Αφεντικό Τζόκοβιτς... πέταξε εκτός τελικού τον Ναδάλ!

Ένας μυθικός ημιτελικός που ξεκίνησε το βράδυ της Παρασκευής και ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου! Μια... γιγαντομαχία στην οποία ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-2 σετ του Ράφα Ναδάλ και το απόγευμα της Κυριακής κόντρα στον νοτιοαφρικανό Άντερσον θα διεκδικήσει τον τίτλο στο Γουίμπλεντον!

Ένας συγκλονιστικός αγώνας από αυτούς που περνάνε στην ιστορία του αθλήματος... Δυο τεράστιοι αθλητές με ισχυρό κίνητρο την κορυφή του Γουίμπλεντον. Τελικά σε ένα ματς που έγινε σε... δύο δόσεις, βράδυ Παρασκευής και απόγευμα Σαββάτου ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής, με αντίπαλο τον Κέβιν Άντερσον από την Νότιο Αφρική.

Μετά από 5 ώρες κι ένα τέταρτο, ο Σέρβος επικράτησε του Ισπανού με 3-2 σετ (6-4, 3-6, 7-6, 3-6, 10-8) και προκρίθηκε στον τελικό Wimbledon όπου αν επικρατήσει θα πανηγυρίσει το τέταρτο τρόπαιό του στο θεσμό.

Τα σετ του απίθανου ημιτελικού έχουν ως εξής: 6-4, 3-6, 7-6(9), 3-6, 10-8