Ναδάλ: Με ανατοπή στους «16» του Barcelona Open

Αντώνης Πατσούρας
Ο Ναδάλ κέρδισε με 6-7 (7), 6-4, 6-2 τον Μάιερ και παίζει με Φερέρ στους "16" του Barcelona Open.

Με ανατροπή ο Ράφα Ναδάλ δεν έκανε την ... έκπληξη και προκρίθηκε στους "16" του Barcelona Open.

Ο Ισπανός κέρδισε με 6-7 (7), 6-4, 6-2 τον Λεονάρντο Μάιερ το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης και την Μεγάλη Πέμπτη θα παίξει με τον Νταβίντ Φερέρ.

Οι δυο Ισπανοί έχουν παίξει 31 αγώνες με τον Ναδάλ να κερδίζει τους 25! Η τελευταία νίκη του Φερέρ είναι στον προημιτελικό του Μόντε Κάρλο το 2014 και στη συνέχεια ο Ναδάλ μετρά 4 σερί.

Για την ιστορία η πρώτη τους μάχη είναι το 2004 στη Στουτγάρδη με τον Φερέρ να κερδίζει με 2-1.

Σε περίπτωση νίκης και εάν ο Τσιτσιπάς κερδίσει και εκείνος την Μεγάλη Πέμπτη τον Στρουφ τότε θα "συγκρουστούν" την Μεγάλη Παρασκευή στον προημιτελικό. Το ματς του Τσιτσιπά είναι προγραμματισμένο να ξεκινήσει στις 16.10 και του Ναδάλ στις 2.50!

O αγώνας του Ισπανού με τον Αργεντίνο κράτησε σχεδόν 3 ώρες (2.50)! Ο Ράφα βρέθηκε μπροστά με 5-3 στο 1ο σετ και είχε ευκαιρία και για το 6-4 αλλά την έχασε!

Στο τάι μπρέικ έχανε με 4-2 αλλά έφτασε στο 5-4 χωρίς όμως να καταφέρει να κερδίσει.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με μπρέικ για τον Ναδάλ στο 2-0 και σχετικά εύκολα αν και απειλήθηκε στο 8ο με το 4-4 έφτασε στην νίκη.

Εν συνεχεία είναι πίσω με 0-1 και 1-2 στο 3ο αλλά με μπρέικ φτάνει στο 3-2! Φτάνει και σε 2ο μπρέικ και με σερί 5-0 κερδίζει τον αγώνα!

Συνολικά είχε 20 winners και 36 αβίαστα λάθη ενώ ο αντίπαλος του είχε 25 winners και 41 αβίαστα.