ΑΣΠ Θέτις - ΑΟΦ Πορφύρας 3-1

Με την Μανωλίνα Κωνσταντίνου MVP και αλλαγή κλειδί στο τέταρτο σετ την Ευανθία Λάβδα, η Θέτιδα επικράτησε στη Βούλα του Πορφύρα με 3-1 σετ, για την 6η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

O Πορφύρας προσπάθησε να μπει και πάλι στην αναμέτρηση όταν έκανε την ανατροπή από 20-19 στο τρίτο σετ με τα σερβίς της Εβελίνας Θαλασσινού που διαμόρφωσαν το 20-25, όμως στο τέταρτο σετ ο Γιάννης Νικολάκης πέρασε στο ματς την Ευανθία Λάβδα αντί της Κωνσταντίνας Δρακουλίδου και η νεαρή πασαδόρος έδωσε ηρεμία στην ομάδα της για το τελικό 25-19 και το 3-1 σετ. Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου για άλλο ένα παιχνίδι ηγήθηκε της επίθεσης της Θέτιδας και με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα. Η παρτενέρ της στα άκρα Αλεξάνδρα Ριντ πέτυχε 14 πόντους, ενώ η Αναστασία Γεωργιάδου σταμάτησε στους 13 με 3 μπλοκ.

Ο Πορφύρας παρά τα 30 λάθη στα οποία υπέπεσε ήταν ανταγωνιστικός, ειδικά στο δεύτερο και τέταρτο σετ, ενώ στο τρίτο έδειξε χαρακτήρα και το κατέκτησε. Η Μάρβη Γιοβάνη με την Μαριαλένα Δραγουμάνου ήταν οι κορυφαίες για τις φιλοξενούμενες με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Ράντσιου.

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-23, 20-25, 25-19)

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 19 (15/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Γεωργιάδου 13 (9/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριντ 14 (12/22 επ., 2 μπλοκ, 72% υπ. - 44% άριστες), Δρακουλίδου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (8/31 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 4 (3/7 επ., 1 άσσος) / Ξηντάρα (λ, 61% υπ. - 44% άριστες), Σιρίνινα 1 (1/1 επ.), Αποστολάκη, Λάβδα 1 (1/1 επ.).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γιοβάνη 18 (17/43 επ., 1 άσσος), Θαλασσινού 5 (4/24 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 12% άριστες), Γκεγκενμπάχερ 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτεινού 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 14 (11/34 επ., 3 μπλοκ, 55% υπ. - 38% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 61% υπ. - 35% άριστες), Μπουτσελάκου (λ), Γκούρα, Ποντικάκη.