Όταν ο Μήτρoγλου έβγαλε τα... πιστόλια στον Παναθηναϊκό (vid&pics)

Σαν σήμερα, στις 29/11 του 2009 ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε δύο γκολ κι ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Παναθηναϊκό. Πιστόλια από τον «Μητρογκόλ» στους πανηγυρισμούς, αεροβόλα κατήγγειλε ο Τζόρβας.

Στις 29/11 του 2009 ο Ολυμπιακός φιλοξενούσε στο «Καραϊσκάκης» τον Παναθηναϊκό, που ήταν ήδη δύο βαθμούς μπροστά στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν μόνο τη νίκη για να ανέβουν στην κορυφή. Και το έκαναν.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δυο μομάδες απειλούσαν με σουτ. Ο Ολυμπιακός με τον Μαρέσκα κι ο Παναθηναϊκός με τον Σισέ και τον Βύντρα.

Σωτήρια ήταν η επέμβαση του Μπράβο όταν ο Σισέ πήγε σε κενή εστία να σκοράρει.

Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, ο Ντουντού με ανάποδο ψαλίδι βρήκε τον Μήτρογλου και αυτός πέτυχε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του.

Τα πρώτα πιστόλια βγήκαν από τον τότε 21χρονο, ο οποίος στο 54' σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ!

Ο Ζαϊρί του έκανε τη σέντρα και αυτός με γυριστό ψαλίδι έκανε το 2-0. Ετσι, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Ενα από τα πιο περίεργα περιστατικά που συνέβησαν ήταν οι καταγγελίες του Τζόρβα ότι τον σημάδευαν από την εξέδρα με αεροβόλα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ (28' Α. Παπαδόπουλος), Ραούλ Μπράβο (62' Πάντος), Ντουντού, Μαρέσκα, Λεονάρντο, Όσκαρ, Ζαϊρί, Μήτρογλου

Παναθηναϊκός (Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Βύντρα, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Σιμάο (63' Νίνης), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Γκάμπριελ (55' Λέτο), Σαλπιγγίδης (75' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ