Άνετα το Μαρκόπουλο και 19η συνεχόμενη νίκη για Ολυμπιακό

Το 19 στα 19 μετά την ήττα της πρεμιέρας έκανε ο Ολυμπιακός με τις «ερυθρόλευκες» να επικρατούν του Μαρκόπουλου με 3-0.

Αήττητος για 19ο συνεχόμενο αγώνα έμεινε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς επικράτησε 3-0 σετ (25-11, 25-23, 25-19) του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια και πλέον με νίκη την επόμενη αγωνιστική στο «Μελίνα Μερκούρη» κόντρα στην Ηλιούπολη κατακτά και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Το ματς κράτησε 66 λεπτά με τον νταμπλούχο να είναι καλύτερος κυρίως στο μπλοκ (9-2) και στην επίθεση (54%-30%) απέναντι στο Μαρκόπουλο που πάλεψε το δεύτερο σετ. Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Αμερικανίδα Χουντ του Ολυμπιακού η οποία είχε 16 πόντους (3 άσσους), 14 πρόσθεσε για τον Ολυμπιακό η Γερμανίδα Έντμοντς (14/19 επιθέσεις) και 11 είχε η Ζακχαίου (3 άσσους, 3 μπλοκ). Μοναδική διψήφια για το Μαρκόπουλο ήταν η Λιουτίκοβα με 14 πόντους.

Διαιτητές: Διαιτητές: Μεταξά, Χαμπιλού.

Τα σετ: 0-3 (11-25, 23-25, 19-25)

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 27 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Μανθάτης): Δικαιούλια 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Κνέζεβιτς 1 (1 άσσος), Ρόσας 6 (4/18 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 0% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/26 επ.), Διάλλα 7 (3/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λιουτίκοβα 14 (14/28 επ., 39% υπ. - 19% άριστες) / Κόττα (λ, 69% υπ. - 38% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Παπαδοπούλου 1 (1/1 επ.), Μπόκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 9 (7/19 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1/4 επ.), Ζακχαίου 11 (5/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Έμοντς 14 (14/19 επ., 58% υπ. - 50% άριστες), Χουντ 16 (11/17 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 59% υπ. - 37% άριστες) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Νομικού 1 (1/2 επ.), Λαμπρούση 4 (4/8 επ.), Κωνσταντινίδου Λ. 1 (1 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Μανθάτης (ΑΟ Μαρκοπούλου): «Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση κόντρα στο φαβορί του πρωταθλήματος. Προσπαθήσαμε να πάρουμε ό,τι παραπάνω μπορούσαμε. Έχουμε μπροστά μας το final-4 νεανίδων που είναι ένας από τους στόχους μας. Μπράβο στα κορίτσια για την προσπάθεια».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά, κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια η απόδοση μας έπεσε. Το διαχειριστήκαμε παρόλα αυτά και με σωστές αντιδράσεις φτάσαμε στη νίκη. Αυτό κρατάμε και συνεχίζουμε καθώς έχουμε μπροστά μας και το Final-4 του κυπέλλου».