Roland Garros : Ένα βήμα μακριά η Γραμματικοπούλου!

Η Γραμματικοπούλου πέτυχε τεράστια νίκη κόντρα στην Γουότσον και θέλει μια νίκη για να είναι στο κυρίως ταμπλό του Roland Garros.

Σβήνοντας... δυο ματς πόιντ της Χίδερ Γουότσον η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου την κέρδισε με 7-5, 6-7(6), 7-6(3) μετά από 2ώρες και 44 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Roland Garros.

Η Ελληνίδα τενίστρια που συνεχίζει τις σπουδαίες εμφανίσεις της στο Παρίσι θέλει μια νίκη πλέον κόντρα στην Αμερικανίδα Μπάρμπαρα Λεπτσένκο για να είναι για πρώτη φορά στην καριέρα της σε κυρίως ταμπλό σε Grand Slam.

Η Γραμματικοπούλου πήρε το πρώτο σετ και στο 2ο έγινε τεράστια μάχη. Προηγήθηκε με 5-3 και στο τάι μπρέικ αλλά η Γουότσον πήρε το σετ.

Στο 3ο η αντίπαλος της ξεκίνησε με 0-3 αλλά η Γραμματικοπούλου πήρε πίσω το μπρέικ για το 2-3 και έφτασε στο 3-4 στο όγδοο μπρέικ πόιντ της στο παιχνίδι.

Έτσι και πάλι το σετ έφτασε στο τάι μπρέικ με την Ελληνίδα να παίρνει προβάδισμα με 5-3 και να κερδίζει!