Ήττα στο πρώτο Ευρωπαϊκό ματς για ΑΟ Θήρας

Ο Α.Ο Θήρας γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά στην πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση στην ιστορία του στο CEV Cup.

Ο ΑΟΘ πάλεψε και στα τρία σετ απέναντι σε μια δύσκολη αντίπαλο όπως είναι η Χαποέλ Κφαρ Σαμπά. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε να βρίσκεται κοντά μέχρι τα μέσα των σετ αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση ξέφευγαν στο σκορ για να φτάσουν στη νίκη.

«Ξέραμε ότι ο αντίπαλος έχει ποιότητα αλλά για εμάς ήταν η πρώτη εμπειρία από ευρωπαϊκό παιχνίδι και νομίζω αυτό φάνηκε στις κινήσεις μας μέσα στο γήπεδο, αφού δεν πιέσαμε σε πολλούς τομείς και σε πολλα σημεία του παιχνιδιού τον αντίπαλό μας. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι θα παρουσιαστούμε πιο ανταγωνιστικοί μεσα στην έδρα μας και θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα», τόνισε αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Απόστολος Οικονόμου.

Πλέον, η Θήρα θα υποδεχτεί την ομάδα από το Ισραήλ στις 21/12 (19.00) στον επαναληπτικό και χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-21

ΧΑΠΟΕΛ (Χιμελφάρμπ): Μπουράζερ 15 (12/25 επ., 3 μπλοκ), Ντεβάς 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Βινάρσκι 6 (3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βελίκι 15 (15/30 επ., 65% υπ. - 60% άριστες), Κορέα 1 (1/1 επ.), Ιλιούτα 11 (9/21 επ., 2 άσοι, 74% υπ. - 32% άριστες) / Ερέζ (λ, 71% υπ. - 47% άριστες)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβς 8 (5/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 81% υπ. - 59% άριστες), Μεταξά 5 (3/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Όστοϊτς 6 (6/21 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Βεργίδου 1 (1 μπλοκ), Τέρζιτς 21 (20/34 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 44% άριστες), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ)