Το 500ο γκολ του Μέσι και η φανέλα που ανέμισε στο «Μπερναμπέου»! (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Σαν σήμερα, 23/4, πριν από δυο χρόνια, ο Λιονέλ Μέσι έκανε τους παίκτες της Ρεάν να πέσουν στο έδαφος απαρηγόρητοι και τους οπαδούς της «βασίλισσας» να βλέπουν τη φανέλα του, όπως επιδεικτικά την κρατούσε μπροστά του!

100% Επιστροφή* χρημάτων στον αγώνα Αλαβές - Μπαρτσελόνα! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Οι «μπλαουγκράνα» πέρασαν από τη Μαδρίτη με δραματικό τρόπο, με τον ηγέτη τους να σκοράρει στις καθυστερήσεις για το τελικό 3-2 και την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ν' ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας με υπεροχή στη διαφορά τερμάτων.

Την 23η Απρίλη του 2017, η Ρεάλ προηγήθηκε με τον Καζεμίρο, οι Καταλανοί έκαναν την ανατροπή χάρη στα τέρματα των Μέσι και Ράκιτιτς και ο Σέρχιο Ράμος στο 77ο λεπτό αποβλήθηκε για να κάνει τρομερά δύσκολη την αποστολή των «μερένγκες».

Ο Χάμες Ροντρίγκες κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 85ο λεπτό και τότε που όλα έδειχναν να ολοκληρώνονται στην ισοπαλία που φυσικά θα ευνοούσε την ομάδα του Ζιντάν, ήρθε ο Λιονέλ Μέσι να τα αλλάξει όλα και να γράψει ιστορία.

Αριστερό πλασέ στην κίνηση, γκολ, 3-2 και η φανέλα με το όνομά του μπροστά στο πρόσωπο κάθε οπαδού!

Ο πανηγυρισμός του Αργεντινού έμεινε ανεξίτηλα χαραγμένος στη μνήμη του κόσμου, αλλά και του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο Πορτογάλος δεν το ξέχασε ποτέ και... έκανε το ίδιο πράγμα στο «Καμπ Νόου» μόλις βρήκε την ευκαιρία!