησε μεγάλα περιθώρια για αντίδραση στην Ηλιούπολη, κατακτώντας το σετ με 25-20.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» του τάι μπρέικ η Θέτιδα είχε τον έλεγχο μέχρι το 10-9, εκεί η Ηλιούπολη με την έμπειρη Γκλιγκόροβιτς να μοιράζει σωστά κατάφερε να φτάσει πρώτη στο ματς μπολ (12-14). Η ομάδα της Βούλας βρήκε τη δύναμη και ισοφάρισε αλλά η Ηλιούπολη ήταν αυτή που απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό (14-16).

Σούλης Τουρσούγκας: «Από το σημερινό ματς κρατάμε την αγωνιστικότητά μας. Πιστεύω ότι ακόμα τίποτα δεν έχει τελειώσει. Αγώνα με αγώνα θα πηγαίνουμε καλύτερα».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Πολύ σημαντικό δίποντο απέναντι σε μια πολύ ανανεωμένη και δύσκολη ομάδα. Δέκα σετ σε 3 μερες, η αλήθεια είναι ότι είχαμε να παλέψουμε και την κούραση. Συγχαρητήρια στα κορίτσια. Κοιτάμε μπροστά στο επόμενο παιχνίδι».

Τα σετ: 25-23, 21-25, 19-25, 25-20, 14-16

ΑΣΠ Θέτις (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσούκη, Αργυροπούλου, Φρέντς, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξηνταρά (λ), Τουρνάκη, Χατζηκωνσταντά, Τοντάι

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου (λ), Ματσούκα, Τσουμήτα

Μακεδόνες Αξιού – ΑΕΚ 3-1

Οι Μακεδόνες Αξιού επικράτησαν με 3-1 της μαχητικής ΑΕΚ και μετά την ήττα του ΑΟ Μαρκοπούλου από τον Ολυμπιακό σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη, η οποία ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο η είσοδος κάποιων νεαρών κοριτσιών και η βελτίωση της ΑΕΚ έκαναν τον αγώνα ντέρμπι.

Στο γ’ σετ είχαμε μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 19-20 που μετατράπηκε σε 19-25, ενώ στο δ’ σετ οι Μακεδόνες ξέφυγαν από την αρχή και έφτασαν στο 24-17. Εκεί όλοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε, αλλά η ΑΕΚ με την Καράτερζη στο σερβίς μείωσε σε 24-23 και είχε και δυο κόντρα μπάλες για να ισοφαρίσει, χωρίς να τα καταφέρει.

Μανώλης Σκουλικάρης: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια γιατί κερδίσανε 4ο σερί ματς… Παρά το κρύο στο γήπεδο ξεκινήσαμε καλά και μετά το 2-0 θελήσαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλα κορίτσια με αποτέλεσμα να χάσουμε το ρυθμό μας. Στο δ’ σετ συνήλθαμε αλλά στο 24-17 πιστέψαμε ότι τελείωσε το ματς και παραλίγο να το πληρώσουμε. Τέλος καλό, όλα καλά και το μυαλό μας τώρα είναι στην Σαντορίνη».

Γιώργος Σαμαράς: «Κάναμε άλλη μια καλή εμφάνιση, είμαστε λίγο απογοητευμένοι γιατί θα μπορούσαμε να έχουμε και βαθμολογικό όφελος, αλλά χάσαμε δίκαια από έναν ανώτερο αντίπαλο. Συνεχίζουμε την προσπάθεια ως το τέλος με ψηλά το κεφάλι».

Τα σετ: 25-16, 25-20, 19-25, 25-23

Μακεδόνες (Σκουλικάρης) Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Παπαδοπούλου, Τσουκαλά, Σπανού.

ΑΕΚ (Σαμαράς) Νούσια, Αργυροπούλου, Κουτρουμπή, Καρατερζή, Ζίγκα, Γεωργαντά, Μπελιά –λ / Βενέτη, Καλαφατάκη, Βάθη, Φιλιπιόνκα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/1

ΑΟΝ Πανναξιακός - ΑΠΣ Αίας Ευόσμου 3-0 (25-13,26-24,25-20)

ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - Ολυμπιακός 0-3 (19-25, 18-25, 17-25)

ΑΣ Μακεδόνες - ΑΕΚ Αθηνών 3-1 (25-16,25-20,19-25,25-23)

ΑΣΠ Θέτις - ΓΣ Ηλιούπολης 2-3 (25-23,21-25,19-25,25-20,14-16)

12. ΑΕΚ 3 (3-37)

* Ελπίδα, ΑΟ Θήρας, Παναθηναϊκός και Άρης έχουν ένα ματς λιγότερο.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15η)

17:00 ΑΣ Άρης - ΓΣ Ηλιούπολης ΔΑΚ Πυλαίας

18:00 ΑΠΣ Αίας Ευόσμου - Παναθηναϊκός ΑΟ ΔΑΚ Ευόσμου

18:00 Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΣ Ελπίς Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη 'Μελίνα Μερκούρη'

18:00 ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - ΑΣΠ Θέτις Δημοτικό Στάδιο Μαρκοπούλου

18:30 ΑΕΚ Αθηνών - ΑΟΝ Πανναξιακός Κλειστό Σχολικό Γυμναστήριο Νέας Φιλαδέλφειας

19:00 ΑΟ Θήρας - ΑΣ Μακεδόνες Κλειστό Γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ