«Σίφουνας» για το 11ο ο Ναδάλ (vid)

Ο Ράφα Ναδάλ επικράτησε εύκολα του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στον πρώτο χρονικά ημιτελικό (2-0 σετ) και την Κυριακή (22/4) θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το 11ο τρόπαιο της καριέρας του στο Masters του Μόντε Κάρλο.

Το εμπόδιο του Ντιμιτρόφ ήταν πολύ... χαμηλό για τον «Βασιλιά του χώματος», Ράφα Ναδάλ, που δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να κάνει επίδειξη δύναμης απέναντι στον Βούλγαρο και να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό του Masters του Μόντε Κάρλο.

Στο πρώτο σετ ο Ισπανός έφτασε εύκολα στο 4-1, πριν ισοφαρίσει ο Ντιμιτρόφ σε 4-4. Αυτό πάντως δεν αρκούσε για να ανατρέψει την κατάσταση, με τον Ναδάλ να επικρατεί με 6-4.

Στο δεύτερο είχε πολύ πιο εύκολο έργο, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα με 5-0 και επικρατώντας τελικά με 6-1, σημειώνοντας την 11η νίκη του επί του Ντιμιτρόφ σε 12 αναμετρήσεις.

Αντίπαλος του Ισπανού την Κυριακή (22/4, 15:30) θα είναι ο Κέι Νισικόρι, που επικράτησε του Αλεξάντερ Σβέρεφ (3-6, 6-3, 6-4) και θα βρεθεί για πρώτη φορά στον τελικό του συγκεκριμένου τουρνουά.