Οι 15 αλλαγές προπονητών του Βαγγέλη Μαρινάκη!

ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΙΛΒΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΕΡΙΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Οι 15 αλλαγές προπονητών του Βαγγέλη Μαρινάκη!

Οι 15 αλλαγές προπονητών του Βαγγέλη Μαρινάκη!

To gazzetta.gr κάνει flash back, θυμάται τους προπονητές που έχουν περάσει από τον πάγκο του Ολυμπιακού στα (σχεδόν) 7,5 χρόνια του Βαγγέλη Μαρινάκη και καταγράφει τα πεπραγμένα τους.

Ο Λεμονής αποχαιρετά τον Ολυμπιακό για δεύτερη φορά μέσα σε λίγους μήνες κι ο Όσκαρ Γκαρθία αναμένεται να πιάσει Λιμάνι.

Αυτή είναι η 15η αλλαγή στα 7,5 χρόνια που ο Βαγγέλης Μαρινάκης είναι στο τιμόνι της ομάδας.

Δηλαδή, έχουμε δύο και κάτι αλλαγές τον χρόνο περίπου. Εκτός των Βαλβέρδε και Μίτσελ που έμειναν για περίπου δύο χρόνια, από εκεί και πέρα δεν μπορεί να βρεθεί ο τεχνικός που θα εμπνεύσει και θα προσφέρει στην ομάδα την ηρεμία που απαιτείται για να μην βλέπουμε διαφορετικά πρόσωπα συνεχώς.

Ο Μάρκο Σίλβα, για τον οποίο υπήρχε η πρόθεση να στηριχτεί και να παραμείνει στην ομάδα, είχε πάρει την απόφαση να φύγει πριν ξεκινήσει η προετοιμασία του καλοκαιριού του 2016.

Από τότε μέχρι τώρα έχουν περάσει από τον πάγκο της ομάδας 5 προπονητές. Ο ένας μάλιστα δύο φορές και τώρα ετοιμάζεται (ο πάγκος) να υποδεχτεί τον 6ο!

Πάμε να δούμε με τη σειρά τους προπονητές του Ολυμπιακού επί Βαγγέλη Μαρινάκη:

Εβαλντ Λίνεν: 21/06/2010 έως 06/08/2010 

3 ματς, 2 νίκες, 1 ήττα

Ερνέστο Βαλβέρδε: 10/08/2010 έως 31/05/2012 

80 ματς, 60 νίκες, 7 ισοπαλίες, 13 ήττες

Λεονάρντο Ζαρντίμ: 07/06/2012 έως 19/01/2013 

25 ματς, 19 νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες

Αντώνης Νικοπολίδης: 19/01/2013 έως 4/2/2013 

4 ματς, 3 νίκες, 1 ισοπαλία

Μίτσελ Γκονσάλεθ: 04/02/2013 - 06/01/2015 

Αντώνης Νικοπολίδης: 6/1/2015-8/1/2015

1 ματς, 1 νίκη (με Φωστήρα)

Βίτορ Περέιρα: 07/01/2015 - 11/06/2015 

27 ματς, 18 νίκες, 6 ισοπαλίες, 3 ήττες

Μάρκο Σίλβα: 07/07/2015 - 23/06/2016 

48 ματς, 38 νίκες, 3 ισοπαλίες, 7 ήττες 

Βίκτορ Σάντσεθ: 24/06/2016 - 09/08/2016 

2 ματς, 1 ισοπαλία, 1 ήττα

Πάουλο Μπέντο: 11/08/2016 - 06/03/2017 

40 ματς, 26 νίκες, 8 ισοπαλίες, 6 ήττες

Βασίλης Βούζας: 06/03/2017 - 22/03/2017 

4 ματς, 1 νίκη, 1 ισοπαλία, 2 ήττες

Τάκης Λεμονής: 23/03/2017 - 31/05/2017 

7 ματς, 5 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα

Μπέσνικ Χάσι: 08/06/2017 - 25/09/2017 

11 ματς, 6 νίκες, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες

Τάκης Λεμονής: 25/09/2017 - 04/01/2018 

18 ματς, 10 νίκες, 2 ισοπαλίες, 6 ήττες

Όσκαρ Γκαρθία: 05/01/2018 

Best of internet