Δεύτερη νίκη και αγωνία για Χριστοφιδέλη η Κηφισιά

Με τον Κώστα Χριστοφιδέλη να τραυματίζεται στο γόνατο και να αγχώνει τους πάντες (ευτυχώς οι εξετάσεις κάνουν λόγο μόνο για θλάση), η Κηφισιά επικράτησε του Παμβοχαϊκού με 3-0 και ανέβηκε στην 6η θέση.

Με τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Παμβοχαϊκό ολοκληρώθηκε και η 4η αγωνιστική στην Volley League. Στο Ζηρίνειο η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη επικράτησε με 3-0 (27-25, 25-20, 25-22) και ξεπέρασε τον αντίπαλό της ανεβαίνοντας στην 6η θέση.

Ο αγώνας πέρασε σε δεύτερη μοίρα, καθώς συμπαίκτες και αντίπαλοι αγχώθηκαν για τον τραυματισμό του Χριστοφιδέλη στο γόνατο, με τον παίκτη να βγαίνει και να γνωρίζει την αποθέωση των φίλων και των δύο ομάδων. Ευτυχώς οι εξετάσεις έδειξαν πως έχει υποστεί μια απλή θλάση και απλά θα μείνει εκτός για περίπου δύο βδομάδες.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν πρώτοι στο σετ μπολ, αλλά ένας πόντος του Νικολάκη και ένας Μουρούτη να κάνουν το 1-0. Με την ψυχολογία υπέρ τους οι παίκτες του Αρσενιάδη δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν και τα άλλα δύο και μαζί και το πολύτιμο τρίποντο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γιορντάνοφ φτάνοντας τους 21, ενώ τον ακολούθησε ο Πούλκο με 16. Για τους ηττημένους ο Τζελάτι είχε 15, ο Πέτι 13 και ο Μπατατζίμ 11.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Βουδούρης

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-20, 25-22) σε 83'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/5 επ, 67% υπ - 33% άριστες), Μουρούτης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πούλκο 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 38% υπ - 8% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (18/32 επ, 3 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 76% υπ - 47% άριστες), Κάπελλας, Λάππας, Εφραιμίδης (88% υπ - 63% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 2 (2 άσσοι), Γκράχαμ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (12/19 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ - 39% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 15 (13/24 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 11 (11/15 επ, 81% υπ - 56% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 77% υπ - 64% άριστες), Αγγελόπουλος (33% υπ - 33% άριστες), Γεωργίου.

Η γνώμη του πάγκου

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είναι πολύ μεγάλη νίκη. Έτσι όπως είμαστε τώρα με τις απουσίες μας, ο Παμβοχαϊκός είναι πιο πλήρης από εμάς και κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο μεγάλη. Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί. Δεν ξέρουμε ακόμα τι μπορούμε να κάνουμε, είναι το πρώτο παιχνίδι που παίζουμε καλά. Ο Παμβοχαϊκός νίκησε την προηγούμενη βδομάδα τον Παναθηναϊκό και εμείς προερχόμασταν από ήττα και η νίκη σήμερα μας έδωσε χαρά. Ακόμα πιο χαρούμενος όμως είμαι τώρα γιατί μόλις έμαθα ότι ο Κώστας Χριστοφιδέλης δεν έχει κάτι σοβαρό, η μαγνητική που έκανε ήταν καθαρή. Συγχαρητήρια στα παιδιά, προσπάθησαν τρομερά. Συγχαρητήρια και στον Νικήτα (σ.σ. Εφραιμίδη) που πήρε έναν πολύ δύσκολο ρόλο στο παιχνίδι».

Ο τεχνικός του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Το πρώτο σετ ήταν το κρίσιμο που χάθηκε από δικά μας λάθη. Μετά πήρε μπρος ο Γιορντάνοφ και μας νίκησε. Η ήττα σήμερα είναι ένα καλό μάθημα για μας και πρέπει να δούμε τα λάθη μας. Είμαστε ακόμα στην εκμάθηση και για να τα αφομιώσουμε όλα θα χρειαστεί χρόνος».