Εννιά στα εννιά με περίπατο ο Ολυμπιακός

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν το ματς με τον Ηρακλή στην Κηφισιά τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 και έκαναν το 9Χ9 χωρίς να έχουν χάσει ούτε σετ.

Περισσότερο χρόνο χρειάστηκαν να πάνε από το Ρέντη στο Ζηρίνειο, παρά στο ματς τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Οι... ερυθρόλευκες έδειξαν σε μία ακόμα αναμέτρηση πως ούτε φέτος υπάρχει κάποιος αντίπαλος να τις κοιτάξει στα μάτια, επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση του Ηρακλή Κηφισιάς με 3-0 (13-25, 16-25, 15-25) και πέτυχε την ΄9η νίκη σε ισάριθμα ματς χωρίς να έχει χάσει σετ.

Ο αγώνας πραγματικά δεν χρήζει της παραμικρής ανάλυσης, καθώς οι πρωταθλήτριες ήταν κλάσεις ανώτερες, το έδειξαν και έφτασαν άνετα στη νίκη. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Χίπε με 11 πόντους και την ακολούθησε η Βλαχάκη με 10. Για τις ηττημένες η Παπαδοπούλου με 10 ήταν η μοναδική με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 16-25, 15-25)

*Οι πόντοι του Ηρακλή Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 14 άσσους, 29 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Τζήμας): Ντεϊνέγκα 1 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ.), Αδάμ 4 (1/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδοπούλου 10 (9/20 επ., 1 άσσος, 27% υπ.), Περγαντή 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Μερκουριάδη 4 (4/8 επ.), Γεωργαντά / Κόττα (λ, 50% υπ.), Ρόγκα (λ), Κοντούδη 1 (1/3 επ.), Κουδουνά 3 (3/15 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νομικού 9 (2/3 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ, 50% υπ.), Λαμπρούση 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παπαδοπούλου 7 (4/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 11 (9/17 επ., 2 άσσοι), Πολ 3 (1/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκη (λ, 60% υπ.), Νιέμερ 7 (5/7 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς, Βλαχάκη 10 (6/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 20% υπ.).

Η γνώμη του πάγκου

Παύλος Τζήμας (Ηρακλής Κηφισιάς): «Ο Ηρακλής ανταποκρίθηκε σε ένα πολύ απαιτητικό και δύσκολο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό έχοντας στην σύνθεσή του κορασίδες και νεανίδες. Αυτό δείχνει και την δυναμική του συλλόγου που παραμένει πολύ δυνατός στις μικρές ηλικίες. Εγώ κλήθηκα να βοηθήσω την ομάδα και αν μου ξαναζητηθεί θα το κάνω».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός): «Ήταν μια καλή νίκη για εμάς. Είχαμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε όλες τις παίκτριες μας. Παίξαμε καλά, συγκεντρωμένα και πήραμε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε το ίδιο δυνατά και τώρα θα προετοιμαστούμε για τον επόμενο αγώνα με τον Πανναξιακό στην έδρα μας για να κλείσουμε το 2017 αήττητοι».

Ανέβηκε δεύτερος ο ΑΟ Θήρας

Την τέταρτη εντός έδρας νίκη στην Volleyleague, που την φέρνει ισόβαθμη των Μακεδόνων στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πέτυχε η ομάδα του ΑΟ Θήρας.

Με τοπ σκόρερ την Μαρία Γενιτσαρίδη (16π.) η ομάδα της Σαντορίνης νίκησε άνετα 3-0 σετ την Κόρινθο που δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα τον αντίπαλό της. Οι γηπεδούχες είχαν καλύτερη επίθεση (48%-27%) και δυσκόλεψαν την υποδοχή της Κορίνθου (δέχθηκε 8 άσσους με 29% αποτελεσματικότητα).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η πρώην διεθνής πασαδόρος και αυτή που ως τεχνικός ανέβασε την ομάδα της Σαντορινή στην μεγάλη κατηγορία το 2014, Ελένη Μεμετζή, βράβευσε την MVP της 9ης αγωνιστικής, την Τσέχα διαγώνια Βέντουλα Μέρκοβα.

ΑΟ Θήρας - Κόρινθος 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-15, 25-9

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Κορίνθου προήλθαν από 2 άσσους, 22 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 16 (14/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Πότοκαρ 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ.), Μέρκοβα 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσοχατζή 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Μεταξά 4 (4/10 επ.), Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ.) / Αρτακιανού (λ, 64% υπ.), Ξανθοπούλου 2 (2/2 επ.), Καλανταρίδου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Παναγοπούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. (24% υπ.), Γέιζελ 10 (8/27 επ., 2 μπλοκ), Μπάτακ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Τομαρά 1 (1/1 επ.), Ροντρίγκεζ 8 (6/22 επ., 2 άσσοι, 38% υπ.) / Μαργαρίτη (λ, 29% υπ.), Βατουσιάδη (λ, 25% υπ.), Αλατζάκη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ.), Βακάλογλου, Ελευθερίου 1 (1/4 επ.), Χατζησοφρωνίου.

Άνετα ο Άρης

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη. Με κορυφαίες τις Σιμόν (17π.) και Αλεξάκου (12π.), καλύτερο μπλοκ (8-2), και καλύτερη επίθεση (53% - 35%) η ομάδα του Τσαϊρέλη επικράτησε 3-0 σετ (25-19, 25-20, 25-14) της Ηλιούπολης που έμεινε χωρίς βαθμό και στην τρίτη επίσκεψη της στην Θεσσαλονίκη (είχαν προηγηθεί οι ήττες με 3-1 σετ από Μακεδόνες και Αίαντα).

Ήταν η πρώτη νίκη για τον Γιάννη Τσαϊρέλη στην δεύτερη του παρουσία στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων». Στο τρίτο σετ, όταν το σκορ ήταν 10-10, ο Άρης με σέρβερ την Πήττα, έτρεξε σερί 8-0 και έφθασε άνετα στην επικράτηση.

Άρης - Ηλιούπολη 3-0

Tα σετ: 25-19, 25-20, 25-14

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Ηλιούπολης προήλθαν από 7 άσσους, 27 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.), Καθάριου 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Σιμόν 17 (13/26 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Χουντιμά 4 (3/10 επ., 1 άσσος, 40% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 42% υπ.), Χίτζιου (λ), Μπάκα 1 (μπλοκ), Πήττα 2 (2 άσσοι), Γουγούση 1 (άσσος), Ζωίδου

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 4 (4/5 επ.), Τοτσίδου 11 (9/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ.), Λιάγκη 11 (7/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσαβαλιά 2 (2/8 επ., 40% υπ.), Λάβδα 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Αργυρίου 3 (3/8 επ.) / Σκυθιώτη (λ, 41% υπ.), Μπόκη, Σπυριδάκη, Πανταζή, Σαρακατσάνη 1 (1/1 επ.).

Χαλαρά ο Αίαντας

Την πέμπτη του νίκη στα έξι τελευταία ματς πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου επί του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια.

Η ομάδα του Ηλία Ζωλασταθιάδη ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς και παρά το γεγονός ότι έκανε 9 λάθη παραπάνω από τον αντίπαλό της (25-16) έφθασε δίκαια στο τρίποντο με 3-0 σετ. Απούσα από την ομάδα του Ευόσμου ήταν η κεντρική Έλενα Κωνσταντινίδη λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Χωρίς νίκη για ένατο παιχνίδι έμεινε το Μαρκόπουλο που δεν πίστεψε ότι θα μπορούσε να πάρει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Μαρκόπουλο - Αίαντας Ευόσμου 0-3

Τα σετ: 22-25, 23-25, 20-25

*Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Σωτηρόπουλος): Παπαστεργίου 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Χούντα 3 (3/19 επ., 31% υπ.), Τσιάκουλα 4 (4/7 επ.), Διάλλα 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 1 (μπλοκ), Νικολογιάννη 14 (12/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.) / Τουλγαρίδου (λ, 56% υπ.), Δικαιούλια 7 (4/14 επ., 3 μπλοκ), Καραβοκύρη, Σούλη, Μαρινάκη, Γεωργαντζή.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 5 (3/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.), Τζούριτς 16 (13/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βλάχου 7 (4/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κούση 13 (9/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κλέπκου 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Τζιαρλή 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 71% υπ.), Σωτήρογλου (λ), Μάτιου 1 (1/2 επ.), Ηλιοπούλου, Αργυρίου.

Δύσκολα αλλά κέρδισε ο Πανναξιακός

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πανναξιακό ο οποίος παρά τα πολλά λάθη που έκανε νίκησε 3-1 σετ τον Πορφύρα στο ΔΑΚ Νάξου για την 10η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου πήρε με σχετική ευκολία τα δύο πρώτα σετ από τον αντίπαλό της και στο τρίτο βρέθηκε να έχει δύο ματς μπολ (24-22). Όμως, δύο λανθασμένες επιλογές της Ντάλτον και δύο πόντοι από επίθεση του Πορφύρα ανέτρεψαν τα δεδομένα για την Πειραϊκή ομάδα που μείωσε στα σετ και μπήκε στο ματς. Το τέταρτο σετ ήταν ανατρεπτικό.

Ο Πορφύρας μπήκε φουριόζος, με ψυχολογία από το κερδισμένο τρίτο σετ, και με σέρβερ την Ράπτη, η οποία σημάδεψε στην υποδοχή Διώτη και Ιακωβίδου, προηγήθηκε με 7-0. Οι γηπεδούχες, με την Μπράουν στο σερβίς, κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στους 2 πόντους (9-11) και με σερί 6-0 πήραν προβάδισμα 15-11. Ο Πορφύρας αντέδρασε, μείωσε στον πόντο (16-15) και το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος με τον Πανναξιακό να πανηγυρίζει το έκτο τρίποντο του σε 9 ματς.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 24-26, 25-23)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Διώτη, Κάλτερ, Καλαντάτζε, Ντάλτον, Σεφεριάδου, Μπράουν / Ιακωβίδου (λ), Νούσια.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Ράπτη, Κομλένοβιτς, Φωτεινού, Γκολφινοπούλου, Κελεσίδη, Δραγουμάνου / Μουστάκη (λ), Κωνσταντέλου, Χατζηπέτρου, Σιδεράτου.