Η ανάλυση της 100άρας του Αγουέρο (pics+vids)

Το gazzetta.gr αναλύει το επίτευγμα του Σέρχιο Αγουέρο που με το γκολ που πέτυχε απέναντι στη Νιούκαστλ (αν και δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ λόγω οφσάιντ), έγινε ο δεύτερος ταχύτερος 100άρης στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Αργεντινός επιθετικός των «πολιτών» άνοιξε το σκορ στο «St. James' Park», το βράδυ της Τρίτης σε εξ αναβολής αναμέτρηση κόντρα στις «καρακάξες», όμως, δεν έπρεπε να μετρήσει ποτέ το γκολ που πέτυχε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έφτασε η μπάλα σ' εκείνον από γέμισμα στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ.

Αυτό το τέρμα, ήταν το 100ο για τον διεθνή φορ της Σίτι, όμως, ούτε εκείνος κατάφερε να το γιορτάσει όπως θα ήθελε, ούτε ο Τζο Χαρτ χάρηκε τα γενέθλιά του με θετικό αποτέλεσμα, από τη στιγμή που η Νιούκαστλ βρήκε τρόπο να πάρει βαθμό με το τελικό 1-1 στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Ο Αγουέρο, έφτασε στην 100άρα στην παρουσία του στην Πρέμιερ Λιγκ μέχρι στιγμής και αυτός ο αριθμός αναμένεται να γίνει ακόμα μεγαλύτερος, αφού ο ποδοσφαιριστής έχει ξεκαθαρίσει πως και την επόμενη σεζόν θα βρίσκεται στο «Etihad» και δεν θα επιστρέψει άμεσα στην πατρίδα του.

Η Sportingbet επιστρέφει το ποντάρισμά σου, σε περίπτωση που ο Μέσι σημειώσει το πρώτο γκολ στο Λα Κορούνια - Μπαρτσελόνα.

Φτάνοντας σε αυτή την επίδοση, έγινε ο δεύτερος ταχύτερο, αφού, δεν κατάφερε να νικήσει στη σχετική λίστα τον Άλαν Σίρερ. Ο παλαίμαχος επιθετικός των Μπλάκμπερν και Νιούκαστλ, είχε κάνει τριψήφιο τον αριθμό των γκολ που πέτυχε στο κορυφαίο πρωτάθλημα, έπειτα από 124 ματς, τη στιγμή που ο Αγουέρο το πέτυχε σε 147.

Τρίτος στη σχετική λίστα έρχεται ο Τιερί Ανρί με τα 160 τέρματα, τέταρτος είναι ο Ίαν Ράιτ με 173 γκολ και την 5άδα συμπληρώνει ο Ρόμπι Φάουλερ με τα 175.

Από τα 100 που έχει σκοράρει ο Σέρχιο Αγουέρο, τα 74 έχουν προέλθει από το δεξί του πόδι, τα 19 από το αριστερό και τα 7 είναι από κεφαλιές παρά το γεγονός πως... δεν είναι και πρώτο μπόι.

Επίσης, έχει βρει δίχτυα 13 φορές από την άσπρη βούλα.

Μπορεί στη λίστα με τους ταχύτερους 100άρηδες να είναι δεύτερος, όμως, ο Αργεντινός επιθετικός έχει καταφέρει να είναι πρώτος σε επίπεδο τερμάτων/λεπτά αγώνα! Μάλιστα, είναι ο καλύτερος όλων των εποχών αυτή τη στιγμή στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού είναι πολύ καλύτεροι οι αριθμοί του ακόμα και από αυτούς που είχαν οι Τιερί Ανρί και Ρουντ Φαν Νίστελροϊ, οι οποίοι πλέον μονάχα παρακολουθούν τα ματς και ο Γάλλος άσος τα σχολιάζει και στους τηλεοπτικούς δέκτες.

Ο Αγουέρο έχει γκολ κάθε 107,5 λεπτά αγώνα, με τον θρύλο της Άρσεναλ να έχει σταματήσει στα 121,8 λεπτά και τον Ολλανδό νυν προπονητή στα τμήματα υποδομών της Αϊντχόφεν να έχει καταγράψει από την παρουσία του στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επίδοση ενός γκολ ανά 128,2 αγωνιστικά λεπτά.

Ακολουθεί ο Χάρι Κέιν με 129,8 λεπτά και ο Χαβιέ Ερνάντες που πλέον βρίσκεται στη Μπάγερ Λεβερκούζεν, όμως με τη φανέλα των «κόκκινων διαβόλων» είχε ένα τέρμα κάθε 130,2 λεπτά αγώνα.

Συνεχίζοντας, η πλειοψηφία των τερμάτων του Αγουέρο, φυσικά, έχει προέλθει μέσα από τη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων, έχοντας στείλει τη μπάλα στο πλεκτό 85 φορές μέσα από το «κουτί», ενώ έχει μόλις 15 γκολ εκτός περιοχής.

Με ελαφρά υπεροχή το «Etihad» στις... εμπνεύσεις του ποδοσφαιριστή, ο οποίος έχει χριστεί σκόρερ μπροστά στο κοινό των «πολιτών» 59 φορές και 41 έχει πανηγυρίσει σε «εχθρική» ατμόσφαιρα.

Η Νιούκαστλ, κόντρα στην οποία έφτασε στην 100άρα, είναι πλέον η... αγαπημένη του Αργεντινού, αφού της έχει επιδείξει «αδυναμία»! Με 11 γκολ σε 9 αναμετρήσεις απέναντι στις «καρακάξες», συμπεριλαμβανομένου και του τελευταίου γκολ, η ομάδα του Μπενίτεθ είναι αυτή απέναντι στην οποία έχει τη μεγαλύτερη έφεση ο Αγουέρο.

Το καλύτερο χρονικό σημείο κατά τη διάρκεια μιας αναμέτρησης, όπου ο Αγουέρο θα είναι πιο... επικίνδυνος για την αντίπαλη εστία, εντοπίζεται από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι και το 75ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, από το 46' μέχρι και το 60' έχει σκοράρει 19 φορές, όπως επίσης ίδιο αριθμό γκολ έχει και στο διάστημα 61' – 75'.

Αμέσως μετά έρχεται το... ξεπέταγμα στο πρώτο ημίχρονο, όπου μέχρι το 15ο λεπτό έχει μετρήσει 18 γκολ, από το 16' έως το 30' έχει φτάσει στα 16 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, στο τελευταίο τέταρτο, οι επιδόσεις του πέφτουν με 13 τέρματα.

Πάντως, παραμένει... μάχιμος και στο τελευταίο κομμάτι των αγώνων της Σίτι, αφού, από το 76' μέχρι και το 90' έχει σημειώσει 15 γκολ.

Καταλήγοντας, όσον αφορά τους συμπαίκτες του που τον έχουν βοηθήσει λίγο περισσότερο για να βρεθεί σε θέση βολής και να κάνει ακόμα πιο σωστά και εύκολα αυτό για το οποίο πληρώνεται, πέρα από τις ατομικές ενέργειες, οφείλει τα περισσότερα στον Νταβίντ Σίλβα. Ο Ισπανός μέσος του έχει «σερβίρει» 12 γκολ και αμέσως μετά έρχεται ο Γιάγια Τουρέ, με τον Ιβοριανό να πιστώνεται μερίδιο σε 10 από τα γκολ του 27χρονου φορ.

Άλλα 9 έχουν προέλθει από τον Σαμίρ Νασρί, ο οποίος επέστρεψε πρόσφατα έπειτα από απουσία έξι μηνών και δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση, 5 φορές έχει βοηθήσει και ο Κολάροφ για να πετύχει γκολ ο Αγουέρο, ίδιο αριθμό έχει ο Χεσούς Νάβας και 4 ασίστ προς τον Αγουέρο έχει καταγράψει ο Τζέιμς Μίλνερ που πλέον αγωνίζεται στη Λίβερπουλ.

Συνολικά:

Σεζόν 2011-2012: 23 γκολ

Σεζόν 2012-2013: 12 γκολ

Σεζόν 2013-2014: 17 γκολ

Σεζόν 2014-2015: 26 γκολ

Σεζόν 2015-2016: 22 γκολ (μέχρι και την 34η αγωνιστική)

Από τα 100 γκολ, πολλά είναι σημαντικά, πολλά είναι πανέμορφα, πολλά είναι από αυτά που λέμε... σεντερφορίσια, αλλά τόσο ο ίδιος, όσο και ο κόσμος της Μάντσεστερ Σίτι θα θυμούνται εκείνο του 94ου λεπτού του αγώνα με την ΚΠΡ, στο «Etihad», την 13η Μαΐου του 2012, στο πιο δραματικό φινάλε πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ, στην επιστροφή των «πολιτών» στην κορυφή του αγγλικού ποδοσφαίρου έπειτα από 44 ολόκληρα χρόνια...