Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-3

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλο παιχνίδι στον Άγιο Θώμα με τον Παναθηναϊκό να παλεύει και με το παραπάνω απέντι στον Ολυμπιακό, δείχνοντας πως επέστρεψε για τα καλά στην Volley League Γυναικών με τις «ερυθρόλευκες» να παραμένουν κυρίαρχες επικρατώντας με 3-2.

Διαφήμιση του βόλεϊ όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, είχαμε στον Άγιο Θωμά και στο ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό. Ένα ντέρμπι που δεν ήταν μόνο στα χαρτιά, αλλά και στην πραγματικότητα με τις... πράσινες να παλεύουν και με το παραπάνω το ματς, δείχνοντας πως επέστρεψαν για τα καλά στην μεγάλη κατηγορία και τις «ερυθρόλευκες» να δείχνουν με την σειρά τους αποφασισμένες να μην χάσουν τα κεκτημένα τους επικρατώντας τελικά με 3-2 (24-26, 25-23, 15-25, 25-20, 13-15).

Πολλές οι διακοπές σε ένα ντέρμπι που θύμισε κάτι από το παρελθόν

Πριν ασχοληθούμε με τα του αγώνα, δυστυχώς είμαστε αναγκασμένοι να αναφερθούμε στις πολλές διακοπές που υπήρξαν. Διακοπές που είχαν να κάνουν η πρώτη σε επίθεση που έγινε σε έναν που τραβούσε φωτογραφίες τον κόσμο, σε υβριστικά συνθήματα εναντίον της Γιώτα, σε καπνογόνο που άναψε και συγγνώμη αν ξεχάσαμε κάτι άλλο. Ένα ντέρμπι που θύμισε το παρελθόν, αλλά όχι μόνο στο καλά του (αγωνιστικό κομμάτι), αλλά και στα άσχημά του.

Στις λεπτομέρειες το 0-1

Ας πάμε όμως στα του αγώνα και στο πρώτο σετ, ένα σετ που όπως και τα περισσότερα στο ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 19-19, όταν οι φιλοξενούμενες με ένα 3-0 σερί κατάφεραν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα. Ένα προβάδισμα ωστόσο που οι «πράσινες» το ξεπέρασαν και ισοφάρισαν σε 23-23, με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν πραγματικά όμορφο θέαμα. Εκεί που οι γηπεδούχες είχαν την ψυχολογία λόγω της ανατροπής που είχαν κάνει, υπήρξε η πρώτη διακοπή και στην επιστροφή μια επίθεση της Χίπε στο 24-24 και άλλη μία της Λαζάρεβιτς έκαναν το 24-26 κάνοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Σειρά του Παναθηναϊκού να ισοφαρίσει στις λεπτομέρειες

Στο δεύτερο είχαμε ακριβώς το ίδιο, αλλά από την ανάποδη. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με τρεις πόντους (21-18), οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23, αλλά ένα σερβίς άουτ από την Χίπε και μια επίθεση της Οικονομίδου έκαναν το 25-23 και το 1-1 στο ντέρμπι.

Νέα διακοπή και άνετο 1-2 για Ολυμπιακό

Στο τρίτο όλα τελείωσαν στο 3-4. Στο σημείο αυτό η Χριστοδούλου πήγε στο σερβίς, με τους φίλους του Παναθηναϊκού που ήταν στο πέταλο να φτύνουν προς το μέρος της και στην συνέχεια να λένε υβριστικά συνθήματα εναντίον της Γιώτα. Μετά τη νέα διακοπή στο τερέν υπήρχαν μόνο οι φιλοξενούμενες που με χαρακτηριστική άνεση έκαναν το 1-2 παίρνοντας το σετ με 25-15.

Νέα αντίδραση από Παναθηναϊκό και τάι μπρέικ

Στο τέταρτο είχαμε την αντίδραση των παικτριών του Καμπερίδη, μια αντίδραση που θύμισε λίγο από τον Παναθηναϊκό του παρελθόντος. Οι... πράσινες παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο πήραν από νωρίς το προβάδισμα, το μεγάλωσαν φτάνοντάς το στους έξι πόντους (21-15) και στο τέλος παρά την προσπάθεια των αντιπάλων τους να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, έκαναν το 2-2 στέλνοντας το ντέρμπι στο τάι μπρέικ.

Οι λεπτομέρειες και η εμπειρία έκαναν το 2-3

Και έτσι φτάσαμε στο πέμπτο και τελευταίο σετ όπου και εκεί είχαμε μεγάλη μάχη. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-9 και έδειχναν πως θα έκαναν με ευκολία το 2-3, ωστόσο οι «πράσινες» αντέδρασαν για ακόμα μία φορά, μείωσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 13-13. Εκεί όμως μια επίθεση της Χίπε και ένα μπλοκ της Ζακχαίου στην Καλαντάτζε διαμόρφωσαν το τελικό 13-15, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την μεγάλη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Χίπε με 25 πόντους και την ακολούθησαν οι Λαζάρεβιτς (Ζιβογίνοβιτς πλέον) με 14, ενώ η Ζακχαίου είχε 10 και μαζί και το κρίσιμο μπλοκ που έδωσε τη νίκη. Για τις ηττημένες η Οικονομίδου είχε 20 και την ακολούθησαν οι Πότοκαρ με 14, Καλαντάτζε με 13 και Κοσμά με 11.

Tα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 15-25, 25-20, 13-15)

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 11 (8/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 44% άριστες), Καλαντάτζε 13 (9/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 20 (16/46 επ., 4 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (12/37 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Κελεσίδη 4 (1/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Διώτη, Βογιατζόγλου, Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 14 (12/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Χουντ 7 (6/39 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 34% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/8 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 25 (24/60 επ., 1 άσσος), Ζακχαίου 10 (3/11 επ., 7 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 63% υπ. - 43% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Κωνσταντινίδου, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

Η γνώμη του πάγκου

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Δυστυχώς κάποιες λεπτομέρειες κάνανε την διαφορά σήμερα. Μας στοίχησαν κάποια αβίαστα λάθη που γίνανε αλλά από την σημερινή αναμέτρηση μένει μόνο κέρδος. Κοιτάξαμε στα μάτια ένα πολύ μεγάλο αντίπαλο. Η όλη προσπάθεια πιστώνεται στις παίκτριες μου. Το πιο σημαντικό απ’ όλα είναι το κέρδος που έχει το ελληνικό βόλεϊ από την αναβίωση του «αιώνιου» ντέρμπι».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη. Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι άλλο για το παιχνίδι».