Μάγκικη πρόκριση για ΠΑΟΚ

Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει και στην Θεσσαλονίκη της Νόβι Παζάρ και να πάρει την πρόκριση για τους «16» του CEV Cup, όπου και θα αντιμετωπίσει την Γαλλική Τουρ.

Έχουμε πει πως αυτό ο ΠΑΟΚ είναι εφτάψυχος, με τους Θεσσαλονικείς να το επιβεβαιώνουν συνεχώς. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη υποδέχθηκε την Νόβι Παζάρ για τους «32» του CEV Cup, έχοντας κερδίσει μέσα στην Σερβία με 3-1. Έτσι ήθελε νίκη με οποιοδήποτε σκορ, ενώ του έφτανε ακόμα και η ήττα με 3-2. Οι... ασπρόμαυροι βρέθηκαν πίσω με 2-1, όμως παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν έδειξαν και πάλι ψυχικά αποθέματα επικρατώντας με 3-2 (18-25, 25-17, 20-25, 28-26, 18-16) και πήραν με δύο νίκες την πρόκριση για τους 16» της διοργάνωσης. Εκεί θα αντιμετωπίσουν την Γαλλική Τουρ, έναν δύσκολο αντίπαλο με τον ΠΑΟΚ όμως να έχει και τον ξένο διαγώνιο που θα αντικαταστήσει τον Γκόμεζ και ο οποίος λογικά θα αποκτηθεί το συντομότερο δυνατό.

Ο αγώνας στο κλειστό της Πυλαίας μόνο εύκολος δεν ήταν για τον ΠΑΟΚ, με τους Σέρβους μετά την ήττα μέσα στο σπίτι τους να παρουσιάζονται σαφώς καλύτεροι και πιο δυνατοί. Έτσι πήραν το πρώτο σετ και έβαλαν αμέσως δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη. Στην συνέχεια ο... δικέφαλος του βορρά πήρε το δεύτερο, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν εκ' νέου και να παίρνουν προβάδισμα, δείχνοντας έτοιμοι να στείλουν το ματς στο χρυσό σετ.

Τα πάντα όμως κρίθηκαν στο τέταρτο και καθοριστικό σετ. Ένα σετ που αν το έπαιρναν οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν και την πρόκριση, ενώ αν το έπαιρναν οι φιλοξενούμενοι θα είχαμε χρυσό σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ως το τέλος και στο 26-26 μια υπέροχη άμυνα του Γκαρά και επίθεση του Ντάντε έκανε το 27-26 και ένα τριπλό μπλοκ των γηπεδούχων, τους έδωσε την πρόκριση.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση ναι μεν το πέμπτο σετ δεν είχε το παραμικρό ενδιαφέρον, ωστόσο και οι δύο ομάδες πάλεψαν και με το παραπάνω για τη νίκη. Μια νίκη που πήρε ο... δικέφαλος και πάλι στις λεπτομέρειες και πάλι με μπλοκ, αυτή την φορά πάνω στο Ρίστιτς.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Σακόγλου με 25 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ντάντε με 16 και Ανδρεάδης με 13. Για τους ηττημένους ο Χαμζαγκίτς είχε 19 και ο Ραντοσάβλεβιτς 16.

Διαιτητές: Αμπαρκοφ, Μπουτζέικα

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νόβι Πάζαρ προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις 12 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-17, 20-25, 28-26, 18-16) σε 131'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 25 (24/48 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (11/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (1/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (6/16 επ, 44% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 16 (13/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ - 43% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 47% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Παντακίδης 1 (1/2 επ), Τερζής 5 (2/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 47% άριστες), Τακουρίδης 4 (4/6 επ), Παπαδόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες).

ΝΟΒΙ ΠΑΖΑΡ (Στεφάνοβιτς): Ρίστιτς 12 (12/32 επ, 65% υπ - 39% άριστες), Λόπαρ 13 (9/15 επ, 4 μπλοκ), Ντάτσα 5 (1/4 επ, 4 μπλοκ), Σορμάζ 7 (3/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ραντοσάβλεβιτς 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Χαμζαγκίτς 19 (17/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζούκοβιτς (λ, 48% υπ - 42% άριστες), Ζάτριτς, Μπόζοβιτς 1 (1/2 επ).

Καλμαζίδης: «Το... πρέπει μας φόρτωσε αρνητικά»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Δε μπήκαμε δυνατά στον αγώνα και μετά πιεστήκαμε. Είχαμε άγχος στην αρχή αλλά έχουμε παίκτες με προσωπικότητα που ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν. Η Νόβι έπαιξε ελεύθερα, έβγαλε όρεξη και πάθος. Εμείς είχαμε το "πρέπει" και αυτό μας φόρτωσε αρνητικά. Τώρα έχουμε μπροστά μας την Τουρ. Είναι μία παραδοσιακή δύναμη αλλά για την ώρα έχουμε άλλες δύσκολες υποχρεώσεις».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Θανάσης Τερζής ανέφερε από την πλευρά του: «Αιφνιδιαστήκαμε στο 1ο σετ αλλά φτιάξαμε το ρυθμό μας όταν έπρεπε και πήραμε δίκαια την πρόκριση. Η ομάδα μας έχει έμπειρους αθλητές. Τώρα έχουμε μπροστά μας την Τουρ. Την αντμετωπίσαμε και πέρυσι στο Τσάμπιονς Λιγκ. Οταν έρθει η ώρα θα την αντιμετωπίσουμε».