Με το μυαλό στο ντέρμπι το τρία στα τρία ο ΠΑΟΚ

Φώτης Καρακούσης

Το αήττητο σερί του συνέχισε ο ΠΑΟΚ με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 3-0 του Ηρακλή Χαλκίδας στο Παλατάκι, να κάνουν του τρία στα τρία και να πηγαίνουν χωρίς απώλειες στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Μετά τον Ολυμπιακό και τον Ηρακλή και ο ΠΑΟΚ έκανε το τρία στα τρία συνεχίζοντας το αήττητο σερί. Οι... ασπρόμαυροι με τις γνωστές ελλείψεις και προβλήματα, αλλά παρουσία του Πέτκοβιτς, παρότι δυσκολεύτηκαν ειδικά στο τρίτο σετ, επικράτησαν με 3-0 (25-22, 25-15, 28-26) του Ηρακλή Χαλκίδας και πάνε χωρίς απώλειες στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Ρέντη.

Ο αγώνας κόντρα στους νεοφώτιστους ήταν πιο δύσκολος από όσο θα περίμεναν οι γηπεδούχοι, καθώς οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και με το παραπάνω. Στο τέλος όμως η εμπειρία έκρινε τη νίκη με τον ΠΑΟΚ να την έχει και να παίρνει το τρίποντο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σακόγλου με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Σαφράνοβιτς με 14 και ο Τακουρίδης με 10. Για τους ηττημένους ο Γκόρτσιανουκ είχε 13 και ο Τάπια 12 αλλά δεν έφτασαν για να αποφύγει η ομάδα τους ακόμα μια ήττα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 28-26) σε 82'

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 16 (15/26 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (2/4 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Σμαραγδής 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (13/28 επ, 1 άσσος, 72% υπ - 67% άριστες) / Γκαράς (λ, 92% υπ - 75% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ - 13% άριστες), Τερζής, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος 1 (1/8 επ, 78% υπ - 56% άριστες).

.ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 12 (9/26 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 4 (2/9 επ, 2 άσσοι), Φέρρελ 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 4 (4/5 επ, 54% υπ - 46% άριστες), Κασαμπαλής 2 (2/3 επ), Γκόρτσανιουκ 13 (11/24 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 83% υπ - 72% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 1 (1/7 επ, 80% υπ - 50% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).

Δηλώσεις πρωταγωνιστών

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα, ο διαγώνιος του ΠΑΟΚ Χάρης Σακόγλου είπε: «Φάνηκε εύκολο το ματς αλλά χαλαρώσαμε στο 3ο σετ και παραλίγο να τιμωρηθούμε. Στο τέλος σφίξαμε τα λουριά και νικήσαμε. Κάθε ματς το βλέπουμε ξεχωριστά. Ο ΠΑΟΚ παίζει ομαδικά αλλά αυτό μας επιτρέπει να αντιμετωπίζουμε τις δυσκολίες. Μπαίνουμε με ελλείψεις αλλά με καλή ψυχολογία για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό όπου στόχος είναι η νίκη».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ είναι ένα επίπεδο πιο ψηλά.Εμεινα ευχαριστημένος από το 3ο σετ γιατί με καλό μπλοκ γυρίσαμε το ματς. Στο 1ο σετ κάναμε 11 λάθη εκ των οποίων έξι χαμένα σερβίς. Στο 2ο σετ δεν μπήκαμε ποτέ. Είχαμε ευκαιρία να πάρουμε το 3ο σετ αλλά δυστυχώς δεν το τελειώσαμε παρότι βρεθήκαμε μπροστά 24-22. Δεν ήταν στόχος για νίκη αλλά ήθελα ένα σετ για να ανέβει λίγο η ψυχολογία μας ενόψει του αγώνα με την Ορεστιάδα. Το Σάββατο στόχος μας είναι μόνο η νίκη. Μπλοκάραμε τα τεσσάρια και χάσαμε από τον Σακόγλου που πήγε πολύ καλά. Δίνω συγχαρητήρια στον Σακόγλου γιατί τον είχα παίκτη στη ΜΕΝΤ και έχει κάνει πολύ δουλειά. Μπράβο του».