Aυτοί είναι οι κορυφαίοι της χρονιάς!

Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου ανακοίνωσε τους κορυφαίους αθλητές της χρονιάς σε κάθε κατηγορία και απομένει η ανάδειξη του νικητή σε κάθε κατηγορία! 

Aυτοί είναι οι κορυφαίοι της χρονιάς!

Ολοκληρώθηκε την Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2015, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών-Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων Αθλητών, Αθλητριών, Προπονητών και Ομάδων του Ελληνικού Αθλητισμού, η οποία θα πραγματοποιηθεί για πρώτη χρονιά, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (αίθουσαBanquet), την Τρίτη 22 Δεκεμβρίου και ώρα 19:00. Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από τη NOVA.

Η ψηφοφορία φέτος πραγματοποιήθηκε με νέα μορφή, με την αρχή της μίας και μοναδικής ψήφου και μετά από σχετική αξιολόγηση των επιτυχιών και διακρίσεων την τρέχουσα χρονιά. Τα αποτελέσματα των Νικητών, θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Γιορτής.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, οι τρεις επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της χρονιάς, είναι (με αλφαβητική σειρά): ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ Σπύρος (Μαραθώνια Κολύμβηση), ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (Ενόργανη Γυμναστική), ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ Κώστας (Στίβος).

Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς είναι (με αλφαβητική σειρά), οι: ΑΡΑΟΥΖΟΥ Κέλλυ (Μαραθώνια Κολύμβηση), ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ Νικόλ (στίβος), ΤΣΙΑΒΟΥ Αμαλία(Κωπηλασία).

Οι τρεις επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας είναι (με αλφαβητική σειρά), οι: Εθνική Ομάδα Εφήβων Κ18 Μπάσκετ, Εθνική Ομάδα Ανδρών Υδατοσφαίρισης, Ολυμπιακός Πειραιώς Υδατοσφαίρισης Γυναικών.

Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου προπονητή είναι (με αλφαβητική σειρά), οι: ΒΛΑΧΟΣ Θεόδωρος (Υδατοσφαίριση), ΓΕΜΕΛΟΣ Νίκος (Μαραθώνια Κολύμβηση), ΡΑΦΤΗΣ Δημήτρης (Ενόργανη Γυμναστική).

Επικρατέστεροι για τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι:ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ Μανώλης (στίβος), ΤΑΜΠΑΞΗΣ Χρήστος (κολύμβηση), ΦΕΡΝΑΝΤΕΣ Σε Τζον(Στίβος).

Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτριας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι:ΚΟΡΟΚΙΔΑ Δήμητρα (Στίβος), ΛΙΑΓΚΟΥ Ανθή (Στίβος), ΤΣΑΚΩΝΑ Μαρία (Κολύμβηση).

Επικρατέστερες για τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας με αναπηρία είναι (με αλφαβητική σειρά), οι:Ξιφασκία με Αμαξίδιο Ομαδικό Σπάθης (Ντούνης Βασίλης/Πυλαρινός Γεράσιμος), Μπότσια ΖευγάριαBC3 (Ντέντα Άννα/Πανανός Νίκος/Πολυχρονίδης Γρηγόρης), Ποδηλασία Tandem Γυναικών (Χαλκιαδάκη Αδαμαντία/Μιλάκη Αργυρώ).

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (εκτός της πρώτης τριάδας)

 ΑΘΛΗΤΕΣ:

4) Παναγιώτης Γκιώνης (Πινγκ Πονγκ), Βλάσης Μάρας (Ενόργανη Γυμναστική) 3, 6) Δημήτρης Διαμαντίδης (Μπάσκετ), Γιάννης Φουντούλης (Υδατοσφαίριση), Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (Μπάσκετ) 2, 9) Γιάννης Αντετοκούμπο (Μπάσκετ), Δημήτρης Θεοδωράκης (Ιστιοπλοϊα), Ευθύμης Μίτας (Σκοποβολή), Βασίλης Σπανούλης (Μπάσκετ), Βασίλης Τσολακίδης (Ενόργανη Γυμναστική), Κώστας Φορτούνης (Ποδόσφαιρο), Χρήστος Χριστοφορίδης (Τεχνική Κολύμβηση) 1.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

4) Σοφία Ασουμανάκη (Κωπηλασία) 10, 5) Βασιλική Μιλλούση (Ενόργανη Γυμναστική) 6, 6) Ανδριάνα Ασπρογέρακα (Ταε Κβον Ντο) 4, 7) Ελευθερία Πλευρίτου (Υδατοσφαίριση), Κατερίνα Στεφανίδη (Στίβος) 3, 9) Μαρία Βυμπρανιέτσοβα (Θαλάσσιο Σκι), Λαμπρίνα Τσάκαλου (Beach Volley) 2, 11) Αναστασία Δελλή (Καράτε), Άννα Κορακάκη (Σκοποβολή), Ηλέκτρα Λεμπλ (Κολύμβηση), Μαρία Μαντά (Μπάσκετ), Κατερίνα Νικολαϊδου (Κωπηλασία), Νικολέτα Πίτα (Πυγμαχία), Φωτεινή Πλέα (Πυγμαχία), Ευαγγελία Ψάρρα (Τοξοβολία) 1.

ΟΜΑΔΕΣ:

4) Διπλό Σκιφ (Νικολαϊδου Κατερίνα/Ασουμανάκη Σοφία) Κωπηλασία 18, 5) Tornado (Πασχαλίδης Ιορδάνης/Τριγκώνης Κώστας) Ιστιοπλοϊα 11, 6) Ολυμπιακός Πειραιώς (Άνδρες) Μπάσκετ 8, 7) Εθνική Ομάδα Νέων (Κ19) Μπάσκετ 4, 8) Μικτό Αεροβόλο Πιστόλι (Κορακάκη Άννα/Μαλγαρινός Κώστας) 3, 9) Ολυμπιακός Πειραιώς (Άνδρες) Ποδόσφαιρο, Παναθηναϊκός (Άνδρες) Μπάσκετ 2, 11) Α.Ο. Σιναράδων Κέρκυρας, «470» Ανδρών (Μάντης Παναγιώτης/Καγιαλής Παύλος) Ιστιοπλοϊα, Εθνική Ομάδα Νέων Ανδρών (Κ20) Υδατοσφαίριση, Tornado (Μαύρος Νίκος/Ταγαρόπουλος Αλέξανδρος) Ιστιοπλοϊα 1.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

4) Ηλίας Παπαθεοδώρου (Μπάσκετ) 13, 5) Χάρης Παυλίδης (Υδατοσφαίριση) 11, 6) Γιάννης Σφαιρόπουλος (Μπάσκετ) 8, 7) Απόστολος Παλαιοπάνος (Κωπηλασία) 6, 8) Μανώλης Καραγιάννης (Στίβος) 5, 9) Γιώργος Γεωργιάδης (Ποδόσφαιρο), Νίκος Ηλιάδης (Τζούντο), Γκιόργκι Πομάσκι (Στίβος) 2, 12) Γιάννης Καλαϊτζογλίδης (Τεχνική Κολύμβηση), Γιάννης Καλμαζίδης (Βόλεϊ), Γιάννης Λομβέρδος (Σκοποβολή), Νίκος Παπαδέας (Ταε Κβον Ντο), Θανάσης Παχούμας (Ιστιοπλοϊα), Γιάννης Σφακιανάκης (Ποδόσφαιρο), Νίκος Γεωργιάδης (χάντμπολ) 1.

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4) Γρηγόρης Πολυχρονίδης (Μπότσια) 13, 5) Γιάννης Κωστάκης (Κολύμβηση) 11, 6)

Αντώνης Τσαπατάκης (Κολύμβηση) 8, 7) Βαγγέλης Καναβός (Στίβος) 5, 8) Γιώργος Κωστάκης (Στίβος) 3.

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4) Κατερίνα Λάτιφ (Στίβος) 11.

ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4) Ζευγάρια BC3 Μπότσια (Ντέντα Άννα/Πολυχρονίδης Γρηγόρης) 16, 5) Ομαδικό Αεροβόλο Τουφέκι Σκοποβολή (Γιαννουκάρης Παναγιώτης/Καϊδαντζής Νίκος/Μούτσιου Δώρα) 11, 6) Εθνική Ομάδα Στίβου 1.

* Μέγας Χορηγός της Γιορτής των Κορυφαίων είναι η ΟΠΑΠ Α.Ε., Χορηγός Επικοινωνίας ηNOVASPORTS, Χορηγός η Farantouris Insurance & Financial Advisors και Υποστηρικτής ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων.