Όταν ο Σπανούλης «ξέρανε» την ΤΣΣΚΑ! (pics & vid)

Πέρασε ένας χρόνος από τότε που ο Ολυμπιακός «τρέλανε» την Ευρώπη και πετυχαίνοντας μια απίστευτη ανατροπή νίκησε την ΤΣΣΚΑ με 68-70, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό της Ευρωλίγκας.

Έπρεπε να τον έχουν μάθει, να έχουν κάνει «ευαγγέλιο» τον τελικό του 2012 στην Κωνσταντινούπολη. Οι Ρώσοι της ΤΣΣΚΑ δεν το έκαναν και είδαν τον Σπανούλη να παίρνει το «όπλο» του στο τέλος και τον Ολυμπιακό να νικά με 68-70!

Στα τελευταία τρία λεπτά το επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό ήταν 5-16, ενώ ο «V-Span» είχε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ μέτρησε μόλις 2 στα πρώτα 30’.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη, όμως ο Ολυμπιακός δεν υστερούσε σημαντικά, μένοντας πάντα κοντά κι ενίοτε προσπερνώντας στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο οι Ρώσοι προηγήθηκαν και με 47-39, αλλά οι Πειραιώτες με έμμεσα και άμεσα τρίποντα μείωσαν ξανά (49-47 στο 29’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ στηρίχθηκε στον εξαιρετικό Ντε Κολό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν άμυνες μέχρι να «αναλάβει» επιθετικά ο Σπανούλης…

Με το σκορ στο 63-54 στο τελευταίο τρίλεπτο, ένα κλέψιμο και 2/2 βολές του Σλούκα μείωσαν σε 63-61 και ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 63-64 και με τρομερό σουτ εκτός ισορροπίας το 63-66! Ο Ουίμς ισοφάρισε, όμως ο Kill Bill είχε πάρει φόρα και με τρίποντο στη «μούρη» του Ντε Κολό έκανε το 66-69. Ακολούθησαν πολλές βολές κι έτσι ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό πανηγυρίζοντας άλλη μια ανατροπή!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-35, 51-47, 68-70

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): ντε Κολό 18, Τεόντοσιτς 8 (3ριμπ., 5ασ., 6λ), Νίκολς, Τζάκσον 9 (3ασ., 7κλ., 1λ), Μαρκοϊσβίλι, Γουίμς 9 (4ριμπ., 4ασ., 1κλ., 1λ), Βοροντσέβιτς 5 (5ριμπ., 1ασ., 1κλ., 1λ), Κάουν 11 (4ριμπ., 1κλ), Κριάπα 2, Χάινς 1, Κιριλένκο 5 (1ασ., 1κλ., 1κοψ., 2λ)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 5 (4ριμπ., 1κοψ., 3λ), Χάντερ 2 (1ριμπ., 1κοψ., 1λ), Ντάνστον 5 (5ριμπ., 2κλ., 1λ), Σπανούλης 13 (1/7δίπ., 3/8τρίπ., 2/2β., 1ριμπ., 3ασ., 3κλ., 1κοψ., 4λ), Παπαπέτρου 9 (2ριμπ., 1ασ., 2κλ., 1λ), Σλούκας 10 (2ριμπ., 2ασ., 1κλ., 1λ), Πρίντεζης 14 (4/6δίπ., 2/5τρίπ., 8ριμπ., 4ασ., 3λ), Αγραβάνης 2 (4ριμπ), Μάντζαρης 5 (1ριμπ., 4ασ), Λαφαγέτ 3, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 2

Συνολική στατιστική
ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 18/41δίπ., 4/14τρίπ., 20/25β., 21-12ριμπ., 21ασ., 12κλ., 7κοψ., 13λ.

Ολυμπιακός: 14/35δίπ., 9/25τρίπ., 15/18β., 24-16ριμπ., 15ασ., 8κλ., 4κοψ. 17λ.