Australian Open: Ναδάλ - Κύργιος πρώτη φορά στη Μελβούρνη (vids)

Αντώνης Πατσούρας
Ναδάλ και Κύργιος θα συναντηθούν για 8η φορά και για πρώτη στο ΑΟ.

Ένα πραγματικά ενδιαφέρον ζευγάρι προέκυψε στον 4ο γύρο του ΑΟ.

O Ράφα Ναδάλ θα συναντήσει τελικά τον Νικ Κύργιο τη Δευτέρα στη Μελβούρνη και θα παλέψουν για το εισιτήριο των "8".

Οι δυο τους άσπονδοι... εχθροί. Ο Κύργιος έχει μιλήσει πολλές φορές ειρωνικά για τον Ισπανό και ειδικά όταν τον κέρδισε τελευταία φορά στο Μέξικο.

Ο Ναδάλ από την άλλη λέει συνεχώς πως δεν τον απασχολεί τι λέει και τι κάνει ο Νικ και θέλει να ... απαντάει στο γήπεδο.

Πάντως στα μεταξύ τους παιχνίδια ο Ναδάλ έχει ελαφρύ προβάδισμα με 4-3. Ο Κύργιος τον έχει κερδίσει σε Wimbledon, Σινσινάτι και Ακαπούλκο ενώ ο Ναδάλ έχει την τελευταία νίκη το 2019 στο Wimbledon.

Θα είναι η 8η μάχη τους και η πρώτη στη Μελβούρνη. Σε Grand Slam έχουν παίξει μόνο στο Wimbledon και το σκορ είναι 1-1.

Απίστευτος αγώνας

Για να φτάσει στον 4ο γύρο ο Αυστραλός επικράτησε 6-2, 7-6 (5), 6-7 (6), 6-7 (7),7-6 (8).

Μάλιστα στο 3ο σετ και στο τάι μπρέικ ο Κύργιος έφτασε σε ματς πόιντ (6-5) αλλά το έσβησε ο Ρώσος για να μειώσει σε 2-1.

Ο Ρώσος θα κερδίσει και το επόμενο σετ πάλι στο τάι μπρέικ και η διαφορά τους θα λυθεί στο σούπερ τάι μπρέικ του 5ου!

Εκεί ο Κύργιος αρχίζει με 3-0 αλλά θα ισοφαριστεί σε 3-3 και ο Ρώσος θα φτάσει στο 4-3! Ο Κύργιος θα επιστρέψει (6-5) αλλά θα ισοφαριστεί σε 6-6.

Η μάχη θα συνεχιστεί με αμείωτο ενδιαφέρον. Νέα ισοπαλία (7-7) και προβάδισμα 7-8 για τον Κατσάνοφ.

Ο Κύργιος ισοφαρίζει σε 8-8 μέσα σε πανζουρλισμό από την εξέδρα και με ψυχραιμία θα κάνει το 9-8!

Τελικά θα κερδίσει με 7-6 (8) και θα πάρει τον αγώνα μετά από 4.26! Ήταν ο μεγαλύτερος αγώνας σε διάρκεια του κερδίζει ο Νικ.

Οι άσοι ήταν 33-21 για τον Κύργιο, οι winners 97-75 πάλι για τον Νικ και τα αβίαστα 52-44. Ο νικητής είχε 191 πόντους και ο ηττημένος 185.

Ο Νικ είναι για 3η φορά στους "16" και η μεγαλύτερη του επιτυχία στο ΑΟ είναι ο προημιτελικός του 2015.